Krąg Seniorów ZHP ze Słupcy  rozpoczął Rok Harcerski 2019-2020 na zbiórce harcerskiej, która odbyła się 4 września 2018 roku w Stawie u phm. Małgorzaty i hm. Andrzeja Wolskiego.

W drugiej części zbiórki wieczorne ognisko rozpaliła hm. Krystyna Górczyńska. Przy strzelających w niebo iskrach i dzielnie palącym  się ognisku rozmawialiśmy o tym co nas czeka do końca 2019 roku a szczególnie o naszym Jubileuszowym 2020 roku. O roku, w którym będziemy obchodzić nasze 20 urodziny. Śpiewaliśmy piosenki harcerskie, szczególnie te, które w swej treści nawiązują do palącego się harcerskiego ogniska. Pięknie w ciszy wieczoru w Stawie brzmiała piosenka:

Ciemna noc legła w krąg,
Tylko gwiazdka gdzieś lśni
I zaczyna się palić ognisko.
Szumi świerkowy bór,
Gada potok wśród gór,
Śpiew harcerzy rozlega się blisko.

Ciemna noc legła w krąg,
Potok szemrze wśród skał,
Opowiada o sobie legendę.
Miło marzyć wśród drzew,
Gdy rozlega się śpiew,
Zawsze o was pamiętać ja będę.

 

W pierwszej części zbiórki podsumowaliśmy Rok Harcerski 2018-2019 a szczególnie okres od ostatniej naszej zbiórki w Adamowie a były to takie doniosłe wydarzenia jak:

Wycieczka członków Kręgu uczestniczących w zajęciach Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Słupcy – piękne miejsca turystyczne tuż, tuż „za miedzą”, na jubileuszu X-lecia powstania Kręgu Seniorów w Wągrowcu, uroczystości związane z Harcerskim XXIII Dniem Skupienia w Sanktuarium Matki Bożej Skulskiej, aktywny udział w ogólnopolskiej konferencji naukowej  na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza,  delegacja Kręgu na szczególnym wydarzeniu – „Kopce Wolności” w Ujeździe koło Grodziska Wielkopolskiego,  na zbiórce   harcerskiej w lesie koło Chałupsk, żegnamy śp. harcmistrzynię Zdzisławę Górczyńską, o Mauzoleum Pamięci Harcerstwa w Skulsku słów i zdjęć kilka, Komendant Kręgu Seniorów ZHP ze Słupcy w Bretanii i Normandii, piknik harcerski u hm. Olka Sekulskiego w Lubochni, XXVIII Ogólnopolski Złazu Seniorów ZHP Rzeszów 2019. To ostatnie wydarzenie szczegółowo w gawędzie przybliżali; phm. Irena Woźniak, hm. Wojciech Boruszak, hm. Władysław Szymański i harcmistrz Zdzisław Woźniak. Hm. Wojciech Boruszak jeszcze ciekawie opowiadał o wieży widokowej zbudowanej niedawno koło Krynicy Górskie dokąd dotarli złazowicze rzeszowscy z naszego Kręgu.

Przy wspólnym stole, na którym pojawiła się tradycyjna bardzo smaczna grochówka, sałatka, owoce, ciasto, kaszanka i kiełbasa z grilla, herbata, kawa rozmawialiśmy o bieżącym życiu w naszej organizacji – Związku Harcerstwa Polskiego. Komendant Kręgu prosił o reprezentowanie Kręgu jeszcze we wrześniu w Gołąbkach, dokąd zaprosili nas seniorzy z Trzemeszna i do Mieszkowa, gdzie zaprosili nas seniorzy harcerscy z Jarocina.

W późnych godzinach wieczornych kręgiem zakończyliśmy zbiórkę. Bardzo serdecznie komendant podziękował gospodarzom phm. Małgosi i hm. Andrzejowi za wyśmienite przyjęcie kolejny raz członków Kręgu w Stawie, podziękował także za wzbogacenie stołu w smaczne potrawy. Złożył życzenia phm. Irce i hm Zdzisławowi w związku z ich  wycieczką w ciekawe miejsca w Europie – do Czarnogóry.

Odwiozłem hm. Staszka do Zagórowa i już o 24:00 byłem w domu.

Władysław Szymański, komendant Kręgu.

Słupca-Staw dnia 04.09.2019 roku.