4 dzień – 14 sierpnia 2018 (wtorek)

Po śniadaniu dojeżdżamy do Muzeum II Wojny Światowej. Zakładamy słuchawki i z urządzenia miły kobiecy głos precyzyjnie i dokładne przedstawia  relacje  o eksponatach muzealnych. Opowieść toczy się  przez 17 sal. Prowadząca zaprasza i kieruje precyzyjnie do miejsc z eksponatami, filmami dokumentalnymi. Muzeum  przedstawia wojnę i straszną gehennę tamtych okropnych czasów. Muzeum II Wojny Światowej zrobiło na mnie duże wrażenie.

Przed obiadem odwiedziłem Muzeum Poczty Polskiej i spacerkiem pomaszerowałem do kościoła św. Brygidy – Sanktuarium Królowej Świata Pracy.

Po południowym posiłku w bursie Technikum Łączności stajemy pod pomnikiem Bohaterskich Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku – do apelu pamięci. Apel prowadzi hm. Bogdan Radys, komendant Złazu Seniorów ZHP.

Wracamy na schody prowadzące do Muzeum II Wojny Światowej.  Ponad 500 Seniorów ZHP ustawia się do rodzinnego zdjęcia.

Wieczorem jedziemy na koncert do Domu Harcerza w Gdańsku. Występuje „Grupa Muzycznego Wsparcia” z Hufca Gdańsk Stare Miasto. Gromkimi brawami podziękowaliśmy harcerskim artystom za koncert. Na scenę zostali zaproszeni seniorzy skautowi z Bremy – starali się śpiewać po polsku wraz z Andrzejem Starzec, który potem ze swoją gitarą koncertował i zachęcał odbiorców wypełnionej po brzegi sali Domu Harcerz w Gdańsku do wspólnego śpiewu. Po harcersku dziękowaliśmy mu za wyśmienity koncert.

Komenda Złazu Seniorów w Gdańsku  ofiarowała każdemu uczestnikowi woreczek z bursztynem, który to bursztyn od dwóch lat zbierali na bałtyckich plażach. Dziękujemy i prosimy o ujawnienie miejsc w których zebrano tak dużą ilość jantaru.

Żegnamy się kręgiem splecionych rąk i o 21:45 wracamy do naszej bazy w Gdańsku Oliwie.

Jeszcze nasz Słupecki Krąg Seniorów ZHP spotyka się w gościnnym pokoju phm. Gosi i hm. Andrzeja Wolskich na podsumowania czwartego bogatego w różnorodne propozycje programowe dnia Złazu.

hm. Władek Szymański ze Słupcy