3 dzień 13 sierpnia 2018 (poniedziałek)

13 sierpnia 2018 po śniadaniu nasza Drużyna nr 3 o 8:10 autokarem nr 8 wyrusza na trasę nr 6, która prowadzi do Nowego Portu. Opiekują się nami członkowie Bractwa Zawiszy Czarnego Dh Katarzyna Stanulewicz i Dh Mietek Rogowski. Jedziemy do latarni morskiej. Ciekawą relację o historii latarni przedstawia  młodszy latarnik Bartosz Zimoch –  urodzony w Kaliszu.

Zwiedzamy Twierdzę Wisłoujście. Ogromną wiedzę  o twierdzy dzieli się z nami przewodniczka Maria Sachajko. Słuchamy i staramy się zapamiętać jak najwięcej.

Dalej stadion Lechii. Wita nas szefowa tras Danusia Kubiak a po stadionie i jego zakamarkach oprowadza Dominika Remusz, na co dzień tu pracująca. Fantastyczny obiekt sportowy.

Wycieczka zdąża do Centrum Wystawienniczych. Witają nas przed obiektem  Panowie Maciej i Waldek oprowadzają po dziś pustych salach wystawienniczych. W Centrum  byli rejestrowani uczestnicy Zlotu na Wyspie Sobiszewskiej i stąd wyruszali do Miasteczka Zlotowego. Teraz Centrum pełni rolę zabezpieczenia kryzysowego dla uczestników Zlotu. W kawiarence pijemy kawę, herbatę i kosztujemy pyszne ciasta.

Po złożeniu hołdu przy pomniku harcerzy w godzinach od 14:00 do 17:00 spacerujemy wśród kramów Jarmarku Dominikańskiego. Żadnego Dominikana na Jarmarku nie widziałem – nawet przebranego w strój zakonny – szkoda. Zgłodniałem – kupuję pajdę chleba ze smalcem i kiszonymi ogórkami i z wielkim apetytem konsumuję. Wracamy do naszej bazy noclegowej w Gdańsku Oliwie.

Po kolacji o godzinie 19:30 wyruszamy na ognisko. Dzień kończymy o 22:00.  Spotykamy się jeszcze w gościnnym pokoju Małgosi i Andrzeja i wspominamy piękne chwile dzisiejszego dnia. Zasypiam o 24:00.

hm. Władek Szymański ze Słupcy