Statystyka

4 kwiecień 2017 Pokolenia harcerskie na historycznej zbiórce w Muzeum Regionalnym w Słupcy

Pokolenia harcerskie na historycznej zbiórce w Muzeum Regionalnym w Słupcy

 

   Historyczny Sztandar Hufca Słupca zaprosił nas na szczególnie uroczystą zbiórkę. Zaprosił zuchów i harcerzy ze Szczepu im. Janusza Korczaka ze Słupcy z Komendantką hm. Marią Główczyńską i seniorów harcerskich z Kręgu ZHP ze Słupcy.
   W dniu 4 kwietnia 2017 roku za przyzwoleniem Komendanta Hufca Konin, obecnego właściciela Sztandaru, został Sztandar przekazany w depozyt do Muzeum Regionalnego w Słupcy. W połowie lat 70-tych dwudziestego wieku rozpoczęła się w hufcu Słupca kampania „Sztandar dla hufca Słupca”. Zadania zaproponowane przez władze hufca ZHP Słupca realizowały gromady, drużyny, wędrownicy, starszyzna i seniorzy hufca. W roku 1970 harcerskie jednostki organizacyjne meldowały o wykonaniu podjętych zadań. W tym czasie społeczeństwo powiatu słupeckiego, dobrodzieje i harcerze gromadzili środki na zakupienie sztandaru.
   1 maja 1971 roku na wiecu, który odbywał się na stadionie X-lecia PRL w Słupcy władze uroczyście wręczyły sztandar na ręce ówczesnego Komendanta Hufca hm. Ryszarda Rąbczewskiego, który przekazał zgodnie z regulaminem harcerskim sztandar Pocztowi Sztandarowemu Hufca.
  Świadkami tego wydarzenie było bardzo licznie zgromadzone społeczeństwo z całego powiatu. W imieniu Komendy Chorągwi Wielkopolskiej w uroczystościach uczestniczyła zastępca Komendanta Chorągwi Wielkopolskiej hm. Izabela Ławniczak. Świadkiem doniosłego wydarzenia był także autor artykułu, a także uczestniczący w dzisiejszej zbiórce pwd. Michał Czerniak, który wtedy jako 16-letni harcerz był członkiem pocztu sztandarowego.
   Sztandar ze stadionu wraz z pocztem dostojnie i powoli przesuwał się ulicami Słupcy na odkrytym harcerskim samochodzie „Gazik”, który był prowadzony przez Komendanta Hufca hm. Ryszarda Rąbczewskiego. Długimi szeregami maszerowały zuchy, harcerze, wędrownicy i instruktorzy. Potężna kolumna szarych i zielonych mundurków zdążała za swym Sztandarem ulicami Gajową, Szeluty, Koszucką, Warszawską, Plac Wolności – tu pochyliły się przed Sztandarem z uszanowaniem głowy ówcześnie rządzących miastem i powiatem, dalej na ulicę Poznańską do biura Komendy Hufca, gdzie Sztandar został umieszczony w gablocie.
   W swoim 46-letnim pobycie u harcerzy i instruktorów Ziemi Słupeckiej Sztandar był obecny na zbiórkach, drużyn, szczepów, kręgów całego powiatu. Wędrował przez ziemie zagórowską, lądkowską, ostrowicką, strzałkowską, pyzdrską, powidzką, witkowską, orchowską. Towarzyszył podczas szczególnych zbiórek, na których składały zuchy swoją obietnicę, składali harcerze przyrzeczenie, składali instruktorzy zobowiązanie. Był na obozach, biwakach, złazach, harcerskich, podniosłych świętach patriotycznych i państwowych. Odprowadzał na wieczną wartę seniorów na cmentarze Słupcy, Zagórowa, Poznania, Konina, Witkowa.
   Miejscami Jego pobytu w Słupcy były biura komendy hufca, które mieściły się w latach 1971-2008 na ul. ul. Poznańskiej, Puławskiego, Bieruta - obecnie Armii Krajowej, Słowackiego, Placu Parysa, na Osiedlu Niepodległości.
   Opiekowali się Sztandarem Hufcowi: hm. Ryszard Rąbczewski do roku 1974, hm. Stanisław Przydryga do roku 1992, hm. Aleksandra Chwiłowicz przez jeden rok, a w latach 1992 - 2008: hm. Jędrzej Pietrowicz, hm. Mariola Bartoszczak, phm. Danuta Śmiechowska, pwd. Radosław Żminkowski, phm. Stefan Olejniczak, hm. Andrzej Przybyła, pwd. Piotr Dybalski, pwd. Damian Radziszewski.
  Od dziś 4 kwietnia 2017 roku obecny na zbiórce hm. Tomasz Rybarczyk, zastępca Komendanta Hufca ZHP Konin, przekazał Pani Beacie Czerniak, dyrektorowi Muzeum Regionalnego w depozyt Sztandar Hufca ZHP Słupca. Prosimy o opiekę nad naszym Historycznym Sztandarem.

hm. Władysław Szymański, komendant Kręgu Seniorów ZHP w Słupcy
Słupca, dn.4.04.2017 roku.

Joomla templates by a4joomla