baner_oficjalny_hksslupca.pngc.pngd.pnge.png

20 wrzesień 2017 Jubileusz Harcerskiego Kręgu Seniorów „Ziemi Trzemeszeńskiej”

Jubileusz Harcerskiego Kręgu Seniorów „Ziemi Trzemeszeńskiej”

„Z okazji 20-lecia powstania Harcerskiego Kręgu Seniorów „Ziemi Trzemeszeński”  w imieniu Członków Kręgu Seniorów ZHP ze Słupcy składamy najserdeczniejsze gratulacje.” – tak wpisaliśmy się do Kroniki Trzemeszeńskiego Kręgu Seniorów. Złożyliśmy też życzenia – „… aby na harcerskim szlaku zawsze towarzyszyła Wam radość, przyjaźń, braterstwo, dobroć, serdeczność, ciepło gorących serc i przewodziło hasło „Bóg, Honor, Ojczyzna”.

                   Obecni z zbiórce Jubileuszowej pwd. Tadeusz Niemczewski, hm. Stanisław Przydryga i hm. Władysław Szymański

 

      20 września 2017  roku w Ośrodku Wypoczynkowym „Jutrzenka” w Gołąbkach obchodził jubileusz powstania Harcerski Kręgu Seniorów  „Ziemi Trzemeszeńskiej”. 
      Komendant Kręgu phm. Ireneusz Kasprzyk powitał w imieniu Członków Kręgu z Trzemeszna przybyłych przyjaciół na czelne z komendantami z Gniezna, Mogilna, Poznania, Słupcy.
      Zaszczycili swoją obecnością zbiórkę hm. Paweł Napieralski  - Przewodniczący Wielkopolskiej Rady Kręgów Seniorów, hm. Stanisława Szymańska - Komendantka Hufca ZHP z Trzemeszna, Sławomir Peno -  Przewodniczący Miejskiej Rady, Dariusz Jankowski - zastępca Burmistrza Trzemeszna.
     
Hm. Paweł Napieralski dziękując za zaproszenie na Jubileusz krótko omówił działalność seniorów w Związku Harcerstwa Polskiego i złożył obecnym Członkom Kręgu z Trzemeszna najserdeczniejsze życzenia.
    
W imieniu Komendanta Chorągwi Wielkopolskiej ZHP hm. Tomasza Kujaczyńskiego, wręczył pwd. Zdzisławie Majewskiej i pwd. Jerzemu Karczewskiemu  Honorową Odznakę Chorągwi Wielkopolskiej „Harcerska Służba Wielkopolsce” .
    
Wręczył także podziękowania od Komendanta Chorągwi Wielkopolskiej dla: hm. Edmunda Szlacheta, hm. Stanisława Góralczyka, hm. Danuty Szreder, phm. Marianny Szymańskiej, phm. Marii Tylman, phm. Ireneuszowi Kasprzykowi.  
    
Goście i Komendanci z zaprzyjaźnionych Kręgów złożyli na ręce phm. Ireneusza Kasprzyka gratulacje i życzenia.
     Nowo przyjęci do Kręgu phm. Grażyna Waszak i phm. Kazimierz Zając na ręce Komendantki Hufca ZHP odnowili przyrzeczenie harcerskie.
    
Przy wspólnym stole pod zadaszoną wiatą Ośrodka Wypoczynkowego „Jutrzenka”, na którym pojawił się chleb ze smalcem i ogórki, grochówka, kiełbasa i kaszanka z rożna, ciasto, herbata i kawa, toczyły się rozmowy przyjaciół o harcerski szlaku. Słuchaliśmy i śpiewaliśmy też  melodie harcerskie. Brzmiała muzyka do tańca i na kamiennym „parkiecie” ochoczo tańczyliśmy. Oglądaliśmy też okolicznościową wystawę eksponatów Kręgu.
    
Gospodarze zaprosili do wspólnego zdjęcia.  Kręgiem zakończyła się pierwsza część zbiórki.    
     Otrzymaliśmy okolicznościowy folderek, w którym przybliżona jest historia Kręgu.

„Harcerski Krąg Seniorów „Ziemi Trzemeszeńskiej” powstał w 1997r. z inicjatywy Druhów Edmunda Szlachety i Zdzisława Szymańskiego. Komendantem HKS został hm. Zdzisław Szymański, jego zastępcą hm. Edmund Szlacheta, kronikarzem i sekretarzem phm. Maria Tylnam, skarbnikiem phm. Aleksander Kosmacz. Harcerski Krąg Seniorów powstał dla kontynuacji służby harcerskiej seniorów. Działalność kręgu nastawiona była na organizację spotkań integracyjnych członków kręgu - HKS Trzemeszno oraz kręgów seniorów z miejscowości: Gniezna, Janowca Wielkopolskiego, Mogilna, Inowrocławia, Poznania, Słupcy i Koła. Od 1998r. Harcerski Krąg Seniorów „Ziemi Trzemeszeńskiej” należy do Wspólnoty Skulskiej Seniorów ZHP im. ks. hm. Antoniego Bogdańskiego. Krąg uczestniczy w corocznych spotkaniach -  Patronalnych Dniach Skupienia w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skulsku. W Mauzoleum Harcerskim w Skulsku w latach 1998-2016 HKS umieścił 24 tabliczki epitafijne z nazwiskami zmarłych harcerzy z Trzemeszna i okolicy. Krąg utrzymuje kontakty z władzami samorządowymi, otrzymuje dotacje na imprezy integracyjne organizowane z okazji świąt harcerskich i państwowych.
W dniu 12 września 2002r. na cmentarzu parafialnym w Trzemesznie został odsłonięty i poświęcony obelisk w hołdzie poległym i zmarłym harcerzom Ziemi Trzemeszeńskiej. Członkowie kręgu od 1999r biorą udział w ogólnopolskich złazach seniorów, zlotach chorągwianych i spotkaniach organizowanych przez wydział seniorów.  Krąg organizuje corocznie zbiórki przy ognisku, na które zaprasza inne kręgi seniorów ZHP, organizuje spotkania urodzinowe członków kręgu, dzień kobiet, uczestniczy w uroczystościach świąt państwowych, Mszach św. w intencji zmarłych seniorów. Organizuje spotkania  opłatkowe, „jajeczkowe” i święto „pyry”, Członkowie kręgu brali udział w uroczystej Mszy św. na Ostrowie Lednickim z okazji 1050-lecia Chrztu Polski w kwietniu 2016 roku.”

Opracował: hm. Władysław Szymański

 

Joomla templates by a4joomla