Statystyka

Odsłon artykułów:
553192

14 września 2013 Tablica pamiątkowa dla przyjaciela harcerzy

14 września 2013

Tablica pamiątkowa dla przyjaciela harcerzy.


    Z inicjatywy Powiatowej Rady Kom­batantów uroczyście odsłonięto tablicę pamiątkową, umieszczoną przy wejściu do obecnego Urzędu Miasta w Słupcy a poświęconą Stanisławowi Radoszowi.

    W latach 1963 - 1972 Stanisław  Radosz był przewodniczącym Pre­zydium Powiatowej Rady Narodowej.      

    Burmistrz Michał Pyrzyk przypomniał sło­wa Stanisława Radosza, wypowiedziane wkrótce po objęciu nowej funkcji na ziemi słupeckiej: - Te stare stodoły, rozwalające się domy powinny stąd zniknąć. Muszę pomyśleć jak to zrobić. Dzięki Jego pracy zdolnościom organizatorskim, marzenia o Słupcy i całym powiecie mogły się ziścić - mówił burmistrz. Małe miasteczko o charakterze rolniczym przekształciło się w krótkim czasie w miasto z zakładami pracy - bardzo zwiększyła się liczba mieszkańców.

   Budynek dzisiejszego Urzędu Miasta był siedzibą Powiatowej Rady Narodowej. Słupczanie nazywali go „Radoszówką".

   W uroczystości odsłonięcia tablicy wzięła udział rodzina zmarłe­go w 2006 roku Stanisława Radosza: żona hm. Mieczysława Kowalińska-Radosz oraz jego siostra Krystyna Adaszyńska.   

   Z ust małżonki śp. Stanisława Radosza popłynęły z wielkim wzruszeniem wypowiadane do zgromadzonych świadków odsłonięcia tablicy  słowa. - To był piękny okres w naszym życiu i wiele razy z przyjem­nością wracałam myślami do Słupcy –

    Oprócz najbliższej rodziny odsłonięcia tablicy dokonali również; przewodniczący Powiatowej Rady Kombatantów Tadeusz Janas, wicemarszałek Sejmu RP Euge­niusz Grzeszczak, burmistrz Michał Pyrzyk i starosta Mariusz Roga.

     Uroczystość zgromadziła wielu Słupczan, kolegów z czasów pracy Przewodniczącego a także zuchów, harcerzy i seniorów harcerskich.

     Hm. Mieczysława Kowalińska-Radosz w latach kiedy mieszkała i pracował jako chirurg w Powiatowym Szpitalu w Słupcy była bardzo aktywnym członkiem Komendy Hufca. Dziś mieszka w Lesznie i tam należy do Harcerskiego Kręgu Seniorów ZHP.

Joomla templates by a4joomla