„Leśne Ludki” – Gromada Zuchowa ze Słupcy zaprosiła mnie 24 października 2018 roku na swoją zuchową zbiórkę.  Zbiórka miała miejsce w harcówce na Osiedlu Niepodległości 13 w Słupcy oraz w harcówce w Szkole Podstawowej nr 3 im. Adama Mickiewicza w Słupcy.

Siedliśmy w kręgu wokół koła z drewnianymi szprychami. Drużynowa obrzędowo rozpoczęła zbiórkę i zaprosiła mnie do gawędy o tamtych czasach, kiedy to odzyskiwaliśmy utraconą na 123 lata Niepodległość. Z wielkim podziwem patrzyłem na maleńkich zuchów, jak z ogromną ciekawością słuchali mojej krótkiej gawędy: o legionach, o Marszałku Piłsudskim, o kawalerii, o tym co działo się w Słupcy tuż, tuż przed 1918 rokiem, o ich starszych członkach – jeszcze skautach – jak to na „kopcu szwedzki” – na łąkach słupeckich, spotykali się na zbiórkach, jeszcze w kraju pod zaborem rosyjskim i zakładali słupeckie harcerstwo. O „Obozie jenieckim” między Strzałkowem a Słupcą.

Padły pytania zuchów. Starałem się na nie odpowiedzieć. I muszę stwierdzić, że pytania były bardzo ciekawe. Wśród nich jedno zaskoczyło mnie najbardziej. Druhu a ile lat już jest druh harcerzem i czy był druh zuchem? W moim umyśle przebiegła iskiereczka wspomnień. Tak, mówię – w Zagórowie byłem zuchem. A harcerzem jestem już równo 70 lat i w tym harcmistrzem 52 lata. W tym momencie uświadomiłem sobie, że na sto lat naszej organizacji jestem z tak bardzo długim stażem.

Najbardziej zaskoczył mnie jeden zuchów – mały Franek, który w pewnym momencie opowiedział co się tutaj na zbiórce dowiedział o tamtych sprzed 100 lat czasach. Fantastyczne! W paru zdaniach streścił moją gawędę. Ta część zbiórki zakończyła się kręgiem splecionych rąk. Jeszcze, gdy biegła z rąk do rąk iskierka, niektóre zuch zadawały pytania. Otrzymałem piękne podziękowanie za spotkanie. Dziękuję.

Gromada zuchowa udała się wraz z phm. Iwoną Siupą do harcówki w Szkole Podstawowej nr 3, by dalej kontynuować zbiórkę. Dziękuję za wspaniałe spotkanie w popołudniową środę października 2018 roku.

hm. Władysław Szymański, komendant Kręgu Seniorów ze Słupcy

Słupca, dnia 24.10.2018r.