Hm. Andrzej Szymczak w imieniu Kręgu Seniorów Harcerskich „Zodiak”, z Jarocina zaprosił Krąg Seniorów ZHP ze Słupcy na zbiórkę harcerską do Mieszkowa. Reprezentowali krąg słupecki na zbiórce hm. Eugeniusz Krajewski, hm. Stanisław Przydryga hm. Władysław Szymański. Razem z nami brała udział druhna Ola Goss, instruktorka ze Szczepu nr 1 ze Słupcy, aktualnie zdobywająca stopień przewodnika – jej wyjazd był w ramach próby na ten stopień. Po drodze w Zagórowie zabieraliśmy hm. Stanisława. O godzinie 13:00 niedaleko Szkoły Podstawowej im. gen. Stanisława Taczaka w Mieszkowie witał nas hm. Andrzej Szymczak.
„Kiedy i w jakich okolicznościach powstała osada Mieszków, skąd się wzięła nazwa i jakie miała znaczenie w okolicy – tego nie wiadomo. Jako ciekawostkę zacytować można Kwartalnik historyczny, gdzie autor przedstawia relację szwedzkiego kronikarza: „(…) ze Szwecji Styrbjörn walczy z polskim Miszką – Börnem w Jonsburgu nad ujściami Ody. Osiedlili się członkowie rodu Miszków-Bjornów nad Wartą, zakładając osadę Miszków – dziś Mieszków w pow. jarocińskim, rzecz ciekawa między osadami Rusko, Cerekwica z jednej strony a Iwanowem z drugiej (villa Ivani)”
Znaleźliśmy się w Izbie Pamięci Powstańców Wielkopolskich znajdującej się w bibliotece szkoły w Mieszkowie. Komendant hm. Andrzej rozpoczął zbiórkę i po powitaniu zaprosił do gawędy o czasach 1918 i 1919 roku Pana Wojciecha Koterbę, szefa Grupy Rekonstrukcyjnej, który w mundurze Powstańca Wielkopolskiego w gawędzie przybliżył nam losy Powstańców Wielkopolskich tej Ziemi a także szczegółowo omówił eksponaty znajdujące się w Izbie Pamięci. Bezkrwawe działania zbrojne rozpoczęły się w Jarocinie na kilka tygodni przed 27 grudnia 1918 roku kiedy to powstanie wybuchło w Poznaniu. Mówił kim byli jarocińscy śmiałkowie, którzy w centrum zaboru pruskiego chwycili za bron i skutecznie zwycięsko pokonali zaborcę pruskiego.
Opowiadał o Stanisławie Taczaku (ur. 8 kwietnia 1874 w Mieszkowie, zm. 2 marca 1960 w Malborku) – kapitanie piechoty Armii Cesarstwa Niemieckiego, pierwszym naczelnym dowódcy powstania wielkopolskiego, podpułkowniku Armii Wielkopolskiej oraz generale brygady Wojska Polskiego, zastępcy senatora wybranym w 1935 roku w województwie poznańskim, prezesie Zarządu Głównego Związku Weteranów Powstań Narodowych RP 14/19 w 1932 roku. W Izbie Pamięci znajdują się pamiątki po dumie Mieszkowa pierwszym dowódcy zwycięskiego powstania wielkopolskiego.
W drugiej części zbiórki udaliśmy się na rynek w kształcie kwadratu otoczony zabytkowymi kamieniczkami, m.in. budynkiem, w którym niegdyś mieściła się szkoła oraz ratuszem. Na rynku oprócz figury Najświętszego Serca Pana Jezusa znajduje się ustawiony w 2009 pomnik upamiętniający urodzonego w Mieszkowie gen. Stanisława Taczaka. Jest to jedyny pomnik w Polsce poświęcony bohaterowi dowódcy powstania wielkopolskiego. Zapaliliśmy znicz i chwilą ciszy uczciliśmy pamięć bohatera.
Doszliśmy także do głazu upamiętniającego Heliodora Cepa (ur. 29 listopada 1895 w Mieszkowie, zm. 16 kwietnia 1974 w Warszawie) – generała brygady Wojska Polskiego, uczestnika I wojny światowej, powstańca wielkopolskiego, naczelnego dowódcy łączności w czasie kampanii wrześniowej 1939 i dowódcy łączności Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, ofiary represji stalinowskich.
W trzeciej części zbiórki gospodarze zaprosili nas w imieniu Pani sołtys Barbara Krysztofiak na doroczny festyn pt. „Pyra gzika mieszkowskiego parownika”. Oj potraw to tu było bardzo dużo a wszystkie jak wypada na piękną krainę – pyrlandję – z ziemniaków, kartofli bądź pyrów. Smaczne i bardzo różnorodne potrawy zachęcały do spożycia.
Komendant Kręgu z Jarocina hm. Andrzej Szymczak podziękował pani sołtys za zaproszenie kręgu seniorów ze Słupcy i Jarocina na doniosłe wydarzenie i wręczył podziękowania i koszt słodyczy. Spotkaliśmy się jeszcze przy wspólnym stole w świetlicy.
Gospodarze z jarocińskiego kręgu seniorów obdarowali nas prezentami związanymi z Jarocinem i powiatem jarocińskim. Tradycyjnie w świetlicy mieszkowickiej zbiórkę zakończyliśmy kręgiem splecionych rąk. Podziękowaliśmy i jeszcze na odjeździe otrzymaliśmy od miłych gospodarzy „co nieco” z bogatego stołu. Przez Żerków wróciliśmy do Słupcy.
Dziękujemy członkom Kręgu Seniorów ZHP „Zodiak” a szczególnie hm. Andrzejowi Szymczakowi za zaproszenie na piękną harcerską zbiórkę do Mieszkowa w słoneczny wrześniowy dzień 2019 roku.
hm. Władysław Szymański