To już rok.

Zbiórka Kręgu Seniorów ZHP w Słupcy w 1. rocznicę śmierci dh Władysława Szymańskiego.

W pierwszą rocznicę śmierci hm. Władysława Szymańskiego, 6 stycznia 2022 r., przy jego miejscu wiecznego spoczynku na słupeckim cmentarzu, spotkali się członkowie Kręgu Seniorów ZHP w Słupcy.

Wspomnieniową zbiórkę rozpoczął hm. Andrzej Wolski, który podkreślił, jak bardzo w harcerskim kręgu brakuje druha Władka.

Druhu Komendancie! Druhu Harcmistrzu! Druhu Władysławie! Pozwolisz, że zacznę od cytatu z „Pieśni o Patronie” autorstwa hm. hm. Beaty Chomicz i Jana Chojnackiego:

„Zamieszkaj Druhu znów pod namiotem
i przy ognisku wraz z nami siądź.
A zapatrzony w lot iskry złotej
naszym rzecznikiem u Pana bądź.”

 

Minął rok, kiedy poraziła nas wiadomość, że Naczelny Skaut powołał Cię do pełnienia służby przy swoim namiocie. Dla nas wszystkich było to zaskoczenie i bardzo bolesna informacja. Pojawiły się pytania: jak? dlaczego?

– Czy Szef wszystkich harcerzy potrzebował Ciebie do zorganizowania obozu?
– Może trzeba było powołać do życia nowy Krąg Seniorów, którzy odeszli na Wieczną Wartę?

 

Dzisiaj, w rocznicę Twojej śmierci, spotykamy się przy mogile, aby powiedzieć Ci, że pamiętamy, że staramy się, w miarę możliwości, wypełniać Twój Testament. Nie da się ukryć, że Swoją postawą i działaniem podniosłeś wysoko poprzeczkę, do której musimy dorównać. Jest to szczególnie trudne teraz, gdy żyjemy w pandemicznym czasie i wszelkie nasze działania napotykają na rozmaite przeszkody. Ale powolutku… mamy nadzieję, że damy radę. (…)

 

Druhu Naczelny Skaucie, Panie Boże, spraw, aby za przyczyną Błogosławionego druha hm. Wincentego Frelichowskiego, śp. hm. Władysław Szymański mógł pełnić, jak zawsze sumienną i zaszczytną służbę przy Twoim Panie namiocie.

Czuwaj! Druhu Harcmistrzu!

 

Po chwili skupienia kilka refleksyjnych zdań dorzucił hm. Wojtek  Boruszak. Nawiązał do swej wieloletniej znajomości z Druhem Władysławem, ich zażyłości i pustce, która pojawiła się po Jego śmierci.

W imieniu Rodziny córka ś.p. Komendanta podziękowała za przybycie, w 1. rocznicę śmierci Ojca, zapalenie  symbolicznego znicza i modlitwę  za spokój Jego duszy. Zaznaczyła, że na uwagę zasługuje fakt, że  nie odstraszył nas mróz i niesprzyjająca aura.

Członkowie Harcerskiego Kręgu Seniorów w Słupcy pragną uhonorować tabliczką epitafijną mogiłę śp. dha Władysława, a także umieścić  epitafik w  Mauzoleum Pamięci Harcerstwa przy Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skulsku.

 

Druh Andrzej Wolski przekazał także pozdrowienia dla wszystkich harcerzy seniorów od kierownika Wydziału Starszyzny i Seniorów Głównej Kwatery Związku Harcerstwa Polskiego  druha hm. Bogdana Radysa, który także przywołał wspomnienie dha Władysława, podkreślając, jak wielką pustkę zostawił po sobie wśród braci harcerskiej, wśród seniorów.

Nad grobem dh hm. Władysława Szymańskiego pochylił się proporzec Kręgu, który dumnie prezentował chorąży hm. Wojciech Boruszak z asystą: hm. Zdzisławem Woźniakiem i pwd. Krzysztofem Rewersem. Zapalono znicz, złożono wiązankę kwiatów, popłynęły słowa „Modlitwy harcerskiej”, na zakończenie zawiązano harcerski krąg.

Tekst i foto pwd. Katarzyna Rybicka, współpraca hm. Andrzej Wolski

Zbiórka Kręgu w rocznicę śmierci komendanta