Statystyka

Odsłon artykułów:
553206

28 września 2013 Na "zielonej harcówce" poznańskich skautów...

28 września 2013 

Na „zielonej harcówce” poznańskich skautów,na historycznej Polanie Harcerza, stanęły po­kolenia zuchów, harcerzy, instruktorów i seniorów harcerskich,

by PAMIĘTAĆ!

       W miejscu historycznych zbiórek i ćwiczeń skautowych, na wzniesieniu Polany Harcerskiej na Malcie w Poznaniu, 28 września (w sobotę) odbyła się nieco­dzienna uroczystość. Uroczyście odsłonięto pomnik poświęcony „Harcerzom Wielkopolskim" po­ległym w walce o Niepodległość 1918-1920.        

      Świadkami tego historycznego wydarzenia byli : przedstawiciele Senatu RP, samorządu wojewódzkiego, rajcy miejscy, władze województwa i miasta, władze ZHP i Chorągwi Wielkopolskiej, władze Harcerskich Hufców, sympatycy harcerscy z innych województw  i chorągwi harcerskich.

      Polana zaroiła się szarymi i zielonymi mundurkami zuchów harcerzy instruktorów, starszyzny harcerskiej i seniorów, którzy przybyli z najdalszych zakątków wielkopolski. Było nas na polanie około 2 tys.

      Świadkami ze Słupcy tego historycznego wydarzenia byli: Zuchy i  Harcerze z I Szczepu Harcerskiego im. Ja­nusza Korczaka ze Słupcy,  członkowie Próbnej Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej oraz Instruktorzy z Harcerskiego Kręgu Seniorów.

       Pomnik otoczyły harcerskie sztandary drużyn, hufców, chorągwi także te historyczne, pamiętające czasy gdy w Powstaniu Wielkopolskim skauci wielkopolscy poświecili swoje życie by wywalczyć o niepodległości. Na drzewce sztandaru Chorągwi Wielkopolskiej ZHP oraz historycznego sztandaru skautów wielkopolskich i wszystkich uczestniczących w tym wydarzeniu sztandarów zostały nabite okolicznościowe gwoździe.

     Gdy trwał zlot l0-lecia Harcer­stwa Wielkopolskiego 19 maja 1923 roku po raz pierwszy wmurowano kamień węgielny. Po 14 latach w 1937 nastąpiło odsłonięcie pomnika z 77 nazwiskami poległych skautów harcerzy. Wybuchła wojna i latem 1940 roku pomnik uległ zniszczeniu. Potem w miejscu pomnika stanął brzozowy krzyż z napi­sem „Poległym Harcerzom". Na ogromnym głazie tu l listopada 1956r. znalazła się kotwica, jako symbol Polski walczącej. Wreszcie w czasie Jubileu­szowego Zlotu na 80-lecie Harcerstwa Wielkopolskiego 28 sierpnia 1992 na­stąpiło wmurowanie aktu erekcyjnego. I nadszedł słoneczny poranek 28 września 2013r. - po 21 latach odsłonięto pomnik „Harce­rzom Wielkopolskim".

   I w tym histo­rycznym miejscu stanęły harcerskie po­kolenia, by PAMIĘTAĆ.

Świadkowie historycznego wydarzenia

- seniorzy z Kręgu Seniorów ZHP ze Słupcy 

hm. Maria Boruszak, phm. Władysława Garsztka, hm. Krystyna Górczyńska,

hm. Eugeniusz Krajewski, pwd. Tadeusz Niemczewski, hm. Władysław Szymański,

phm. Małgorzata i hm. Andrzej Wolscy.

Joomla templates by a4joomla