Spotkanie noworoczne Wielkopolskiej Rady Kręgów Seniorów i Starszyzny Harcerskiej we Wrześni

We Wrześni po dwóch latach od wybrania władz wyznaczyła sobie zbiórkę 13 stycznia 2018 roku Wielkopolska Rada Kręgów Starszyzny Harcerskiej i Seniorów ZHP.

Wraz z zuchami, harcerzami, harcerzami starszymi i gośćmi na spotkaniu w restauracji „Mageritta” było około 110 uczestników. Seniorów z Wielkopolski podejmował Krąg Seniorów „Wiarusy” z Wrześni na czele z hm. Anią Paluszak – komendantką Kręgu. Zbiórkę sprawnie przeprowadził hm. Paweł Napieralski Przewodniczący Rady Kręgów Starszyzny Harcerskiej i Seniorów.

Na pierwszą w 2018 roku z Wielkopolski dotarli seniorzy z: Czerwonaka, Gniezna, Jaraczewa, Jarocina, Kalisz, Koła, Kościana, Konina, Leszna, Ostrowa Wielkopolskiego, Poznania (z: Grunwaldu, Jeżyc, Kiekrza, Lubonia, Wildy, Nowego i Starego Miasta), Puszczykowa, Słupcy, Śmigla, Trzemeszna, Wągrowca, Wrześni.

Zaszczycili swą obecnością hm. Gabriela Jaskulska, członkini Rady Naczelnej ZHP, zastępczyni komendanta Chorągwi Wielkopolskiej hm. Karolina Okuniewska-Walkowiak, starosta Wrzesiński Dionizy Jaśniewicz., burmistrz Wrześni Tomasz Kałużny, Przewodniczący Rady Miasta pwd. Waldemar  Grześkowaiak, Członek Kręgu „Wiarusy”, Dyrektor Muzeum Wrzesińskiego Sebastian Mzurkiewicz, członkowie Komisji Historycznej Hufca Ostrów Wielkopolski. W spotkanie brał udział były Komendant Kręgu Seniorów w Jarocinie hm. Stefan Todolski urodzony 90 lat wstecz we Wrześni.

Krąg Seniorów ze Słupcy reprezentowali hm. Władysław Szymański i hm. Andrzej Wolski

Spotkanie rozpoczęła hm. Anna Paluszak komendantka Kręgu Seniorów „Wiarusy” z Wrześni.

Zbiórka odbyła się zgodnie, jak przypomniał hm.  Paweł Napieralski, z zasadami działania WRSi SH – pkt.7  – „W połowie kadencji zwoływana jest Zbiórka Przedstawicieli, która podsumowuje działalność Rady w minionym okresie oraz określa kierunki dalszej pracy”.

Przewodniczący hm. Paweł Napieralski w swych wystąpieniach szczegółowo omówił bogatą działalność Rady a także w imieniu Komendy przedstawił propozycje programowe na najbliższy rok. Wcześniej uczestnicy zbiórki otrzymali sprawozdanie i zamierzenia do pracy Rady.

Przypomniał o roku 2018 – ustanowionym przez Senat – Rokiem Harcerstwa a także o ustanowionym przez Sejm RP roku 2018 Rokiem Pamięci Powstania Wielkopolskiego.

Słuchaliśmy, dyskutowaliśmy, piliśmy kawę i jedliśmy pyszne ciasto.Mnie smakowało to drożdżowe upieczone przez seniorki harcerskie z Wrześni z Kręgu „Wiarusy”.

Piękny koncert w wykonaniu dzieci wrzesińskich – ofiarowały seniorom harcerskim zuchy z 8 Wrzesińskiej Gromady Zuchowej „Wilczki” i wędrownicy z 77 Drużyny Wędrowniczej „Huragan”, Koncert poprzedził konferencyjne spotkanie:

Hm. Bogusław Olejniczak, Komendant Kręgu Seniorów „Szóstaków” im. Tadeusza Kościuszki z Poznania-Jeżyce; „jak zawsze” inicjował wraz ze swoją gitarą piosenki harcerskie. Dziś – „jak mówił ” – śpiewamy piękną piosenkę, która powstała we Wrześni „Zapomnij”. Ochoczo śpiewaliśmy!!!

Dh hm. Marek Urbanowicz z Wągrowca umożliwił nam zaopatrzenie i zakup w różnych harcerskich gadżetów. Dziękujemy.

Gospodarze tuż po naszym przyjeździe zaprosili na wycieczkę po Wrześni. Dotarliśmy do Muzeum Wrzesińskiego i fary wrzesińskiej Po drodze mijaliśmy tablicę z napisem „Wieczna chwała bohaterskim Dzieciom Wrzesińskim, które w tym budynku walczyły w latach 1901-1902 o język Ojczysty kontynuując chlubne tradycje narodowe swych Ojców.

W Muzeum Wrzesińskim zasiedliśmy do ławek , w których siedziały wspaniałe Dzieci Wrzesińskie z lat 1901-1902 a o których Maria Konopnicka tak pisała w wierszu  „O Wrześni”

Tam od Gniezna i od Warty
Biją głosy w świat otwarty,
Biją głosy, ziemia jęczy:
– Prusak dzieci polskie męczy!

Bijcie, dzwony, bijcie, serca,
Niech drży Prusak przeniewierca,
Niech po świecie krzyk wasz leci:
– Prusak męczy polskie dzieci!

Jeszcze rodzinne zdjęcie na schodach obok fary wrzesińskiej obiad w restauracji „Mageritta”, wspólny krąg i powrót do naszych domów.

Hm. Ania Paluszak – komendantka Kręgu Seniorów z Wrześni wraz z Kręgiem „Wiarusy” wyśmienicie przygotowała organizacyjnie zbiórkę, co ja jako uczestnik potwierdzam. Było fajnie.

hm. Władek Szymański ze Słupcy
Września, dnia 13 01.2018 roku