Las Mogileński koło Chałupsk powitał seniorów harcerskich ze Wspólnoty Skulskiej  w piątek 12 lipca 2019. Przybyły patrole z Kręgów: Bydgoszczy, Czerwonaka, Gniezna, Inowrocławia, Janowca Wielkopolskiego, Koła, Konina, Mogilna, Poznania, Słupcy, Trzemeszna. Razem w tym szczególnym, gościnnym miejscu z Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej i Wielkopolskiej spotkało się 70 instruktorów.

O godzinie 12:45 wsiadam do samochodu phm. Ireny i hm. Zdzisława Woźniaków, jedziemy po phm. Małgosię i hm. Andrzeja Wolskich i dalej do Chałupsk. Pogoda słoneczna. Docieramy na miejsce zbiórki po 14:00. Na leśnej polanie nad Jeziorem Wiecanowskim witają nas harcerskie namioty Nieobozowej Akcji Letniej, która organizowana jest od 30 lat przez Hufiec ZHP z Mogilna. Wita nas Komendantka Hufca ZHP z Mogilna hm. Barbara Bultrowicz.

W Lesie Mogilenskim w Chałupskach seniorzy spotykają się corocznie w lipcu. Nasz Krąg ze Słupcy już od roku 2007 uczestniczy w spotkaniach a dokładnie 11 października 2007 po raz pierwszy byliśmy tu na wręczeniu sztandarów: Hufcowi i Kręgowi Seniorów ZHP z Mogilna.

Gospodarze po apelu zaprosili nas pod namiot – wiatę.

Wstaliśmy, by w ciszy wysłuchać pieśń hymniczną „Czerwone maki na Monte Cassino”. Hm. Maciej Chojnacki opowiadał o losach bohaterów słynnej bitwy o wzgórze, o Cmentarzu na Monte Cassino – jednym z najważniejszych polskich cmentarzy wojennych, nekropoli znajdującej się na wzgórzu, gdzie ostatnie swoje miejsce na ziemi znalazło ponad tysiąca polskich żołnierzy z II Korpusu Armii Andersa, którzy polegli od 11 do 19 maja 1944 roku podczas walk o pobliski klasztor Montecassino. Opowiadał o wyprawie pamięci harcerzy polskich 13-21.05.2019 w 75. rocznicę bitwy o Monte Cassino.

Gospodarze zaprosili nas do wspólnego posiłku. Była grochówkę, bigos z kiełbasą, kawa, herbata i ciasto. A z namiotu komendy przez głośnik, podczas naszego posiłku, sączyły się harcerskie piosenki.
Hm. Halina Krystowczyk, hm. Krystyna Lisiecka grając na gitarach intonowały piosenki harcerskie, które wszyscy ochoczo śpiewaliśmy. Akompaniował nam deszcz.

W spotkaniu wziął udział Bartosz Nowacki Starosta Mogileński, hm. Gabriela Jaskulska członkini Rady Naczelnej ZHP hm. Kazimiera Rosińska członkini Wydziału Seniorów GK ZHP, phm. Jerzy Lipiński, komendant Wspólnoty Skulskiej ZHP, hm. Halina Krystowczyk kierownik Referatu Seniorów Chorągwi Kujawsko – Pomorskiej ZHP.

Ze zbiórki wysłaliśmy do członków naszego Kręgu i przyjaciół esemes – pozdrawiamy z Chałupsk – było tu dzisiaj fantastycznie.

Kręgiem zakończyliśmy nasze spotkanie, pożegnaliśmy naszych przyjaciół i gospodarzy dziękując im za zaproszenie i szczęśliwie w godzinach wieczornych dojechaliśmy do Słupcy.

hm. Władek Szymański, uczestnik zbiórki