W minioną sobotę 15 grudnia 2018 Studenci Trzeciego Wieku ze Słupcy odwiedzili Poznań. Plac Wolności powitał nas świątecznym nastrojem. Małe drewniane domku, z których uśmiechały się do nas świecidełka, docierał smak jadła polskiego, przysmaki kuchni regionalnej z bigosem, gofry i smażone chrusty, wtłaczał się silny zapach grzanego piwa i wina, biły po oczach kolorowe światełka, zapraszały wspaniałe wolno kręcące się  karuzele, diabelski młyn. Wszystko to powodowało, że udzielał się uczestnikom tego grudniowego spotkania klimat świątecznego jarmarku, znanego tu pod nazwą „Betlejem Poznańskie”. Obserwowałem jak młodzi i trochę starsi a nawet dojrzali uczestnicy jarmarku biorą udział w różnych atrakcjach np. w strzelaniu z łuku. Ciąg tych najróżniejszych propozycji prowadził nas w wędrówce w dół ulicą  Paderewskiego aż na staromiejski poznański rynek.

Odwiedziliśmy też Zamek Królewski odbudowany na Wzgórzu Przemysława, zamek usytuowany jest na zachód od Starego Rynku. Obecnie jest tu ekspozycja Muzeum Sztuk Użytkowych, mieści się na czterech piętrach i zajmuje 1500 metrów kwadratowych. Z wieży widokowej z wysokości 30 m oglądamy piękną architekturę starego Poznania.

Wstępujemy do Muzeum Narodowego. Znajduje się się przy Alejach Marcinkowskiego. Muzeum Poznańskie – jedna z największych kolekcji malarstwa w Polsce.

Wśród bardzo wielu wybitnych dzieł malarstwa olejnego są tu w poznańskim muzeum obrazy: Sofonisba Anguissolaha,  Marcello Bacciarelli, Giovanni Bellini, Bernardo Bellotto Canaletto, Paulus Bor, Olgi Boznańska, Vincenzo Catena i wielu, wielu innych artystów malarzy, których nie sposób tu wymienić. Spoglądają na nas autoportrety: Jacka Malczewskiego,  Tadeusza Pruszkowskiego, Stanisława Witkiewicza, Aleksandra Orłowskiego, Leona Wyczółkowskiego, Józefa Mehoffera i innych wybitnych polskich malarzy.

Odwiedziliśmy wystawę obrazów olejnych Józefa Brandta.

Na zakończenie dwugodzinnej wędrówki wśród setek dzieł malarskich zajrzeliśmy do miejsca, gdzie odbywały się warsztaty dla dzieci i młodzieży. Powstawały tu także piękne obrazki młodych Poznaniaków.

Uczestnik wyjazdu hm. Władysław Szymański, komendant Kręgu Seniorów ZHP ze Słupcy