Statystyka

10 czerwiec 2017 XXI Dzień Patronalny Wspólnoty Skulskiej

XXI Dzień Patronalny Wspólnoty Skulskiej

10 czerwca 2017 roku był dniem szczególnym dla członków Harcerskich Seniorów należących do Wspólnoty Skulskiej ZHP. Już XXI odbyło się modlitewne spotkanie w Sanktuarium Matki Boskiej Skulskiej w ramach uroczystości Dnia Patronalnego. Uroczystość wyzwoliła wśród seniorów, starszyzny harcerskiej, harcerzy poczucie więzi, przyjaźni oraz możliwość głębokich przeżyć religijnych.

Liturgia Mszy świętej była wzbogacona śpiewami na melodie harcerskie. Pozwoliło to na głębsze wtopienie się w Bożą tajemnicę wiary i miłości. Wśród ponad 300 uczestników z 30 Kręgów Seniorów ZHP reprezentujących różne Chorągwie nie zabrakło także członków Harcerskiego Kręgu Seniorów ze Słupcy. Krąg reprezentowali: pwd. Tadeusz Niemczewski, hm. Wojciech Boruszak, hm. Krystyna Przydryga, hm. Stanisław Przydryga, phm. Małgorzata Wolska, hm. Andrzej Wolski.

Wyjechaliśmy do Skulska samochodem prowadzonym przez hm. Andrzeja w porze porannej przy obficie padającym deszczu, który towarzyszył nam całą drogę. Mimo rzęsistego deszczu padającego za oknem naszego pojazdu nastrój wśród nas był radosny i przyjazny. W Skulsku strażacy skierowali nas na parking. Oczekiwaliśmy z nadzieją na słońce, jednak deszcz nie ustawał.

Nasz 6-osobowy patrol udał się do świątyni.  O godzinie 11:00 padła wydana przez pwd. Jerzego Lipińskiego komenda baczność i rozpoczął się apel. Wkroczyło do kościoła sześć pocztów z sztandarami organizacyjnymi oraz sześć pocztów z proporcami. Seniorzy z Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej wnieśli relikwię bł. Wincentego Frelichowskiego, patrona polskich harcerzy. Poczty sztandarowe i poczty z proporcami ustawiły się w szyku rozstawnym w nawie głównej. Komendantka Wspólnoty phm. Iwona Milas złożyła meldunek hm. Michałowi Kałużnemu.

W murach świątyni został odśpiewany hymn Związku Harcerstwa Polskiego. Proboszcz parafii, kustosz Sanktuarium w Skulsku ks. Marian Kowalski powitał przybyłych seniorów, władze samorządowe powiatu konińskiego i Skulska.

Mszę świętą w intencji seniorów Związku Harcerstwa Polskiego koncelebrowali ks. Rafał Kabelis, kapelan Hufca ZHP Mława z Chorągwi Mazowieckiej i ks. Łukasz Konatowski kapelan Chorągwi Wielkopolskiej. Oprawę Mszy świętej ubogacała orkiestra dęta z gminy Skulsk. Wszystkie czytania w czasie Mszy prowadzili harcerze.

Homilię wygłosił współcelebrans ks. pwd. Łukasz Konatowski. Homilia w sposób jednoznaczny nawiązywały do pięknych zasad postępowania harcerskiego zawartych w słowach: Ojczyzna – Nauka – Cnota. Seniorzy po błogosławieństwie wraz z orkiestrą zaśpiewali pieśni Bożę coś Polskę i Modlitwę Harcerską. Nastąpiło wyprowadzenie z kościoła pocztów sztandarowych. Deszcz siąpił dalej. Wszyscy na czele z orkiestrą udaliśmy się pod Mauzoleum Pamięci Harcerskiej. Po powitaniu przez pwd. Jerzego Lipińskiego przedstawicieli władz harcerskich: hm. Gabrieli Jaskulskiej członkini Rady Naczelnej, hm. Kazimiery Rosińskiej, hm. Sylwestra Glapiaka, pwd. Jerzego Pieńkosza reprezentantów Wydziału Seniorów GKZHP, Komendantów Hufców: Mławy, Mogilna, Poznania-Grunwaldu, Trzemeszna, Konina, delegacji Chorągwi Zachodniopomorskiej i Podkarpackiej. Została odczytana przez hm. Pawła Napieralskiego decyzja Kapituły Skulskiej. 39 tabliczek epitafijnych i portret ks. hm. Józefa Warszawskiego kapelana oddziału Armii Krajowej ”Radosław”, honorowego obywatela Ostrowa Wielkopolskiego, kamienie z obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen zostały poświęcone przez ks. Mariana Kowalskiego kapelana Wspólnoty.

Obecni seniorzy, zaproszeni goście, rodziny oddali w zadumie hołd wszystkim zasłużonym skautom, instruktorom, harcerzom, których epitafiku znajdują się w Mauzoleum Pamięci Harcerskiej.

Gospodarze w Mielnicy Dużej przygotowali poczęstunek. Lokalizacja harcerskiego pikniku nad Gopłem z tradycyjną grochówką, melodie harcerskie umilały tu nasze spotkanie. W mniejszych kręgach kończyliśmy tegoroczne Skulskie spotkanie.

Nasza delegacja ze Słupcy odwiedziła jeszcze głaz znajdujący się w byłym Ośrodku Rehabilitacji dla dzieci pokrzywdzonych przez los w Mielnicy Dużej, poświęcony założycielowi Ośrodka śp. doktorowi hm. Piotrowi Janaszkowi. Wiele dzieci z naszego słupeckiego hufca ZHP przebywało tu w przeszłości na rehabilitacyjnych turnusach letnich.

Mimo deszczowej pogody, która towarzyszyła nam w dniu dzisiejszym wracamy do domu zadowoleni z udziału w XXI Dniu Patronalnym w Skulsku.

Czuwaj! Hm Stanisław Przydryga, uczestnik skulskiego spotkania - członek Kręgu ze Słupcy

Słupca, dn. 10.06.2017r.

Joomla templates by a4joomla