Statystyka

Odsłon artykułów:
553201

10 stycznia 2015 Zbiórka w Śmiglu

 

   Na spotkanie opłatkowe Wielkopolskiej Rady Kręgów Starszyzny Harcerskiej i Seniorów wyruszyliśmy z wielu miejscowości Wielkopolski wczesnym rankiem w sobotę 10 stycznia 2015 roku.


   Pogoda była dżdżysta. Padał nieduży deszcz i lekko wiał wiatr. Nie spełniły się zapowiedzi o silnych w naszym regionie wiatrach.
    Kolejny już raz zaprosił seniorów harcerskich z Wielkopolski w imieniu Komendy WRKSHiS jej Przewodniczący hm. Paweł Napieralski.
   W tym roku spotkanie odbywało się w Śmiglu w restauracji Marta a gospodarzem był Krąg Starszych Harcerzy Seniorów im. Księcia Józefa Poniatowskiego ze Śmigla na czele z Przewodniczącym hm. Andrzejem Kluczyńskim, któremu towarzyszyła Burmistrz Śmigla Małgorzata Adamczyk wraz z Marcinem Jurgą - Wiceburmistrzem, Maciejem Wiśniewskim - Sekretarzem Urzędu Miasta, Wiesławem Kasperski - Przewodniczącym Rady Miejskiej, Józefem Cieślą byłym Burmistrzem i Przewodniczący Rady Przyjaciół Harcerstwa Śmigielskiego, Eugeniuszem Kurasińskim - Dyrektorem Centrum Kultury a także Komendantka Hufca ZHP w Śmiglu hm. Magdalena Drótkowska.
   Zameldowało się na zbiórce 100 instruktorów seniorów z 25 Kręgów Seniorów z Wielkopolski. Nasz Krąg Seniorów ZHP ze Słupcy reprezentowali hm. Andrzej Wolski i hm. Władysław Szymański.
   Przybył Komendant Chorągwi hm. Tomasz Kujaczyński. Padła komenda do raportu, który złożył Komendantowi Przewodniczący WRKSHiS hm. Paweł Napieralski meldując o gotowości do Uroczystej Opłatkowej Zbiórki. Cieszmy się, bo od początku tych noworocznych zbiórek po raz pierwszy gościmy Komendanta Chorągwi Wielkopolskiej.
   Symbolicznie zapalono świeczki na pięknie przystrojonej choince, dając znak do rozpoczęcia pierwszej zbiórki Wielkopolskich Seniorów w roku 2015.
   Kierujący obradami świątecznego spotkania hm. Paweł bardzo serdecznie powitał miejscowe władze, delegacje i patrole z HKS na czele z ich komendantami.
   Od organizatorów spotkania otrzymaliśmy śpiewniczki z kolędami. Zabrzmiały radosne melodie. Pięknym śpiewem i grą na gitarach wtórowali pwd. Jan Mróz z Poznańskich Wiarusów i hm. Bogusław Olejniczak Komendant HKS Jeżyce II z Poznania. Gromko śpiewaliśmy Triumfy Króla Niebieskiego, melodyjnie Lulajże Jezuniu i wiele pięknych kolęd i melodii harcerskich.
   W międzyczasie na stołach pojawiła się kawa, herbata, słodki drożdżowy placek i tradycyjne przywiezione z Poznania pączki.
   Prowadzący zbiórkę hm. Paweł złożył wszystkim uczestnikom spotkania a za ich pośrednictwem wszystkim instruktorom seniorom i przyjaciołom harcerstwa najlepsze życzenia noworoczne. W imieniu gości życzenia złożyła Burmistrz Śmigla a także Komendant Chorągwi Wielkopolskiej, który podziękował nam za to, że mimo dużego stażu w szeregach harcerskich, dalej jak owi młodzi sprzed lat -mówił- trwacie w szeregach ZHP.
   Jak tradycja nakazuje połamaliśmy się opłatkiem składając sobie szczere indywidualnie życzenia – najczęściej zdrowia, pociechy z wnuków i wielu radosnych spotkań na harcerskiej i instruktorskiej drodze.
   Komendant Chorągwi poprosił o wystąpienie komendantów HKS i obdarzył ich pięknie wydanym przez Władze Chorągwi Wielkopolskiej kalendarzem na rok 2015.
   Ucichły rozmowy przyjaciół, bo rozpoczął się wyśmienity koncert Śmigielanina - Pana Tadeusza Białego, który jest jednym z nielicznych w Wielkopolsce, koncertującym na pile muzycznej. Grał na ponad stuletniej francuskiej pile koncertowej. Ustanowił wcześniej rekord Guinnessa w grze zespołowej. Uraczył nas takimi melodiami jak: O SOLE MIO, EL CONDOR PASA, WALTZ IN A FLAT MAJOR OP 39, No 15 – Brahms, „AVE MARIA" F. Schubert. A na gromkie bis piła wyśpiewała MELODIĘ NIEWOLNIKÓW Z OPERY NABUCCO. Długo i na stojąco dziękowaliśmy artyście za piękny koncert. Była to dla mnie mistrzowska uczta gry na innym instrumencie smyczkowym. Może dlatego, że grałem kiedyś na skrzypcach to chłonąłem piękne melodie łkającej piły  całym sobą.
   Prowadzący spotkanie bogato i precyzyjnie przedstawił Sprawozdanie Wielkopolskiej Rady Kręgów Starszyzny Harcerskiej i Seniorów za okres 2010-2014 oraz Propozycje programowe WRKSHiS na 2015 rok. Wcześniej dokumenty te otrzymali wszyscy uczestnicy zbiórki wraz z Biuletynem Senior nr 103(1)2015.
    Odczytał dokument, w którym Komendanci Kręgów z Polski i Kierownicy Wydziałów Starszyzny i Seniorów 12 Chorągwi zgromadzeni na zbiórce w Gdańsku domagają się, by do Statutu ZHP oprócz: zuchów, harcerzy, harcerzy starszych, wędrowników, starszyzny, instruktorów, zostali wprowadzeni także instruktorzy seniorzy, i by stali się członkami zwyczajnymi ZHP.
   W dyskusji zabrali głos: hm. Magdalena Drótkowska - Komendantka Hufca ZHP ze Śmigla, hm. Stefan Psik z Murowanej Gośliny, przedstawiciel HKS Piątacy z Poznania, hm. Jerzy Mianowski - Komendant HKS z Wągrowca, hm. Eugenia Strojna-Sternal z Leszna, hm. Władysław Szymański - Komendant HKS ze Słupcy, hm. Andrzej Kluczyński Przewodniczącym HKS ze Śmigla.
   Gospodarze obdarzyli nas zdjęciami rodzinnym, które wcześnie były wykonywane na tle roziskrzonej harcerskiej choink, które ufundował Bank Spółdzielczy w Śmiglu. Dziękujemy.
    I jeszcze mój osobisty wątek W latach 1962-1964, kiedy byłem Komendantem Harcerskiego Akademickiego Szczepu Żaczek w Poznaniu przyjacielem naszego Kręgu, był wówczas student historii Krzysiu Jasiński. I teraz po latach po raz pierwszy w życiu przyjechałem do Jego pięknego miasta dzieciństwa. Miasta, które nadało Mu tytuł Honorowego Obywatela Śmigla.
     Po wspólnym obiedzie stanęliśmy do Kręgu. Zabrzmiała pieśń Bratnie Słowo... Komendant Chorągwi gorącym uściskiem rozpoczął iskierkę nadziei, która przetoczyła się z rąk do splecionych rąk Wielkopolskich Seniorów na początku Roku Pańskiego 2015. Wyruszyliśmy do domu. Na drogach pojawiały się gałęzie. Zaczynał wiać silny wiatr.

hm. Władysław Szymański ze Słupcy, uczestnik zbiórki
Śmigiel – Słupca dnia 10.01.2014 roku.

Joomla templates by a4joomla