Statystyka

27 września 2014 Zlot Wielkopolskich Kręgów Starszyzny i Seniorów Szamotuły 2014

27 września 2014

Zlot Wielkopolskich Kręgów Starszyzny i Seniorów Szamotuły 2014
Rychtyk po szamotulsku” czyli akurat, dokładnie, w sam raz, w porządku, rzeczywiście.

 

   Już tradycją się stało, że my wielkopolscy seniorzy przynajmniej raz do roku spotykamy się, by w radosnym kręgu ogrzać swe serca harcerskim ogniskiem, napisała w zaproszeniu na Zlot Wielkopolskich Kręgów Starszyzny i Seniorów Szamotuły 2014 harcmistrzyni Katarzyna Grążka.

 


    200 seniorów z Wielkopolski spotkało się 27 września 2014 roku w Ośrodku Jeździeckim Baborówko niedaleko Szamotuł, by uczestniczyć w Zlocie Wielkopolskich Kręgów Starszyzny i Seniorów Szamotuły 2014. W poprzednich latach uczestniczyliśmy w świetnie przygotowanych i wzorowo przeprowadzonych Zlotach Wielkopolskiej Rady Harcerskich Kręgów Seniorów w Ostrowie Wielkopolskim i w Wągrowcu.

   Teraz zaprosiła nas na zlotową zbiórkę harcmistrzyni Katarzyna Grążka komendantka Kręgu Starszyzny Harcerskiej i Seniorów Matecznik. A pretekstem tego zaproszenia, był jubileusz 10 - lecia Kręgu Starszyzny Harcerskiej i Seniorów Matecznik.

   Na Zlocie zameldowało się 200 harcerskich seniorów reprezentujących 22 Kręgi Starszyzny Harcerskiej i Seniorów z terenu całej Wielkopolski: Gniezna, Kalisza, Konina, Leszna, Lubonia, Ostrowa Wielkopolskiego, Poznania, Słupcy (Krąg reprezentowali: pwd. Tadeusz Niemczewski, hm. Władysław Szymański, phm. Małgorzata i hm. Andrzej Wolscy), Szamotuł, Trzemeszna, Wągrowca, Wrześni, Wschowy, Złotowa.

   Zaproszenie przyjął i uczestniczył hm. Paweł Napieralski Przewodniczący Wielkopolskiej Rady Kręgów Starszyzny Harcerskiej i Seniorów, hm. Maciej Grążka, Komendant Hufca Szamotuły wraz z zastępczynią phm. Kamilą Unger, a zaszczytną funkcję Drużyny Sztabowej pełnił Krąg Instruktorski Dzida z Szamotuł na czele z Przewodniczącym hm. Piotrem Szymkowiakiem, który był oboźnym Zlotu.

   Pogoda tego dnia była słoneczna. Spotkanie odbywało się w ogromnej byłej ujeżdżalni, w której wiele pokoleń uczyło się jeździć na koniach. Przez szpary desek okalających wielką salę sączyło się do środka wesołe jesienne słoneczko.

Zasiedliśmy do stołów ustawionych rzędami na stodolnym klepisku. Obok przy ścianach organizatorzy zaprezentowali na zdjęciach bogate dokonania 10-letniego Jubilata - Kręgu Starszyzny Harcerskiej i Seniorów Matecznik.

   Bardzo uroczyście i serdecznie powitała nas gospodyni harcmistrzyni Katarzyna. Po krótkich rozmowach - przyjaciół - i spożyciu pysznego ciasta - placek na młodziach (w swobodnym tłumaczeniu placek na drożdżach) z kawą lub herbatą, przygotowaną w nocy poprzedzającej Złaz (by jak mówiły członkinie Kręgu z Szamotuł, ciasto było pachnące i świeże) udaliśmy się na apel rozpoczynający Zlot Wielkopolskich Kręgów Starszyzny Harcerskiej i Seniorów. Oboźny zlotu hm. Piotr Szymkowiak, wydał komendę podniesienia flagi państwowej na maszt, zabrzmiał hymn ZHP, pochylił się na placu apelowym sztandar Hufca ZHP Szamotuły, proporczyki szczepów. Oboźny odebrał raport od Komendantów Kręgów i zameldował hm. Pawłowi Napieralskiemu godowość do realizacji programu. Przekazał też życzenia dla seniorów od: Starosty Szamotulskiego Pawła Kowzana, Burmistrza MiG Szamotuł Włodzimierza Kaczmarka, przewodniczącego Wielkopolskiej Rady Kręgów Starszyzny Harcerskiej i Seniorów hm. Pawła Napieralskiego oraz kapelana 10 Środowiskowego Szczepu Harcerskiego Antydes ks. kanonik Andrzeja Grabańskiego.

   Podczas apelu hm. Paweł Napieralski wręczył podziękowania za wybitną pracę w KSK Jeżyce I hm. Halinie Smól-Bor, HKS Wilki Morskie hm. Bogdanowi Janiszewskiemu, hm. Romualdowi Kowalewskemu z KSHiS Leszczyna z Leszna oraz z okazji 80-tych urodzin list gratulacyjny od komendanta Chorągwi hm. Jarosława Rury hm. Stanisławowi Gromadzińskiemu.
    Wróciliśmy do wielkiej Sali - ujeżdżalni - gospodarze zaserwowali lunt kichy aby my mrzywy nie byli (co w swobodnym tłumaczeniu z gwary wielkopolskiej oznacza – kawał kiełbasa żebyśmy głodni nie byli).

Rozpoczął się następny etap zlotu, który z wielkim zaangażowaniem prowadziła hm. Katarzyna.
    W środkową część wielkiej „sali” wkroczył tanecznym krokiem Zespół Folklorystyczny „Szamotuły”. Druhna Ania Czerniak zaprezentowała i omówiła bardzo szczegółowo części stroju szamotulskiego - pokazując go na stojących obok pięknych tancerkach i przystojnych tancerzach (u pań - czepek, korale, koszula, sznurówki, zapaska, spódniki, trzewiki; u panów - kapelusz, koszula, jaka, kaftan, buty, spodnie).

   Zespół Folklorystyczny Szamotuły zaprezentował wiązankę tańców regionu szamotulskiego a potem uczył uczestników Zlotu tańca Marynia. I ja miałem szczęście zatańczyć. Moją nauczycielką była Druhna Ania. Dość szybko udało mi się namówić moje nogi do prawie poprawnego tańca, troszkę przeszkadzało mi klepisko. Szamotulski taniec tak spodobał się seniorom, że był kilkukrotnie powtarzany. Dziękujemy członkom zespołu za lekcję tańca.
    Zosia Kornatowska, Klaudia Erens, Zosia Frąckowiak, Ania Napierała uczennice ze Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum w Kaźmierzu a także a także Jan Wachowiak i Mateusz Łączny ze Szczepankowa zaprezentowali w gwarze wielkopolskiej monologi. Młodzi artyści wykonali perfekcyjnie bardzo wesołe teksty. Na ich twarzach pojawiał się uśmiech, towarzyszyła im także radość podczas przesłania, które nam ofiarowali. Seniorzy gromkimi brawami dziękowali za wspaniałe przedstawienie. U wielu pojawiała się autentyczna radość, bo teksty były pełne humoru i zaskakujących opowieści.

   Wśród uczestników Zlotu była także Pani Krystyna Glanc pisząca w gwarze wielkopolskiej.

   Hm. Maria Kostrzyńska intonowała śpiewy szamotulskich przyśpiewek.
„Co to za dzieweczka”, „Kazali mi kury paść”, „Przez ten Szczuczyn przez tę wieś malowana dróżka jest”, „W polu grusza stoi śliczne grusze rodzi”, „Oj cztery konie Jasiu miał”, „Wiwat, wiwat bratu memu”.

   Mimo, że nie mieliśmy tekstów to melodie były dość głośno śpiewane przez chór 200 seniorów. Widziałem że Druhna Maria cieszyła się, że seniorzy znają i śpiewają przyśpiewki.
    Hm. Kasia zaprosiła do zabaw i konkursów i tak odbył się brawurowy „Wyścig pyr”, w który wmieszało się rżenie koni (jesteśmy w ujeżdżalni i tu konie głosiły światu rżeniem swoją radość), uczestnicy popisywali się znajomością gwary wielkopolskiej, oraz wiedzą o Ziemi Szamotulskiej.
    Komendanci kręgów otrzymali zadanie ułożenia zdania lub krótkiego tekstu w oparciu o wcześniej wręczone wyrazy gwarowe. Nasz słupecki Krąg Seniorów ZHP otrzymał: wyrazy - kejter, marnisz, paterejka. Napisaliśmy - pięknej rasy szamotulskiej kejter taki mały marnisz biegał po patrerajce naszej komendantki Kasi. Oceniono nasz wysiłek jako poprawny. Bardzo się ucieszyliśmy, bo my mieszkamy we wschodniej Wielkopolsce, gdzie więcej rusycyzmów bywało niż gwary wielkopolskiej. Najlepiej w tym konkursie wypadły kręgi poznańskie. Wszyscy otrzymali nagrody. My kawusię od wujka Janka. Inne Kręgi otrzymywały nagrody: dżemy, powidła, ciasteczka, miód, zaprawy, korbole, jabłka, pyry.

   Komendantka Zlotu zaprosiła do stołu aby cosik spucnąć. Na futer (obiad) serwowany był rumpuć oraz pyry z gzikiem przygotowane podobnie jak wcześniej placek na młodziach, samodzielnie przez członków Kręgu. Druhna Kasia, komendantka mówiła mi, że członkowie sami wszystko przygotowali. Podziwiam wielki wysiłek tego 15 osobowego Kręgu Seniorów z Szamotuł.

   Na scenę, na klepisko wszedł barwnie ubrany zespół członków Kręgu Seniorów ZHP „Azymut” ze Wschowy, który skoczną muzyką zachęcił wszystkich do tańca. Najdzielniej tańczyli Dh Jan z Kręgu Wiarusów z Poznania i siostra Barbara sympatyk Kręgu. Skoczne, rytmiczne melodie zachęciły wielu seniorów do tańca.

Na podwieczorek dumnie wkroczył, wjechał na wozie ciągnionym przez wspaniałego rumaka przy muzyce i śpiewie olbrzymi tort, ze świeczkami, rakietami i napisem Matecznik ma już 10 lat. Urodzinowy tort z okazji 10 urodzin Kręgu Starszyzny Harcerskiej i Seniorów Matecznik darowany obecnym Seniorom skosztowaliśmy z wielką przyjemnością - to wspaniały podarunek fundowany od Burmistrza Szamotuł. Tort serwowała komendantka razem z członkiniami Kręgu z Szamotuł.

   Przed wieczorem uczestniczyliśmy w Mszy św. w intencji zmarłych harcerzy, którą odprawił ks. Łukasz Konatowski kapelan Wielkopolskiej Chorągwi ZHP a czytania i oprawę muzyczną, wyśpiewał zespół „MY” z 10 Środowiskowego Szczepu Harcerskiego „Antydes” wraz z dh. Stanisławem Gromadzińskim z Wiarusów Poznańskich.

   Na zakończenie rozpaliliśmy harcerskie świecowisko, by przy piosence, gawędzie i zabawach wspominać i cieszyć ze spotkania, były konkursy na melodie harcerskie. Poznański Krąg Owar przygotował i zaśpiewali piosenki harcerskie związane z dzisiejszym wydarzeniem a Dh Jan Mróz z Wiarusów i hm. Bogusław Olejniczak z Jeżyc II z Poznania na gitarze pomagali w śpiewie.

Krąg splecionych rąk i harcerska pieśń pożegnalna zakończyła kolejne wspaniałe spotkanie Wielkopolskich Seniorów ZHP.

   Podszedłem nieśmiało do Druhny Kasi, by Jej podziękować za wspaniałe podjęcie nas ze Słupcy i seniorów z Wielkopolski. Ona skromnie odpowiedziała. Cieszymy się z Waszego przyjazdu, staraliśmy się zrobić wszystko, abyście ten czas spędzili jak najmilej.

   Dziękujemy Ci Kasiu i Członkom Kręgu Starszyzny Harcerskiej i Seniorów Matecznik za wspaniały Zlot za uroczą wrześniową sobotę 2014 roku w Baborówku koło Szamotuł.

   … I do zobaczenia na następnych Zlotach i harcerskiej przygodzie.

 

Opracował: hm.(-) Władysław Szymański, komendant Kręgu

Dziękuję za pomoc i wsparcie w napisaniu tekstu:

hm. Katarzynie Grążce z Szamotuł,

hm. Pawłowi Napieralskiemu z Poznania,

hm. Andrzejowi Wolskiemu ze Stawu

 

Joomla templates by a4joomla