Statystyka

14 styczeń 2017 Zbiórka we Wschowej

Zbiórka Noworoczna WRHKSiS we Wschowej

 


   We Wschowej na Zbiórce Noworocznej Wielkopolskiej Rady Harcerskich Kręgów Starszyzny i Seniorów we Wschowej Krąg Seniorów ze Słupcy reprezentowali hm. Stanisław Przydryga, hm. Andrzej Wolski, hm Władysław Szymański.
   My na miejsce zbiórki do kawiarni „Na piętrze” w Centrum Kultury i Rekreacji dojechaliśmy własnymi samochodami. Tutaj serdecznie witali nas komendantka Hufca phm. Hanna Romanowicz oraz komendantka Kręgu Seniorów „Azymut” – phm. Jadwiga Tarka. Rozpoczęła się zbiórka. Hymn harcerski, przywitanie gości –wicestarosty powiatu Pana Wojciecha Kuryło, burmistrza miasta Wschowa – Panią Danutę Patalas i prowadzącego zbiórkę WR KSHiS – hm. Pawła Napieralskiego, który udekorował phm. Barbarę Klemens z Kręgu „Płomienie” z Czerwonaka Honorową Odznaką „Harcerska Służba Wielkopolski” oraz podziękował za zorganizowania kolejnego spotkania WRHKSiS na Ziemi Wschowskiej.           

   Piosenki, wystąpienie gospodarzy, aromatyczna kawa i herbata pyszne wypieki, miłe towarzystwo i rozmowy poprzedziły wymarsz na zwiedzanie miasta. Na naszej drodze; odnowione Kolegium Jezuickie na Placu Farnym, teraz mieści się tu nowocześnie urządzona w ciekawe multimedialne propozycje Biblioteka, które prezentuje Pani Ilona Ratajczak, dyrektor Biblioteki Publicznej oraz Muzeum Ziemi Wschowskiej. Odwiedzamy bogatą prezentację historii harcerstwa Wschowskiego a także zabytki Muzealne.
   Tuż, tuż obok Klasztor Franciszkanów z późnorenesansowym z elementami gotyku i barokowo-rokokowym wnętrzem i bogatą historię, którą przybliża nam Pani Jolanta Pawłowska, nauczycielka i regionalistka. W kościele w ołtarzu głównym franciszkanie urządzili wielopiętrową szopkę, nad nią rozciągają się „góry, góralskie domki i ruchome postacie”. Piękne i uroczyście ta szopka przemawia do nas swym wyglądem. Robimy sobie w tym szczególnym miejscu w małych grupka lub indywidualnie historyczne zdjęcia. Niedaleko na dziedzińcu klasztoru franciszkanie zbudowali szopkę, w której przy żłóbku są żywe zwierzęta: kózki, owieczki, osiołki, wół, a nawet ptaki domowe. Piękny żywy obraz.
Apel odbywa się przy głazie na którym widnieje obok krzyża harcerskiego widnieje wyryty napis „Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce…”.
   Przemieszczamy się do Restauracji - Pałac Dębowa Łęka. Po obiedzie Przewodniczący Wielkopolskiej Rady – hm. Paweł Napieralski omówił - czym w 2017 będzie zajmowała się Wielkopolska Rady zaproponował zwiększenie prezydium Rady o hm. Urszulę Kocikowską (KSH „OWAR”). Pogratulował seniorkom i seniorom, którzy zakończyli pozytywnie próby na stopnie instruktorskie: Druhnie Elżbiecie z KSH 10 PDH Poznań; stopień przewodnika, Druhowi Franciszkowi z KSH im. Hubali z Leszna i Druhowi Walentemu z KSH „OWAR” z Poznania; stopnie harcmistrza.
   Kapela regionalna pod nazwą „I to jest właśnie to…” żywo zagrała … i zaprosiła do tańca. I pewnie trwało by to długo…, ale dojazd do domu skrócił czas na restauracyjnym parkiecie. Styczniowy dzień krótki a do domu daleko i drogi w tym dniu oblodzone.
   Dziękujemy gospodarzom - Kręgu Seniorów „Azymut” ze Wschowej za bardzo udaną zbiórkę dla Wielkopolskich Seniorów ZHP. Jeszcze uroczysty Krąg i do spotkania za rok.

Joomla templates by a4joomla