Statystyka

9-10 maj 2016 I Ogólnopolska Pielgrzymka Seniorów ZHP na Jasną Górę

I Ogólnopolska Pielgrzymka Seniorów ZHP na Jasną Górę

 

   Tuż po północy 9 maja 2016 roku wyruszyli pielgrzymi Seniorzy ZHP na I Ogólnopolską Pielgrzymkę na Jasną Górę.
   Do Częstochowy przybyło w instruktorskich mundurach z Chorągwi: Dolnośląskiej, Gdańskiej z hm. Bogdanem Kierownikiem Wydziału Seniorów GK ZHP, Kieleckiej, Lubelskiej, Stołecznej, Śląskiej, Wielkopolskiej 90 pątników. Wraz z nami były także skautki ze Słowacji i z Londynu.
   Ze Słupcy z Hufca ZHP Konin wyruszyli na pielgrzymkę: hm. Wojtek, hm. Władek, pwd. Tadeusz, i jeden sympatyk Kręgu. Z nami na pielgrzymkę jechała także hm. Ania - komendantka Kręgu Seniorów ZHP z Wrześni.
   Po zakwaterowaniu w Domu Pielgrzyma, obiedzie uczestniczyliśmy o 14:30 w Mszy Św. w Kaplicy Jasnogórskiej.
   Po południu bardzo emocjonalnie ciekawą prezentację przedstawił o Błogosławionym Wincentym Frelichowskim – patronie polskich harcerzy Druh dr Robert Zadura.
   Po kolacji wzięliśmy udział w Drodze Krzyżowej z bł. phm. Stefanem Wincentym Frelichowskim, którą prowadził wraz z czytaniami na poszczególnych stacjach przez seniorów – pątników, ks. prałat prof. Stanisław Puchała.
   Dzień zakończyliśmy Kręgiem Harcerskim.
  W następnym dniu dołączyli do nas wraz z komendantką Chorągwi Śląskiej - hm. Anną Peterko, zastępczynią - hm. Aleksandrą Lechocką, skarbnikiem - hm. Andrzejem Lichotą i komendantem Hufca ZHP Częstochowa - phm. Wojciechem Śliwowskim, pielgrzymi – instruktorzy seniorzy z Chorągwi Śląskiej, którzy już po raz VI pielgrzymują do Matki Boskiej Częstochowskiej.
   Po Mszy Świętej koncelebrowanej przez ks. prałat prof. Stanisław Puchałę, ks. Piotra Wnuczaka, wikariusza z Chełmna, brata cystersa Alberta z Wąchocka w intencji polskich seniorów harcerskich w godzinach dopołudniowych zwiedzaliśmy szczególne miejsca i zabytki Jasnej Góry: skarbiec, Bastion Św. Rocha, Salę o. Kordeckiego-Polonia, pomniki na wałach Jana Pawła II a także kardynała Stefana Wyszyńskiego a potem indywidualnie inne szczególne miejsca Jasnej Góry.
  Po obiedzie udaliśmy się do Sanktuarium Matki Bożej w Gidlu oddalonego od Częstochowy w kierunku na Radomsko o 50 km. Po przejściu przez Bramę Miłosierdzia historię Sanktuarium przybliżył nam o. Dominikanin. Tu pielgrzymka została zakończona i udaliśmy się w drogę powrotna do naszych domów rodzinnych. Do Słupcy dotarliśmy szczęśliwie o godzinie 20:30.
   Dziękuję Komendzie Chorągwi Śląskiej ZHP, Referatowi Starszyzny i Seniorów za zaproszenie na pątniczą drogę do Matki Bożej Jasnogórskiej. Dziękuję szczególnie ks. prałatowi prof. Stanisławowi Puchale, zastępczyni Komendanta Pielgrzymki hm. Krystynie Żydowicz i bardzo, bardo dziękuję kierownikowi i komendantowi pielgrzymki hm. Jerzemu Sierka za stworzenie wspaniałej atmosfery podczas modlitewnego ogólnopolskiego spotkania Seniorów harcerskich.

hm. Władysław Szymański,
pątnik do Matki Bożej Jasnogórskiej
Słupca – Częstochowa, dnia 10 maja 2016r.

Joomla templates by a4joomla