19 lipca 2018 na sesji radni miasta w Słupcy przegłosowali uchwałę w sprawie nadania nazwy drodze wewnętrznej, prowadzącej do byłego cmentarza jeńców i internowanych między Słupca a Strzałkowem. Przez obóz jeniecki przewinęło się około 32 tys. żołnierzy rożnych nacji, a około 8 tysięcy spoczywa na cmentarzu na Łężcu.
Prośbę o nadanie nazwy jednej z ulic Słupcy imienia lek. med. ppłk. Władysława Gablera złożył do władz miasta Słupcy syn śp. harcmistrz Andrzej Gabler, major rezerwy – członek Kręgu Seniorów Harcerskich „Wilda”.
Władysław Gabler urodził się 26 czerwca 1890 r. w Poznaniu. Po ukończeniu gimnazjum w Rogoźnie rozpoczął studia medyczne w Monachium, a następnie w Strasburgu po zdaniu państwowego egzaminu lekarskiego w 1915roku uzyskał dyplom lekarski. W latach 1916-1918 służył jako lekarz w stopniu podporucznika w różnych niemieckich pułkach na zachodzie Niemiec. W lutym 1919 r. wstąpił do Wojska Polskiego i brał udział w walkach na froncie Wielkopolskim. W maju 1920 r. powołany został na stanowisko naczelnego lekarza i dowódcy szpitala w obozie jeńców w Szczypiomie koło Kalisza. W okresie od 1 sierpnia 1920 r. do maja 1921 r. po mianowaniu go komendantem szpitala obozowego w Obozie jeńców w Strzałkowie kierował zespołem medycznym szpitalnym liczącym około 1000 osób. Jako komendant szpitala w obozie jenieckim między Słupcą a Strzałkowem, narażając własne zdrowie i życie, leczył jeńców chorych na tyfus i cholerę, leczył również mieszkańców, w tym ludność Słupcy. W 1926 r. Ministerstwo Spraw Wojskowych odznaczyło lek med. Władysława Gablera Złotym Krzyżem za zasługi na polu służby zdrowia podczas wojny polsko – bolszewickiej. Przeszedł na emeryturę w wieku 72 lat Za udział w Powstaniu Wielkopolskim w 1972 r. awansował na podpułkownika W.P. Uchwałą Rady Państwa odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym, Odznaką Grunwaldzką i Medalem za udział w Wojnie Obronnej 1939r. – pośmiertnie.
Opracował hm. Władysław Szymański
Słupca 19 lipca 2018 r.