Statystyka

Odsłon artykułów:
553164

11 kwietnia 2015 Wiosenne spotkanie Wspólnoty Skulskiej ZHP w Trzemesznie

   Punktualnie o godzinie 11:00 rozpoczęła się kolejna zbiórka Wspólnoty Skulskiej. Seniorów podejmował Harcerski Krąg Seniorów Ziemi Trzemeszeńskiej na czele z Komendantem pwd. Ireneuszem Kasprzakiem.


   Znaleźliśmy się w murach szkoły, która wychowuje, uczy i trwa dumnie w swym posłannictwie od ponad 236 lat. Ufundowana w 1776 przez wielkiego reformatora i humanistę opata Michała Kosmowskiego, na początku Akademia Trzemeszeńska wraz z Alumnatem, odgrywa ważną rolę w życiu Wielkopolski i całego kraju. Kończyli ją między innymi: Jędrzej Śniadecki - profesor uniwersytetu Wileńskiego, generał Marian Langiewicz - dyktator powstania styczniowego, Hipolit Cegielski - przemysłowiec i działacz społeczny, arcybiskup Florian Stablewski - prymas Polski, ksiądz Kazimierz Zimmermann - rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, Józef Przyborowski - pierwszy polski archeolog, profesor Franciszek Mertens - wybitny matematyk, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Wiedeńskiego, ks. prof. Stanisław Kozierowski – twórca Uniwersytetu Poznańskiego, Wojciech Trąmpczyński - marszałek Sejmu, Jerzy Hulewicz - malarz, pisarz i dramaturg, błogosławiony ks. Stanisław Kubski, major Mieczysław Paluch - organizator powstania wielkopolskiego, prof. Czesław Łuczak, historyk, rektor UAM oraz Jerzy Waldorff - znany krytyk muzyczny.
   Na początku zbiórki w auli trzemeszeńskiej szkoły pięknymi tańcami zachwycił nas Artystyczny Zespół Świerszcze, który jest prowadzony przez hm. Danutę Szreder, członkinię Harcerskiego Kręgu Seniorów w Trzemesznie, kierownika i choreografa zespołu. Harcmistrzyni Danuta zapowiadała układy taneczne a dziewczynki pięknie popisywały się w dynamicznych, nieomal baletowych tańcach, prezentując bardzo ciekawe i różnorodne układy taneczne, inscenizacje, formy tańca nowoczesnego. Odbiorcy, seniorzy gromkimi brawami dziękowali za piękne tańce a Druhnie Danucie odśpiewali gromko po harcersku: barawo, brawao, barwisimo…
   Udaliśmy się do pobliskiej Czeremchy, by tutaj kontynuować nasze obrady. Przybyło nas z 23 Harcerskich Kręgów - 80 Seniorów. HKS Słupcę reprezentowali hm. Andrzej, hm. Eugeniusz i hm. Władysław. Na komendę Zastępcy Komenda Wspólnoty Skulskiej hm. Pawła Napieralskiego hymnem harcerskim rozpoczęliśmy nasze obrady. Uczciliśmy chwilą ciszy zmarłych śp. hm. Włodzimierza Ducha z Inowrocławia i śp. pwd. Ryszarda Fredryka z Mogilna.
   Prowadzący powitał komendantów HKS wraz z delegacjami Kręgów hm. Stanisławę Szymańską Komendantkę Hufca ZHP Trzemeszno, członków władz chorągwianych i członków władz Wspólnoty Skulskiej. Złożył życzenia wielkanocne a obecni tradycyjnie dzielili się wielkanocnym jajkiem składając sobie nawzajem życzenia. Gospodarze w międzyczasie ustawili ciasto i serwowali kawę i herbatę.
   Druh Jan z Poznania ze swoją gitarą, intonował piosenki harcerskie, które ochoczo były śpiewane przez seniorów.
   Harcmistrz Paweł precyzyjnie omówił propozycje organizacji XIX Patronalnego Dnia Skupienia w Skulsku (wcześnie, każdy z uczestników otrzymał czterostronicowy dokument), który odbędzie się w tym roku 13 czerwca. Po krótkiej dyskusji program został przyjęty jednogłośnie. Prosił o podanie ilościowe osób, które w tym roku przybędą do Skulska.
  O decyzjach Kapituły dotyczących tabliczek epitafijnych, które będą umieszczone w Mauzoleum Pamięci harcerskiej, poinformowała hm. Halina Smól-Bor, przewodnicząca Kapituły. Zgodnie z regulaminem Kapituła w tym roku zatwierdziła 30 tabliczek epitafijnych.
  Pojęto jednomyślnie decyzję przyjęcia do Wspólnoty Skulskiej Harcerskiego Kręgu Seniorów Mateczanik z Szamotuł. Wcześniej informację o działalności Kręgu przedstawił prowadzący obrady.
   Uchwalono, że zbiórka Sprawozdawczo - Wyborcza Wspólnoty Skulskiej odbędzie się 26 września w Poznaniu.
  Gospodarze obdarowali nas folderkami o Trzemesznie oraz książką Karty z dziejów Trzemeszna - praca pod redakcją Macieja Adamskiego i Przemysława Woźnego i zaprosili na wspólny obiad w restauracji Czeremcha.
  Stanęliśmy w Kręgu. Po odśpiewaniu pożegnalnej pieśni harcerskiej i przekazaniu iskierki w uścisku bratnich rąk harcmistrz Paweł Napieralski ogłosił zakończenie wiosennej zbiórki Wspólnoty Skulskiej w Trzemesznie, dziękując jednocześnie Harcerskiemu Kręgowi Seniorów Ziemi Trzemeszeńskiej na czele z Komendantem pwd. Ireneuszem Kasprzakiem za sprawne przygotowanie zbiórki.

Joomla templates by a4joomla