Statystyka

30 maja do 2 czerwca 2013 Wycieczka Suwalszczyzna i Litwa

30 maja do 2 czerwca 2013

Wycieczka  Suwalszczyzna i Litwa

      42 instruktorów harcerskich i przyjaciół hufca ZHP w Koninie wczesnym rankiem o godz. 4.00 spod siedzib KH  w dniu 30.05.06.2013 r. (czwartek - Beże Ciało) wyruszyło na wycieczkę zorganizowaną przez władze harcerskie Hufca ZHP w Koninie na Suwalszczyznę-Litwę. Z naszego Kręgu udział wzięli: hm. Maria i hm. Wojciech Boruszakowie, phm. Władysława Garsztka, hm. Krystyna Górczyńska, Zofia i hm. Eugeniusz Krajewski, hm. Władysław Szymański.

1 dzień -30.05.2013r.

      W godzinach południowych dotarliśmy do Augustowa,  gdzie powitał nas pilot-przewodnik Janusz Borysiewicz, by o w godz.  14:00 zaokrętować się na statek żeglugi augustowskiej na rejs  na trasie: Augustów - Studzieniczna  ze  śluzowaniem statku na  śluzie  Przewięź.

       W  Studzienicznej  odwiedziliśmy sanktuarium maryjne,  kapliczkę MB Studzienicznej na Grądziku, pomnik Papieża Jana Pawła II,  przy którym zrobiliśmy rodzinne zdjęcie uczestników wycieczki. Dotarliśmy także do drzewa  papieskiego,   pomnika  św.  Jana  Nepomucena,   kościoła MB  Szkaplerznej. 

      Autokarem pojechaliśmy do Wigier - pokamedulskiego zespół klasztornego: kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP z kryptami kamedulskimi i eremami, w których niegdyś mieszkali Ojcowie Kameduli.

       Z wieży zegarowej podziwialiśmy piękne  widoki na Jezioro Wigry, Dom Kanclerski i Kaplicę Królewską z „komnatami papieskimi".

       Dotarliśmy późnym wieczorem o 21:00 do   Jeleniewa  na obiadokolację, miejsca naszego zakwaterowanie w OW ALTON i  posiłków.

2 dzień - 31.05.2013r.          .

     Po wczesnym  śniadaniu wyruszyliśmy do Trok i Wilna. Po drodze dołączył do nas w Sejnach nasz pilot – przewodnik. W niedużym deszczu przeszliśmy pod Zamek, gdzie osoby chętne zwiedziły  Zamek Wielkich Książąt Litewskich w Trokach zapoznając się z jego historią zbiorami i podziwiając wnętrza, otoczenie i wyposażenie.

      Główną ulicą Trok obok domków Karaimów dotarliśmy w południe na regionalny posiłek do karaimskiej restauracji.

      W Winie przewodniczka Mirosława Naganowicz oprowadzała nas po: Kościele św. Piotra i Pawła na Antokolu, Cmentarzu na Rossie, dotarliśmy także do Ostrej Bramy - „litewskiej Częstochowy". Potem spacer i zwiedzanie: Cerkwi św. Ducha - miejsce kultu religijnego wyznania prawosławnego, Placu Ratuszowego, a z zewnątrz; Zaułka Bernardyńskiego, Uniwersytetu Wileńskiego i przepięknego frontonu - kościółka św.  Anny,  pomnika Adama Mickiewicza. Powrót; obiadokolacja, nocleg.

3 dzień - 1.06.2013r.

    Wyruszamy do Druskiennik. Spacerkiem przeszliśmy po nabrzeżu rzeki Niemen i parku obok sanatoryjnych obiektów, muzeum „Echo leśne" – z eksponatami z drewna i innych darów lasu, miejsca po domku Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Dotarliśmy także do cerkwi prawosławnej, kościoła Matki Boskiej Szkaplerznej.

    W Druskiennikach indywidualnie spożyliśmy posiłek w stylizowanej restauracji. Byliśmy "świadkami ślubu".  Oglądaliśmy na głównej scenie sanatoryjnej Druskiennik przygotowania – próby regionalnych zespołów do wieczornego występu.

4 dzień - 2.06.2013r.

Śniadanie, wykwaterowanie i wyjazd w drogę powrotną. Zwiedzamy konkatedrę w Sejnach a potem w drodze powrotnej kilka godzin na zwiedzania Suwalszczyzny.  Wejście na Górę Cisową, Smolniki - punkt widokowy „U Pana Tadeusza", Jezioro Hańcza - najgłębsze na Niżu Środkowoeuropejskim. Przejazd przez Suwałki. Zakupy. Obiad.

Późnym wieczorem dotarliśmy do Konina. W drodze do Słupcy towarzyszył nam rzęsisty deszcz.

Rodzinne zdjęcie uczestników wycieczki obok pomnika Jana Pawła II na Grądziku.

Foto hm. W. Szymański

Seniorzy z HKS ze Słupcy u MB Ostrobramskiej.

Od lewej: hm. W. Szymański, hm. W. Boruszak, hm. K. Górczyńska, hm. Eugeniusz

Krajewski, Zofia Krajewska.

Foto od hm. W. Szymańskiego.

Odpoczynek na ławeczce obok cerkwi św. Ducha w Wilnie.

Od lewej: hm. W. Szymański, hm. E. Krajewski, hm. M. Boruszak,

hm. W. Boruszak, phm. W. Garsztka,

hm. K. Górczyńska, Z. Krajewska.

Foto od hm. W. Szymańskiego.

Instruktorzy  z Konina na skwerku przed kościołem św. Anny

w Wilnie.

Foto.  hm. W. Szymański.

Seniorzy Harcerscy z HKS Konin i Słupcy na skwerze przed

pomnikiem Adama Mickiewicz w  Wilnie.

Foto hm. W. Szymański.

Seniorzy z HKS Słupcy w Druskiennikach przed Parkiem Wodnym.

Foto pd hm. W. Szymańskiego.

Joomla templates by a4joomla