Statystyka

Odsłon artykułów:
553205

2015.07.15 Pozdrowienia z pola bitwy 2015 pod Grunwaldem

„Pozdrowienia z pola bitwy 2015 pod Grunwaldem”

   Dziękujemy harcerzom i instruktorom – drużynowym ze Szkoły nr 1 – uczestnikom Zlotu Grunwaldzkiego 2015 za pozdrowienia „z pola bitwy 2015 pod Grunwaldem”. Cieszymy się z Waszej Druhenki i Druhowie tam obecności - w miejscu chwały oręża polskiego.

hm. Władysław Szymański, komendant HKS Słupca

Bitwa pod Grunwaldem – jedna z największych bitew w historii średniowiecznej Europy, stoczona na 15 lipca 1410 w między zakonem krzyżackim pod dowództwem wielkiego mistrza Urlicha von Jungingena a wojskami polskimi i litewskimi pod dowództwem króla Władysława Jagiełły.

  

 W 605-lecie Grunwaldu
(z Gazeta Słupecka Nr 30(1301) Wtorek 28 lipca 2015)

 

   13 lipca grupa zuchów i harcerzy I Szczepu Harcerskiego im. Janusza Korczaka wyruszyła na Grunwald. Wśród jednostek ubiegających się o miano Drużyny Grunwaldzkiej znalazły się: 1GZ „Słoneczne Zuchy" i 2 GZ „Wędrowne Zuchy", 2DH im. Tadeusza Kościuszki.
   Tegoroczny XLIV Zlot już na początku powitał nas deszczem i tak było przez cały czas raz słońce raz deszcz. Bardzo duże ulewy i burze zakończyły tegoroczne ogólnopolskie spotkanie harcerskiej braci.
Nasza wyprawa nie omieszkała oprzeć się o Toruń. Wędrówka starymi, uroczymi uliczkami miasta Mikołaja Kopernika i piernika robi duże wrażenie, potem już ponownie historyczne miejsce z 1410 roku Pola Grunwaldu. Wśród pięciu Gniazd powołanych z jednostek całej Polski znalazło się Gniazdo Wielkopolskie. W tym roku kadrę Gniazda w większości stanowili harcerze 2DH im. Tadeusza Kościuszki. O wszystko zadbał i pokierował ustawieniem kwatermistrz Jakub Michalak, dowodziła wszystkim choć pełna strachu bo po raz pierwszy w roli oboźnego Agnieszka Chwiłowicz, Za program gniazda w spójności z ogólnozlotowym odpowie-dzialna była Kamila Sokołowska. W gniazdowym programie ciekawie bawili się wszyscy, którzy na zlocie pojawili się po raz pierwszy, i którym udało się zdobyć Grunwald.
   Program Zlotu to punkty aktywności wśród których znalazły się m. inn. tańce kurpiowskie, muzeum, izba tradycji, liny, obozowa pionierka, pierwsza pomoc, grunwaldzkie memory, językoznawstwo, filcowanie, decupaż, potyczki strażackie, mopo-hokej, kuchnia średniowieczna i tańce z tego okresu czasu. Punkt popro-wadzony w dwóch miejscach to zumba w punktach aktywności i na sportowo a zajęcia prowadziły: Wiktoria Skocka, Agnieszka Sikorska, Agnieszka Chwiłowicz. Koleje dni to warsztaty, wędrówki po grunwaldzkich polach we wszystkich pionach, dzień na sportowo, w którym m. in. odbył się II Memoriał założycielki wspólnoty Dh. Barbary Bogdańskiej - Pawłowskiej. Na Zlocie pojawiła się codzienna gazeta Grunwaldzkie Wici, na łamach których obok programu dnia i innych artykułów znalazły się też nowinki i hasło dnia. Wieczory to koncerty, bal średniowieczny, kino nocą.
   Na Zlocie Chorągiew Warmińsko - Mazurska świętowała 70- lecie istnienia. Całe uroczystości poprzedziła zabawa na jarmarku mazurskim, gdzie przeszłość mieszała się z teraźniejszością. Ciekawie poprowadzono festiwal piosenki harcerskiej, gdzie wystąpili też instruktorzy w wielu przypadkach w tworzonych na gorąco zespołach.
   Ważną częścią, bo władzą Wspólnoty jest Wielki Sejmik, który w tym roku zatwierdzał do realizacji nowe programy: Quo wadis i 25-lecia Ogólnopolskiego Ruchu Programowo - Metodycznego Wspólnota Drużyn Grunwaldzkich. Na sejmiku wybrano też nowe władze. Nową przewodniczącą została Dh. hm Dorota Olszewska i tym samym władza wróciła na Ziemię Warmińsko-Mazurską.
   Nieodłączną częścią Zlotu jest ogniobranie, gdzie pobrany ogień rozpoczyna i wytycza drogę w nowym roku harcerskiej służby. W tym roku program ogniobrania podejmował problem żołnierzy niezłomnych. Apel pamięci i rozpalona grunwaldzka watra połączyły dawne czasy z dniem dzisiejszym, przywołano bowiem tych co zginęli i tych co odeszli na wieczną wartę w ostatnich latach. Wśród wspomnianych z ostatniego czasu znalazła się też Dh. Ania Giździowa prof. Wileńskiej Polskiej Wyższej Uczelni i swego czasu, sprzed dwóch lat, nasza przewodniczka po Wilnie.
   Za grunwaldzką pracę śródroczną, po analizie meldunków, nasze drużyny dołączyły do drużyn w całej Polsce, którym Naczelnik ZHP Dh. hm. Małgorzata Sinica nadała tytuł „Drużyny Grunwaldzkiej”. Uroczystość nadania blach odbyła się na wzgórzu pomnikowym w sobotę 18 lipca w połączeniu ze świętem jednostki z Giżycka. W uroczys¬tościach 605. zwycięskiej rocznicy wzięły też udział pododdziały litewskie. W imieniu słupeckich zuchów i harcerzy zaszczytu odebrania blach z rąk Dh. Naczelnik Małgorzaty Sinicy i Dh. Przewodniczącego Przemysława Padraka dostąpili: Alicja Gulczyńska, Wiktoria Skocka, Mateusz Górecki, Antoni Kalisty.
   I tak w ulewne niedzielne popołudnie pełni wrażeń zlotowicze wracali na Wielkopolską Ziemię.
  Dziękujemy Rodzicom, Działowi Promocji UM w Słupcy, Renacie Piech ze stołówki przy Mostostalu, Spółdzielni Mieszkaniowej w Słupcy, Dyrekcji SP1 w Słupcy, Aleksemu Filipiakowi za piękne uzupełnienie średniowiecznej garderoby, firmie przewozowej Antoniego Szczepaniaka.

•• Maria Główczyńska

Joomla templates by a4joomla