W Żerkowie w  Hufcu ZHP Jarocin, Chorągiew Wielkopolska ZHP odbył się 16 listopada 2019 roku „I Przegląd Piosenki Harcerskiej Kręgów Starszyzny i  Seniorów  ZHP”. Uczestniczyło w harcerskim śpiewaniu 60 Seniorów z następujących Kręgów krąg seniorów ZHP: „Dziewiątacy” z hufca Poznań-Wilda, krąg „Owar” i  „10 PDH” z hufca Poznań-Nowe Miasto, krąg „Szóstacy” z hufca  Poznań-Jeżyce, 16 PDH „Bemak” i „Piątacy” z hufca Poznań-Stare Miasta, krąg ze Słupcy z hufca ZHP Konin (krąg reprezentowali (phm. Irena Wożniak, pwd. Maria Woźniak, hm. Władysław Szymański) krąg „Płomienie” z hufca ZHP Czerwonak, krąg „Zodiak” z hufca ZHP Jarocin.

W apelu inaugurującym a także potem na scenie  pięknej szkole podstawowej im. Adama  Mickiewicza w Żerkowie brały udział druhny i druhowie z 7 i 10 Drużyna Harcerskiej z Cerkiewnicy Starej. Druhny także śpiewały piosenki harcerskie.

Mieszkańcy Żerkowa władze samorządowe wraz z burmistrzem słuchali i oklaskiwali wykonawców piosenek między innymi:  „Na Brazylią, Ledwie skowronki, Gdy szedłem raz od warty,  Raźno wesoło Sokoły, Ogień, Jak dobrze nam zdobywać góry, Stare namioty,  Deszcz jesienny deszcz, Zielony płomień „ ….

Gospodarze  – Krąg „Zodiak” z Jarocina obdarzył zespoły prezentami i wyróżnieniami. Najlepiej wyśpiewali piosenki harcerskie seniorzy z Czerwonaka. Komendant Kręgu Seniorów z Jarocina a zarazem gospodarz „I Przeglądu Piosenki Harcerskiej” hm. Andrzej Szymczak, zaprosił na wycieczkę po Ziemi Żerkowskiej i do pięknego muzeum poświęconego Adamowi Mickiewiczowi w Śmiełowie.

Gospodarz Żerkowa – burmistrz Michał Surma wraz z komendantką Hufca ZHP w Jarocinie hm. Anną Urbańska wręczyli  dyplomy uczestnictwa i upominki dla wszystkich biorących udział w „I Przegląd Piosenki Harcerskiej Kręgów Starszyzny i  Seniorów  ZHP”.

W śpiewaczym spotkaniu seniorów z Wielkopolski uczestniczył hm. Paweł Napieralski Przewodniczący Wielkopolskiej Rady Starszyzny i Seniorów Harcerskich.

Byliśmy na ziemiach, gdzie przebywał Adam Mickiewicz. Poeta nie pisał piosenek, ale wielu kompozytorów wykorzystywało jego teksty do swoich pieśni np.

„Fryderyk Chopin – Moja pieszczotka op. 74 nr 12

Władysław Żeleński – Te rozkwitłe ciche drzewa

Ignacy Jan Paderewski – 6 Pieśni do słów Mickiewicza op, 18

Grażyna Bacewicz – wybór pieśni: Dzwon i dzwonki do słów A. Mickiewicza.”

Dziękujemy za zaproszenie na wspólne śpiewanie do Żerkowa. W listopadową sobotę 2019 roku także uśmiechała się do nas pogoda było słonecznie.

 

Czuwaj!

Uczestnik przeglądu -też śpiewający- hm. Władysław Szymański ze Słupcy