Statystyka

Odsłon artykułów:
553218

10 wrześień 2016 U harcerz łódzkich na XV Międzynarodowym Spotkaniu Kolekcjonerów Skautowych i Harcerskich

U harcerz łódzkich na XV Międzynarodowym Spotkaniu Kolekcjonerów Skautowych i Harcerskich

 

   Wczesnym porankiem 10 września wyruszyłem na zaproszenie Druhów hm. Daniela i phm. Krzysztofa do Łodzi na ulicę Stefanowskiego, gdzie mieści się od 1959 siedziba Łódzkiej Komendy Chorągwi ZHP.
   Kolekcjonerzy skautowi i harcerscy z zagranicy i z Polski tutaj w salach na parterze siedziby władz chorągwi, zaprezentowali wyjątkowe zbiory.
   Organizatorzy spotkania hm. Marcin Binasiak, phm. Izabela Binasiak i hm. Jacek Nawrocki bardzo serdecznie witali kolekcjonerów i tych, którzy przybyli tu, by ugruntować sobie wiedzę o historii ruchu harcerskiego i skautowego.
   Swoje zbiory prezentowali: z Czech; Zbyszek Lajczyk, Stanislaw Kućiński, Marek Matýsek, z Krakowa; hm. Jacek Nawrocki, hm. Janusz Wojtycza, hm. Andrzej Żugaj, hm. Marek Bieżanowski ze Skawiny, hm. Kazimierz Maślak z Poznania, hm. Andrzej Janowski z Łodzi, z Warszawy; phm. Bogdan Bednarczyk, hm. Andrzej Zasadzki, hm. Tomasz Sikorski, hm. Marek Stochmiałka z Wrocławia.
   Podczas sobotniego spotkania Oficyna Wydawnicza „Impuls” zaprezentowała wyjątkową serię harcerskich reprintów pt. "Przywrócić Pamięć", seria obecnie liczy już 110 tytułów. Wszystkie tytuły były dostępne na wystawie.
   W programie ekspozycje i wystawy dostrzegłem: krzyż harcerski w latach 1913-2016, odznaki honorowe w ZHP w latach 1916-1949, skautowe i harcerskie odznaki okolicznościowe, harcerskie legitymacje organizacyjne z lat 1913-2016, książki harcerskie dawne i współczesne, dokumenty związane z 20. rocznicą przywrócenia członkostwa ZHP w strukturach światowego skautingu (WOSM, WAGGGS) i 60. rocznicą Zjazdu Łódzkiego, mundury harcerskie i skautowe, dawne i współczesne odznaki harcerstwa łódzkiego.
   Odwiedziłem także siedzibę Komisji Historyczne Chorągwi Łódzkiej – Izbę Tradycji i Historii. Zauważyłem tu wielkie bogactwo dokumentów, i obiektów muzealnych: sztandary, proporce, krzyże harcerskie, plakietki jednostek harcerskich, akcji i szkoleń, sznury, różnorodne plansze, zbiór medali okolicznościowych, odznaczenia, odznaki harcerskiej od 1917 r., książki o tematyce harcerskiej, ciekawe opracowania historii harcerstwa w Chorągwi Łódzkiej, unikalne zbiory czasopism metodycznych i materiałów do zajęć, skrypty, harcerskie materiały metodyczne, kroniki drużyn, szczepów, akcji i zadań z lat 1912-2010, zbiory archiwalnych dokumentów hufców z lat 1945-50, portrety komendantów chorągwi, informacje o instruktorach, którzy odeszli na Wieczną Wartę, historyczne mundury instruktorskie i harcerskie, i wiele innych obiektów....
   A wszystko to działo się w kilku salach zabytkowej zaprojektowanej w stylu renesansu włoskiego z boniowaną elewacją historycznej willi Rychtera, gdzie w 1969 Hieronim Przybyła kręcił sceny do filmu "Rzeczpospolita Babska" a 1981 r. Jerzy Hoffman realizował sceny do filmu "Znachor" według powieści Dołęgi-Mostowicza.
   Ja tu w to wrześniowe sobotnie przedpołudnie przybyłem, by poszerzyć wiedzę o historii ruchu harcerskiego i skautowego.
  Dziękuję za zaproszenie i możliwość poznania wielu wspaniałych kolekcjonerów i prezentowanych przez nich obiektów skautingu i harcerstwa polskiego i zagranicznego. Szczególnie dziękuję hm. Dankowi, który otoczył mnie opieką – pokazał na Łódzkich Błautach miejsca związane z Jego dzieciństwem i młodością, drogą harcerską w Szkole na ul. Wspólnej w 16 Łódzkiej Drużynie Harcerzy.
   Pokazał mi także pięknie zagospodarowaną izbę -  miejsce spotkań Kręgu Starszyzny Harcerskiej „Pułaszczacy”. Dziękuję.

Hm. Władysław Szymański ze Słupcy, Chorągiew Wielkopolska

Joomla templates by a4joomla