Cerkiew w Słupcy
Ze strony facebooka Liliany Komorowskiej z domu Zywert. W 1852 roku w Słupcy zorganizowano w wynajętym domu cerkiew dla pracowników Komory Celnej i Straży Granicznej. Według spisu parafia liczyła 725…
Ze strony facebooka Liliany Komorowskiej z domu Zywert. W 1852 roku w Słupcy zorganizowano w wynajętym domu cerkiew dla pracowników Komory Celnej i Straży Granicznej. Według spisu parafia liczyła 725…
Pod datą 19.02.2008 w biuletynie „Z życia STS-K z 2008”, kronikarz a zrazem wiceprezes Towarzystwa niżej podpisany – zapisał. W Zespole Szkół Muzycznych w Słupcy odbyła się inauguracja Uniwersytetu Trzeciego …
Książę Stanisław Poniatowski, syn starszego brata Stanisława Augusta króla Polski Kazimierza, odwiedził w 1787 w drodze do Niemiec Słupcę. Książę Stanisław Poniatowski upatrzony przez ówczesnego króla miał w przyszłości zostać…
Cmentarz Słupecki. Z artykułu – Ojczyzna to ziemia i groby1 „Jeszcze przed II wojną światową Słupca miała kilka cmentarzy: katolicki św. Krzyża przy ul. Cmentarnej, katolicki przy kościele św. Leonarda,…
W roku 1927 na placu przed nowo postawionym budynkiem po drugiej stronie sokolni, postawiono wysoką kolumnę zwieńczoną figurą św. Wawrzyńca – patrona fary słupeckiej. [1] Uroczystość odbyła się 10 sierpnia…
Podstawowe dane o Stowarzyszeniu: a) nazwa: Słupeckie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne b) data rejestracji: 15.03.1983 roku c) adres: ul. Poznańska 53, 62-400 Słupca d) numer konta bankowego: GBW S.A. O/Konin nr rachunku:…
W Słupcy ochrona przeciwpożarowa zwana „porządkami ogniowymi” była już podczas najazdu krzyżackiego (XIV w.) i „potopu” szwedzkiego (XVII w.). Obostrzona zaś została w XVIII wieku, po tym, jak w mieście…
Pod datą 19.02.2008 w „Z życia STS-K z 2008”, kronikarz a zrazem wiceprezes Towarzystwa Władysław Szymański zapisał. W Zespole Szkół Muzycznych w Słupcy odbyła się inauguracja Uniwersytetu Trzeciego Wieku. A…
Słupca XXI wieku Żywe kamienie Osiemnaście lat temu wstecz przyszedł do nas młody człowiek, ks. Hieronim Szczepaniak i wspólnie z nami zbudował kościół. Dziękujemy mu za to. W imieniny Władysława…
Ponad 100 artystów na malarskich plenerach namalowało pod koniec XX wieku i na początku II tysiąclecia, w iskrzących się barwami tęczy obrazach, piękno Ziemi Słupeckiej. Gdybym chciał wymienić tytuły obrazów…
2 marca 1983 roku grupa 24 osób powołała do życia Słupeckie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne. Prezesem stowarzyszenia wybrany został Roman Lewandowski. Od roku 1993 pracą Towarzystwa kieruje Jan Maciej Nowacki. Członkowie-założyciele: H.…
„Hejnał, hajnał, ejnał ( z węg. hajnal – jutrzenka, poranek ) oznacza w języku naszym pobudkę poranną, pieśń budzącą.”… …”Aleksander Poliński powiada, że z dawnych melodyj hejnałowych dwie dochowały się…
Generał Jan Reinhold Patkul wraz z Karolem XII w przeddzień śmierci przebywał jako więzień w Słupcy. Jan Reinhold Paktul, polityk minfglanci i generał w czasie III wojny północnej. W 1705…
Początek fundacji klasztoru św. Jana Chrzciciela i Świętych Pięciu Męczenników Polskich Zakonu Braci Mniejszych św. O. N. Franciszka Regularnej Karności w Kazimierzu. Wypis z „Kroniki” klasztoru w Kazimierzu u św.…
Pierwsze ślady osadnictwa w okolicach Słupcy pochodzą jeszcze z czasów przedhistorycznych. Pozostawili je, wędrujący po tych terenach, członkowie pierwotnych grup łowieckich. Z czasem, w okresie halsztackim kultury łużyckiej (750-400 p.n.e.),…