Msza święta w intencji Instruktorów Harcerzy i Powstańców Wielkopolskich w Gnieźnie

My zuchy, harcerze, instruktorzy, wędrownicy, starszyzna i seniorzy Związku Harcerstwa Polskiego w 100-lecie odzyskania Niepodległości przez Polskę, oraz setną rocznicę zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego uczestniczący w Najświętszej Ofierze Jezusa Chrystusa modlimy się za tych, którzy złożyli swe życie na Ołtarzu Ojczyzny w walach na różnych frontach, byśmy my mogli żyć w wolnej Ojczyźnie.

Dzisiejsza Eucharystia odprawiana jest za skautów – harcerzy poległych w Powstaniu Wielkopolskim oraz seniorów, którzy w ostatnim czasie odeszli  na wieczną wartę.

Świętej pamięci: Franciszka Kerwarda i Helena Kuczyńska z Kręgu ZHP Mogilno, Edwina Głowacka i Maria Kowalska z Kręgu ZHP Janowca Wielkopolskiego, Bognina Każmierska z Kręgu ZHP Trzemeszna, Janina Tomczak i Janina Smogurt, Gabriela Rej z Kręgu ZHP Wągrowca, Jan Mróz z Poznania oraz Kazimierz Hołoga z Kręgu ZHP Gniezno.

Mszę świętą sprawował w kościele świętego Jerzego w Gnieźnie ksiądz Wojciech Orzechowski – kapelan gnieźnieńskiego hufca Związku Harcerstwa Polskiego.

Msza  odbyła się w kościele kolegiackim znajdującym się w sąsiedztwie bazyliki prymasowskiej na wzgórzu Lecha w Gnieźnie. W połowie XVI wieku kościół został przejęty przez kapitułę metropolitalną. Kościół św. Jerzego jest również miejscem duchowych spotkań gnieźnieńskich hufców harcerskich.

W nabożeństwie uczestniczyli 18 listopada 2018 roku: zuchy, harcerze, instruktorzy, wędrownicy, starszyzna z Hufca ZHP Gniezno oraz seniorzy wraz ze swoimi komendantami z Kręgów Seniorów ZHP z: Gniezna, Janowca Wielkopolskiego, Mogilna, Słupcy (phm. Irena Wożniak, pwd Tadeusz Niemczewski, hm. Władysław Szymański), Trzemeszna, Wągrowca.

Po uroczystościach w kościele św. Jerzego seniorzy spotkali się w Sali Reprezentacyjnej Cechu Rzemiosł w Gnieźnie. Tu gospodarze zaprosili na kawę, herbatę i ciasto. W pierwszej części spotkania wystąpił pwd. Wawrzyniec Wierzejewski Prezes Zarząd Oddziału Wielkopolskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 a zarazem członek Kręgu Seniorów Damy Radę z Wągrowca Przybliżył wydarzenia związane z Powstaniem. Mówił także o bohaterach Zwycięskiego Wielkopolskiego Powstania.
Na Mszę i spotkanie przy kawie zaprosił hm. Aleksander Sekulski komendant Kręgu Starszyzny i Seniorów z Gniezna. Dziękujemy.

hm. Władysław Szymański ze Słupcy

Gniezno, dnia 18 listopada 2018 roku godzina 9:30