Statystyka

17 stycznia 2015 Opłatek harcerskich seniorów

     W sobotnie przedpołudnie (17.01) Słupca gościła liczne grono harcerskich seniorów. W Żółtym domku - stołówce przy Mostostalu odbyła się niecodzienna zbiórka - spotkanie noworoczno-opłatkowe zorganizowane przez Ogólnopolski Ruch Programowy „Wspólnota Seniorów ZHP" im. ks. hm. Antoniego Bogdańskiego w Skulsku, Hufiec Konin im. Szarych Szeregów.    Słupecki Harcerski Krąg Seniora z komendantem hm. Władysławem Szymańskim gościł ponad setkę harcerek i harcerzy, którzy do Słupcy przyjechali z różnych stron naszego kraju. Do „Wspólnoty Seniorów ZHP"  należy 30 Kręgów Seniorów. Do Słupcy przyjechali reprezentanci z Poznania (Grunwald, Jeżyce, Wilda, Nowego Miasta), Kiekrza, Trzemeszna, Gniezna, Wągrowca, Wrześni, Szczecina, Gdańska, Janowca Wlkp., Konina, Ostrowa Wlkp., Leszna, Łodzi, Mogilna i Inowrocławia.

    Wszystkich przybyłych gości powitał hm. Władysław Szymański, który opowiadając o naszym mieście i powiecie podkreślił, iż urodził się tutaj Edward Fiszer - autor jednej z najbardziej znanych harcerskich piosnek „Stokrotki". Oczywiście harcerski opłatek rozpoczął się od odśpiewania harcerskiego hymnu „Wszystko co nasze Polsce oddamy".

   Oficjalną część spotkania prowadził hm. Paweł Napieralski z kręgu Poznań-Wilda - wiceprzewodniczący Wspólnoty Skulskiej ZHP. Ważne sprawy dla harcerskich seniorów przeplatane były śpiewaniem piosenek harcerskich i kolęd, przy akompaniamencie akordeonisty pwd. Stefana Miętkiewicza (HKS Słupca) oraz gitarzysty pwd. Jan Mroza z HKS Poznań-Wiarusy. Śpiewnik przygotował hm. Andrzej Wolski (HKS Słupca).      

       Zaproszenie na tę szczególną zbiórkę przyjęli m.in. kierownik Wydziału Starszyzny i Seniorów Kwatery Głównej ZHP hm. Bogdan Radys z Gdańska, z-ca komendanta Chorągwi Wielkopolskiej hm. Karolina Okuniewska a także kierownik Wydziału Starszyzny i Seniorów Chorągwi Łódzkiej hm. Daniel Głowacki.

   Podczas omawiania rocznego sprawozdania z działalności Wspólnoty poruszano wiele ważnych spraw bieżących, ale także mówiono o planach na przyszłość bliższą i dalszą. Ważnym punktem dyskusji były przygotowania do obchodów l00. rocznicy Powstania Wielkopolskiego w 2018 r. O planach w tym zakresie mówili przedstawiciele Mogilna, Inowrocławia, Wrześni, Ostrowa Wlkp., ale także Słupcy.

    Do planów Chorągwi Wielkopolskiej odniósł się, obecny na spotkaniu, wiceburmistrz Tomasz Garsztka, który także z wielką radością witał licznie zebranych harcerzy - jest nam niezwykle miło Was gościć, tak wesołych i zdeterminowanych, chcących się nagadać, spotkać. Cieszymy się, że dobre warunki znaleźliście właśnie w Słupcy. Chcę jednak powiedzieć, co zamierzamy w materii wspomnianych obchodów. Rok 2018 to także 100. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. W najbliższym czasie samorząd miasta zawiązywać będzie Komitet Obchodów tychże uroczystości. Być może pójdziemy śladem tego, co zrobiliśmy już prawie 2 lata temu - kiedy to przez rok organizowaliśmy imprezy przypominające 150. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Za te działania otrzymaliśmy nagrodę od Prezydenta RP.

   Mówiąc o planach na bliższą przyszłość hm. Radys z Chorągwi Gdańskiej zapraszał harcerzy na doroczny Rajd Rodło Gdańsk - Puck, w maju. Natomiast hm. Władysław Szymański ze Słupcy zachęcał, aby jak największa grupa harcerzy i seniorów wzięła udział w połowie maja w Ogólnopolskiej Pielgrzymce ZHP na Jasną Górę. Padło także zaproszenie z Wydziału Starszyzny Kwatery Głównej ZHP do udziału w Jesiennym Spotkaniu Seniorów ZHP w Schronisku Harcerskim na Głodówce niedaleko Zakopanego. Hm. Aleksander Sekulski z HKS Gniezno a zrazem zastępca przewodniczącego Wielkopolskiej Rady Harcerskich Kręgów Starszyzny i Seniorów zapraszał na w XXIV Złazie Seniorów i Starszyzny Harcerskiej organizowany w Poznaniu 20-23 sierpnia 2015 roku.

      W części roboczej  do grona Wspólnoty Skulskiej został przyjęty Krąg Instruktorów Seniorów „Dęby” ze Szczecina.

   Jak przystało na spotkanie opłatkowe nie mogło zabraknąć czasu na składanie życzeń. Fantastyczna grupa seniorów harcerstwa doskonale czuła się w Słupcy, podkreślano to podczas spotkania często.

   W artystycznym upominku wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej w Kotuni, którzy zaprezentowali się w tańcach ludowych i kolędach. Ich występy nagradzane były ogromnymi oklaskami. Występ przygotowała nauczycielka SP W Kotuni Pani Bożena Szelewska.          

     Ponadto Urząd Miasta w Słupcy - Wydział Promocji przygotował niespodziankę. Wszyscy uczestnicy spotkania zostali uwiecznieni na wspólnej fotografii, którą na zakończenie spotkania otrzymali na pamiątkę. Władze naszego miasta ufundowały także dla komendantów kręgów pamiątkowe fotografie - galerię komendantów Wspólnoty Skulskiej.

   Słupeccy Seniorzy składają podziękowania wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu tego niezwykłego spotkania: władzom miasta, Dyrektorowi Domu Kultury w Słupcy, Dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Kotuni, wójt gm. Słupca, wójtowi gm. Strzałkowo, Janowi Gorzkowskiemu, GS SCh Strzałkowo a także BS w Słupcy.

   Spotkanie zakończył wspólny harcerski krąg i pieśń Już do odwrotu....

Z harcerskim pozdrowieniem. Czuwaj!
pwd.Katarzyna Rybicka, zastępca Naczelnego Redaktora Gazety Słupeckiej

Dziękujemy... i troszkę o Słupcy - inaczej -.

Gdzieś na wschodzie Wielkopolski z geografii dobrze znanej,
nad brzegami rzeki Meszny, leży miasto Słupcą zwane.
Do największych nie należy, trudno zwać je metropolią
ale siedem wieków liczy, długą szczyci się historią.

W średniowiecznych mrokach dziejów, zatopione jej początki,
stąd gotycki kościół mamy i obronnych murów szczątki.
Wiek piętnasty i szesnasty to dla Słupcy był wiek złoty,
potem Szwedzi nas zalali i zaczęły się kłopoty.

Wiatr historii się przetoczył i oszczędził co zostało
i dlatego dziś turyści do zwiedzania mają mało.
Ale za to środowisko i powietrze tutaj świeże,
pola, lasy i jezioro, w którym dobrze ryba bierze.

Nudzić w Słupcy się nie można, czas tu bardzo szybko płynie,
zimą są Prowincjonalia, lato zaś z Wawrzynek słynie.
Może cicho o nas w świecie, ale rzecz to oczywista,
że zasłynie ze Słupcy harcerz, może będzie to... noblista.
                                                             (autor nieznany)

     Cieszymy się, że do nas do Słupcy dotarło na uroczystą zbiórkę opłatkową „Wspólnoty Seniorów ZHP" im. ks. hm. Antoniego Bogdańskiego w Skulsku w styczniu 2015 roku, tylu Wspaniałych Gości ... Starszyzny i Seniorów ZHP. Staraliśmy się jak najszczerzej podjąć naszych miłych przyjaciół. Te maleńkie - miłe chwile tu przeżyte, w świetnym towarzystwie, upływały jak najwspanialej. Do zobaczenia na następnych spotkaniach.

Czuwaj!

Pięknie w imieniu członków HKS ze Słupcy pozdrawiam. Władek Szymański, komendant 

Joomla templates by a4joomla