Statystyka

13 sierpnia 2014 Członkowie HKS na spotkaniu z Panią Karoliną Kaczorowską.

13 sierpnia 2014

Członkowie HKS na spotkaniu z Panią Karoliną Kaczorowską

     Członkowie Harcerskiego Kręgu Seniorów w Słupcy uczestniczyli w spotkaniu z Panią Karoliną Kaczorowską, które odbyło się w Domu Kultury w Słupcy.

     Pani Karolina opowiadała o swoich losach i o losach swego męża Ryszarda. My wsłuchiwaliśmy się w Jej losy i drogę harcerską Druha Ryszarda, który swe pierwsze kontakty, jak mówiła, z harcerstwem zawdzięczał starszemu bratu Antoniemu.

     

       Harcerstwo było Jego pasją, szkołą życia, służbą pełnioną do ostatnich dni. Wstąpił 25 maja 1931 roku do drużyny im. Andrzeja Małkowskiego, a 24 października 1933 roku złożył przeczenie harcerskie w białostockim Zwierzyńcu, w pobliżu dębów i lip zasadzonych dla uczczenia rocznicy Konstytucji 3 maja. Grudki ziemi z tego miejsca przechowywał w swym londyńskim gabinecie wraz z odpryskami skał z Monte Cassino. Drużynowy w swym mieście, uczestnik i funkcyjny na obozach harcerskich, we wrześniu 1939 roku w Pogotowiu Harcerskim. W Szarych Szeregach pełnił funkcję komendanta Chorągwi, co było powodem jego aresztowania, śledztwa, wyroków, aż do kary śmierci. Żołnierz 3 Dywizji Strzelców Karpackich. W 1955 roku zostaje Naczelnikiem Harcerzy, a w latach 1967 – 1988 pełni funkcję Przewodniczącym ZHP poza Granicami Kraju. Komendant reprezentacji polskiej na Międzynarodowym Jubileuszowym Jamboree w roku 1957, komendant Światowego Zlotu Harcerstwa na Monte Cassino w roku 1969 i w Belgii w 1982 roku.

Zginął w tragicznej katastrofie pod Smoleńskiem w dniu 10 kwietnia 2010 roku.

     W dniu 25 marca 2011 roku oddałem w imieniu członków Harcerskiego Kręgu Seniorów ZHP w Słupcy, w miejscu wiecznego spoczynku Wielkich Polaków w krypcie w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie Harcerski Hołd Harcmistrzowi śp. Ryszardowi Kaczorowskiemu, ostatniemu Prezydentowi II Rzeczypospolitej.

         Przy mogile Prezydenta stanęło nas wtedy 108 członków ZHP: najmłodsi - zuchy, młodzież harcerska oraz starsi wzruszeni seniorzy harcerscy. Przed płytą nagrobną złożyliśmy kwiaty, zapaliliśmy znicze. Wraz z chwilą ciszy pochylił się harcerski sztandar. Zabrzmiał Hymn Związku Harcerstwa Polskiego. Przyłożona do marmurowej płyty nadgrobnej moja ręka wraz z wypowiedzianymi słowami „Czuwaj Druhu Harcmistrzu!” czciła pamięć i oddawała hołd Wielkiemu Polakowi ostatniemu Prezydentowi II Rzeczypospolitej, harcerskiemu harcmistrzowi.

Joomla templates by a4joomla