Statystyka

Odsłon artykułów:
553181

25 marca 2017 Wieczór w Teatrze Muzycznym w Łodzi

Wieczór w Teatrze Muzycznym w Łodzi

 

   W sobotni marcowy wieczór 2017 roku członkowie Harcerskiego Kręgu Seniorów ZHP w Słupcy uczestniczyli w Łodzi w Teatrze Muzycznym w przedstawieniu „Powróćmy jak za dawnych lat”.
   Ze sceny łódzkiego teatru brzmiały melodie tworzone w 20-tych latach tamtego wieku. Owe melodie, niektóre trochę melancholijne, inne dziarskie, sączyły się radośnie do naszych uszu, przeplatane były dowcipami bohemy artystyczno-literacko-kawiarnianej, takich barwnych postaci jak: Franciszka Fiszera, Bolesława Wieniawy-Długoszewskiego i innych. Słowne igraszki przenosiły nas do czasów rodziców i dziadków.
   Ten wyjątkowy klimat artystycznych perełek, zawarty w pieśniach pierwszego dziesięciolecia XX wieku, niejednokrotnie do słów takich mistrzów jak: Juliana Tuwima, Mariana Hemara, Jerzego Jurandota – komponowali wielcy twórcy: Jerzy Petrsburski, Henryk Wars czy Zygmunt Krasiński.
   Śpiewacy uraczyli nas  pięknymi melodiami: Tango notturno, Zimny drań, Jak za dawnych lat, Serce, Ja się boję sama spać, Upić się warto, Odrobinę szczęścia w miłości, Nie kochać w taką noc, Baby, ach te baby, Ada, to nie wypada, Sex appeal, Miłość ci wszystko wybaczy, Ta ostatnia niedziela, Bubliczki, Ach, jak przyjemnie, Umówiłem się z nią na dziewiątą … i wiele innych szlagierów przedwojennej Polski. Wsłuchany w nieprzemijające szlagiery, choć na chwilę w pamięci mej pojawili się najwięksi artyści tamtych lat: Eugeniusz Bodo, Hanka Ordonówna, Adolf Dymsza.
   A wszytkie te ponadczasowe pieśni i piosenki wyśpiewali łódzcy artyści: Agnieszka Gabrysiak, Piotr Kowalczyk, Zbigniew Macias, Emlia Klimczak, Emilia Zielińska, Paweł Erdman, Piotr Płuska, Marek Prusisz.
   Artystom towarzyszyła Orkiestra Teatru Muzycznego w Łodzi na czele z dyrygentem Elżbietą Tomala Nicuń i pianistką Katarzyną Sajdak Widera.
    Słuchałem i wraz z innymi brawami dziękowałem. Już wielokrotnie w życiu brzmiały dla mnie te pieśni a wydaje mi się jakbym ten świat cudownych melodii odkrywał na nowo.
   Do Łodzi dotarliśmy w godzinach południowych i starczyło jeszcze czasu, by obejrzeć Muzeum Miasta Łodzi a także pospacerować po nowocześnie zagospodarowanym otoczeniu wokół pałacu przemysłowca Izraela Poznańskiego.
   Niedawno na zaproszenie mojego przyjaciela hm. Daniela byłem w Łodzi, by szlakiem harcerskich tablic i pomników zwiedzać miasto.
   Dziękuję hm. Stanisławowi, który dla członków Kręgu Seniorów zorganizował sobotni wyjazd do miasta Łodzi.


hm. Władysław Szymański, uczestnik wyjazdu do Łodzi

Joomla templates by a4joomla