P11809672.JPGbaner_oficjalny_hksslupca.png

16-18 maja 2014 XIX Pielgrzymka harcerska na Jasną Górę

16-18 maja 2014

XIX Pielgrzymka harcerska na Jasną Górę

      W deszczowych dniach przebiegała Ogólnopolska Harcerska Pielgrzymka na Jasną Górę. 250-ciu pielgrzymów harcerskich dotarło 16-18 maja 2014 r., na wspólne modlitwy, na zaplanowane zajęcia programowe a wśród harcerskich pątników byli także członkowie Harcerskiego Kręgu Seniorów ze Słupcy.

 

    Nie zabrakło śpiewu a w zajęciach warsztatowych dyskusji o wychowaniu duchowym w ZHP. Uczestnicy gromadzili się przy świeczkowiskach, ogniobraniu oraz na koncercie zespołu „Cisza jak ta” - dodatkowa atrakcji tegorocznej pielgrzymki.

      Gośćmi modlitewnego wydarzenia byli przedstawiciele władz ZHP na czele z hm. Jolantą Kreczmańską wiceprzewodniczącą ZHP oraz hm. Emilią Kulczyk-Prus członkinią GK ZHP.

      Reprezentowaliśmy Hufiec Konin. Na pielgrzymkę dotarli też harcerze i instruktorzy z hufców Białystok, Czerwonka-Leszczyny, Częstochowa, Łańcut, Mińsk-Mazowiecki, Łódź-Bałuty, Mikołów, Otwock, Rybnik, Starachowice.

     Na apelu obok harcerzy i instruktorów, zgromadzili się Komendanci Hufców Chorągwi Śląskiej ZHP z hm. Czesławem Surmą Przewodniczącym Rady Chorągwi oraz hm. Andrzejem Lichotą Komendantem Chorągwi, także członkowie Komendy Chorągwi Śląskiej ZHP.

     Na zakończenie modlitewnego spotkania na Jasnej Górze, skierował słowa do pielgrzymujących harcerzy Arcybiskup Metropolita Częstochowski bp Wacław Depo.

     Podczas pielgrzymki swoją, obecnością, modlitwą, rozmową, działaniom - zgromadzonych pielgrzymujących harcerzy i instruktorów wspomagał ks. pwd. Grzegorz Paszka kapelan pielgrzymki wraz z kapelanami z wielu środowisk harcerskich.

      Uczestniczyliśmy w zbiórce Komendantów Hufców Chorągwi Śląskiej a także w konferencji instruktorskiej Ja na drogach wychowania duchowego. Na tej szczególnej zbiórce wnosiliśmy między innymi postulatami, propozycję opracowania Modlitewnika harcerskiego, który mógłby być od Związku Harcerstwa Polskiego szczególnym wotum dla Matki Boskiej Częstochowskiej na następną jubileuszową XX Ogólnopolską Pielgrzymkę Harcerską na Jasną Górę.

Zdjęcia od hm. Władysława Szymańskiego

Joomla templates by a4joomla