Ze Słupcy wyjechałem o 5:00 na parking przy ul Roosvelta w Gnieźnie, gdzie zabierałem hm. Aleksandra do Łęgowa koło Wągrowca. Wsiedliśmy do autokaru i razem z seniorami harcerskimi z Wielkopolski. W godzinach popołudniowych dotarliśmy do Ustronia Morskiego.

Wieczorem spotkanie w „Willi Błękitna Laguna”. Zebraliśmy się na wspólnym śpiewaniu harcerskich piosenek. Spotkanie rozpoczął hm. Marek Urbanowicz, organizator majowego odpoczynku seniorów z Wielkopolski. Powitał 60 seniorów harcerskich z Kręgów Seniorów z: Poznania; „Owar”, „Szóstacy”, „10-a PDH”, z Czerwonaka, z Gniezna, Kiekrza, ze Słupcy. Powitał hm. Gabrysię Jaskulską, członkinię Rady Naczelnej, phm. Barbarę Król Zastępcę Przewodniczącego Wielkopolskiej Rady Harcerskich Kręgów Starszyzny i Seniorów, hm. Marusza Bartkowiaka z Lublina prowadzącego ogólnopolską stronę facebookową „Z lilijką”. Przedstawił komendę wypoczynkowej zbiórki: pwd. Robert Krol – komendant, pwd. Andrzej Lik – zastępca, członkowie – pwd. Bożena Witkowska, pwd. Bożena Wiśniewska, hm. Marek Urbanowicz – kwatermistrz. Komendant zbiórki zapoznał z programem naszego tu pobytu.

Hm. Aleksander Sekulski z Gniezna upoważniony przez Komendanta Chorągwi Wielkopolskiej wręczył „Odznakę Pamiątkową na 100-lecie Powstania Wielkopolskiego” dla Kręgów: Czerwonak – hm. Gabrieli Jaskulskiej, z Poznania „Owar” – pwd. Bożenie Wiśniewskiej, z Wągrowca „Damy Radę” hm. Urszuli Chraplak.

Zaśpiewaliśmy piosenkę, do której wtórował na gitarze hm. Marek Urbanwicz.

Nastąpiło uroczyste odebranie zobowiązania instruktorskiego po odbyciu pozytywnym próby na przewodnika przez Druha Andrzeja Lika z Poznania z Kręgu Seniorów ZHP „10-a PDH”. Zobowiązanie odbierał hm. Aleksander Sekulski na replikę flagi „Powstańców Wielkopolskich”, którą trzymali phm. Wawrzyniec Wierzejewski i hm. Marek Urbanowicz. I dalej śpiewaliśmy piosenki harcerskie. Pierwszy dzień w Ustroniu Morskim zakończyliśmy kręgiem.

2.05.2019 (wtorek) Po śniadaniu wyjechaliśmy do Kołobrzegu. Odwiedziliśmy muzeum bursztynu. Piękne spotkanie „ze złotem Bałtyku”. Potem wędrowaliśmy w kierunku kołobrzeskiego molo, gdzie po wykonaniu grupowego zdjęcia naszą wędrówkę skróciła krótkotrwała mżawka drobnego gradu. Na alei spacerowej harcerze z Ustronia dekorowali przechodniów naklejką z wizerunkiem polskich barw narodowych przypominając, że dziś jest święto flagi. Wstąpiliśmy „na rybę”. Olek i ja piliśmy herbatę i kawę. Pozostali delektowali się rybą. Dalsza nasza droga biegła do handlowego portu. Jeszcze podczas spaceru do autokaru krótki odpoczynek w kawiarni i o 15:00 wyruszyliśmy do  „Willi Błękitna Laguna”. Po smacznej i obfitej obiadokolacji i po krótkim wypoczynku graliśmy w bilard. Muszę stwierdzić że nasze umiejętności podczas gry były na niskim poziomie. Ale dzielnie przerzucaliśmy bile, może półtorej godziny. Przy stole bilardowym grali: Olek, Tadeusz, Emilia i ja. Jeszcze wieczorne w pokojach rozmowy, którym towarzyszył śpiew Kręgu z Czerwonaka z sąsiedniego pokoju i spanko.

3.05.2019 (piątek) Po śniadaniu uczestniczyliśmy w Mszy św. w kościele pw. „Podwyższenia Krzyża Świętego” w intencji instruktorów harcerskich, strażaków a szczególnie śp. Jana Mroza. Orkiestra strażacka „Morka” zagrała „Witaj majowa jutrzenko” a potem „Spod znaków Maryi rycerski my huf”. Dalej seniorzy harcerscy zaśpiewali „Modlitwę harcerską”. Poczty sztandarowe wprowadziły do kościoła sztandary Związku Byłych Żołnierzy i Weteranów i OSP z Ustronia, za którymi dwójkami maszerowali strażacy ochotnicy. Zabrzmiała pieśń „Św. Florianie patronie nasz…” i pieśń maryjna hymniczna „Zdawnaś Polski tyś królową….” Proboszcz powitał seniorów z Wielkopolski, strażaków, amazonki z Wałcza, uczestników Mszy z Ustronia Śląskiego i parafian. Pierwsze czytanie – pwd. Jarosław Gendera. Homilię wygłosił ks. Jerzy. Powiedział „dzień dzisiejszy jest szczególnym dniem wolności. Król Jan Kazimierz ofiarował po potopie szwedzkim Polskę Maryi a Jan XXIII ustanowił Maryję królową Polski. Codziennie módlmy się do Maryi, by ocaliła nas przed nami” – jak śpiewał w „Modlitwie” bard Solidarności Jacek Kaczmarski. Zabrzmiał hymn – „Ciebie Boga wysławiamy…” a na koniec tuż przed wyprowadzeniem sztandarów zaśpiewaliśmy „Boże coś Polskę” i na zakończenie „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród”. Przed kościołem ustawiliśmy się do zdjęcia rodzinnego. Po południu spacer obok wydm na wyjście nr 8 i 7 na plażę. Wieje mocno od morza. W drodze powrotnej przed „Willą Błękitna Laguna” dogonił nas deszcz. Wieczorem o 19:00 odbyło się spotkanie. Słowo – gawędę o rozbiorach Polski wygłosił phm. Wawrzyniec Wierzejewski. Przypomniał o konstytucjach: 3-go maja, napoleońskiej i Królestwa Polskiego. Do wspólnego śpiewu zaprosiła hm. Gabrysia Jaskulska komendantka Kręgu Seniorów z Czerwonaka. I zabrzmiały piosenki harcerskie, które akapella rozpoczynali seniorzy z Czerwonaka – takie jak: „Pałacyk Michla, Hej dziewczynki, Cygańska ballada, Czerwona róża, Dalej wesoło, Gdybym miał gitarę, Gdy szedłem raz od warty, Harcerska dola, Obozowe tango, Mazurskie słońce, Obudziłem się wczesnym rankiem, Morze nasze morze, Konie zielone, Lato, lato, Słoneczko, ldzie dyszcz, idzie dyszcz, Ogień, Już słoneczko na zachodzie, Niedaleko od Krakowa, Piosenka harcerskich oldbojów”. Kręgiem splecionych rąk zakończyliśmy wieczór o 21:00.

4.05.2019 (sobota) Do południa małymi grupami spacerujemy brzegami Bałtyku, uliczkami Ustronia. Kupujemy różne drobiazgi prezenty, zatrzymujemy się w kawiarenkach i restauracjach kosztując rybę i smakując z różnymi słodkimi dodatkami gofry. Wieczorem dzielnie pląsaliśmy. Pwd. Tadeusz został wyborny orłem parkietu. Bardzo się cieszył z wyróżnienia, które mu wręczył pwd. Robert Krol, komendant zbiórki. I piękny orzełek zawisł na szyi najlepszego tancerza wieczoru. Uczestnicy Druhowi Tadeuszowi zaśpiewali sto lat a że był z żoną krzyknęli – „gorzko”.

5.05.2019 (niedziela) O godz. 15:00 wyruszyliśmy do domu. Z Łęgowa koło Wągrowca odwoziłem hm. Aleksandra do Gniezna i na godzinę 22:00 szczęśliwie dotarłem do Słupcy. Dziękujemy za zaproszenie na majowy wyjazd nad Bałtyk hm. Markowi Urbanowiczowi członkowi Prezydium Wielkopolskiej Rady Starszyzny Harcerskiej i Seniorów Paniom: kucharce Aurelii Dubiał z Kręgu Seniorów Czerwonak i Sabinie Jakubowicz za wyśmienite, smaczne i różnorodne żywienie oraz i phm. Małgosi Suchaneckiej z Kręgu „Damy Radę” z Wągrowca za troskliwość i opiekę – szczególnie na stołówce.

I do zobaczenia we wrześniu 2019 roku w „Błękitnej Lagunie” – jak zapowiedział główny organizator wypoczynku nad Bałtykiem hm. Marek Urbanowicz.

Dziękujemy Ci Marku za troskliwość, opiekę i wyśmienitą organizację naszego wypoczynku w Ustroniu Morskim w „Willi Błękitna Laguna”.

Władysław Szymański, uczestnik majowego wypoczynku nad Bałtykiem

Zbiórka Kręgu w rocznicę śmierci komendanta