Statystyka

13 sierpień 2016 Harcerski piknik u Podharcmistrzyni Zdzisławy i Harcmistrza Aleksandra w Lubochni koło Gniezna

Harcerski piknik u Podharcmistrzyni Zdzisławy i Harcmistrza Aleksandra w Lubochni koło Gniezna

 

   Kolejny raz uczestniczyliśmy w spotkaniu zaprzyjaźnionych Kręgów Starszyzny i Seniorów z Chorągwi Kujawsko – Pomorskiej i z Wielkopolskiej.

   Dziś już po raz siódmy meldujemy się na zbiórce w Lubochni koło Gniezna na zaproszenie hm. Aleksandra, komendanta Harcerskiego Kręgu Starszyzny i Seniorów Bezimienni z Gniezna, przybyliśmy  z: Inowrocławia, Mogilna (dwa Kręgi), Poznania (kilka Kręgów), Trzemeszna, Wągrowca, ze Słupcy (z naszego Kręgu obecni byli: phm Małgosia i Andrzej Wolscy, hm. Staszek Przydryga, Władek Szymański).
   Zaszczycili nasze spotkanie hm. Paweł Napieralski, Przewodniczący Wielkopolskiej Rady Harcerskich, hm. Gabriela Jaskulska, członkini Rady Naczelnej ZHP, Kręgów Starszyzny i Seniorów, hm. Inga Rusin - Siwak Członkini Europejskiego Komitetu WAGGGS, hm. Kazimiera Rosińska Członkini WS GK ZHP, hm. Maciej Siwak, Komendant Hufca ZHP Gniezno.
   Zbiórka zaprzyjaźnionych Kręgów odbywa się w szczególnym dniu - jak mówił w swym wystąpieniu Komendant Hufca Gniezno - hm. Maciej Siwak:
  „na przedpolach Warszawy 13-15 sierpnia 1920 r. rozegrała się decydująca batalia wojny polsko-bolszewickiej. Określana "cudem nad Wisłą" i uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata zadecydowała o niepodległości Polski i uratowała Europę przed bolszewizmem.
140 lat temu 13 sierpnia 1873 roku w Jurczycach k. Krakowa urodził się gen. Józef Haller, legionista, twórca Armii Polskiej we Francji, generalny inspektor Armii Ochotniczej podczas wojny polsko-bolszewickiej; po wybuchu II wojny światowej minister rządu RP na uchodźstwie. Był potomkiem Jana Hallera, właściciela pierwszej w Polsce oficyny wydawniczej i synem arystokraty... harcmistrz, przewodniczący ZHP: 3 lipca 1920 – 4 luty 1923r.”
   Pwd. Stanisław z Poznania do wypowiedzi Komendanta z Gniezna dodał „po wystąpieniu z wojska austrowęgierskiego 1912r. stopniu kapitana Józef Haller poświęcił się pracy społecznej. Działał aktywnie w ruchu spółdzielczym, gdzie osiągnął znaczne sukcesy Związał się także rozwijającym się ruchem skautowym i Towarzystwem Gimnastycznym "Sokół", prowadził intensywną pracę jako instruktor wojskowy m.in. zakładał drużyny „Sokoła”, organizował tajne kursy żołnierskie, podoficerskie i oficerskie dla młodzieży polskiej. To ona znalazła się potem gdy wybuchła wojna w pierwszych zastępach legionowych.”
   Gospodarze zaprosili nas do stołów biesiadnych pod namiotowym zadaszeniem. Tu 100 seniorów raczyło się wspaniałym poczęstunkiem. Pwd. Jan z Poznania i Jego żona inicjowali wesołe piosenki skautowe i harcerskie. Najbardziej bardziej podobała się żartobliwa piosenka śpiewana przez skautów "Tam w koszuli o hej! maiła weszka swoje młode…", którą świetnie zaśpiewał wraz z zuchowymi pląsami pwd. Jan.
   Późnym wieczorem rozstaliśmy się w i wróciliśmy do naszych domów.

  Wcześniej na zakończenie zbiórki w harcerskim kręgu zanuciliśmy pieśń pożegnalną. Świetnie zorganizowane popołudnie sierpniowe 2016 roku dobiegło końca. Dziękuję Podharcmistrzyni Zdzisławie i Harcmistrzowi Aleksandrowi oraz Członkom Kręgu Bezimienni za ugoszczenie nas na harcerskim pikniku w Lubochni koło Gniezna.
Czuwaj!
Harcmistrz Władysław Szymański, komendant Kręgu ze Słupcy
Słupca, dnia 13 sierpnia 2016 roku.

Joomla templates by a4joomla