baner_oficjalny_hksslupca.pngc.pngd.pnge.png

17 wrzesień 2019 „1939-1945 - Pamiętamy”

„1939-1945 - Pamiętamy”

     O 16:00 komendant kręgu seniorów z Trzemeszna phm. Ireneusz Kasprzyk powitał przybyłe delegacje seniorów harcerskich na zbiórkę do Gołąbek w dniu szczególnym, bo 17 września 2019 roku. Powitał władze samorządowe: burmistrza Trzemeszna Krzysztofa Derezińskiego, wiceburmistrza Dariusza Jankowskiego, przewodniczącego Rady Miasta Benedykta Mitka. Powitał Komendanta Wspólnoty Skulskiej phm. Jerzego Lipińskiego oraz komendantów kręgów seniorów z Janowca Wielkopolskiego, Mogilna, Słupcy.
     Wydał komendę do hymnu Związku Harcerstwa Polskiego. 40 instruktorów w skupieniu i powagą  zaśpiewało hymn ZHP.
     Gospodarze zaprezentowali montaż słowo-muzyczny pt.: „1939-1945 - Pamiętamy”, związany z wojną i gehenną tamtych strasznych lat. Zabrzmiały piosenki i wiersze i teksty o wojnie i męczeństwie miejscowej ludności, o szarych szeregach, o dniach września, o małych obrońcach w szarych mundurach, tych, którzy zamiast lekcji musieli walczyć jak dorośli o Ojczyznę, o tych, co zamienili wiersz na granat, pióro na pistolet. I zabrzmiała piosenka śpiewana a cappella przez phm. Annę Golińką.

„Dnia pierwszego września roku pamiętnego,

Wróg napadł na Polskę z kraju niemieckiego.

Najgorzej się zawziął na naszą Warszawę,

Warszawo kochana, tyś jest miasto krwawe.”

     Przejmująca to pieśń – pamiętam, że jako mały chłopczyk słyszałem ją po raz pierwszy w zagórowskim kinie w „Zakazanych piosenkach” i bardzo przeżywałem słowa piosenki i smutne brzmienie melodii. Podczas występu trzemeszeńskich seniorów harcerskich o dach pomieszczenia,  w którym odbywała się zbiórka deszcz dudnił i jakby płakał za te straszne czasy II wojny światowej.
     W trakcie montażu wykonawcy śpiewali pieśni związane z okresem II wojny: „Rozkwitały pąki białych róż, Deszcz jesienny deszcz, Z młodej piersi się wyrwało, Rozszumiały się wierzby płaczące” i inne. Obecni seniorzy harcerscy wspólnie śpiewali te znane piękne pieśni.
     Dużymi brawami a także po harcersku podziękowaliśmy jedenastu wykonawcom za piękny i przejmujący montaż, który przygotowali w tym dniu 17 września - w złą rocznicę - napaści Rosjan na Polskę.
     Stojąc na baczność zaśpiewaliśmy „Rotę”.
     Hm. Helena Małolepsza poprosiła o zapalnie zniczy pamięci przez burmistrza, wiceburmistrz i przewodniczącego rady i komendanta kręgu z Trzemeszna.

Otrzymaliśmy okolicznościową kartę upamiętniająca nasze tu w Gołąbkach spotkanie.
     Burmistrz podziękował za zaproszenie i krótko opowiadał o losach swojej rodziny w czasie II wojny światowej. Słowo do zebranych skierowali także wiceburmistrz i przewodniczący rady. Wystąpił też komendant Wspólnoty Skulskiej, powiedział – „pokazaliście w montażu prawdziwą przejmującą historię i za to Wam druhny i druhowie z kręgu trzemeszeńskiego dziękuję.” Wystąpił zastępca komendanta hufca ZHP z Trzemeszna hm. Włodzimierz Losik przekazał pozdrowienia od komendantki hufca ZHP, która ze względu na chorobę nie może uczestniczyć w zbiórce.
     Gospodarze zaprosili do wspólnego stołu na którym pojawiły się: tradycyjna grochówka, wyśmienita drożdżówka - bardzo smaczna i obfita wielkością, kawa, herbata, przygotowana na grillu kaszanka i kiełbaska, nie zabrakło też wiejskiego chleba ze smalcem i kiszonych ogórków.
,    Phm. Kazimierz Zając przygrywał do tańca na akordeonie a na kamiennym parkiecie w zamkniętej przez chłodną pogodą wiacie w „Jutrzence” w Gołąbkach ochoczo tańczyliśmy a przy stołach toczyły się rozmowy przyjaciół.
     Kręgiem tradycyjnym zakończyliśmy zbiórkę harcerską. Przez lasy nasza delegacja - phm Małgorzata, hm. Andrzej i hm. Władysław wracała po godzinie 20:00 do domu.
     Dziękuje seniorom z Kręgu Seniorów  im. Ziemi Trzemeszeńskiej ZHP na czele z phm. Ireneuszem Kasprzykiem za zaproszenie na ważne wydarzenie, jakim było uhonorowanie pamięć  bohaterów II wojny światowej, tych którzy wywalczyli nam wolność i tych, którzy podczas tej gehenny oddali to co najcenniejsze – życie.

Czuwaj! hm. Władysław Szymański, uczestnik zbiórki

15 wrzesień 2019 Rozkaz L. 3/2019

W budowie

15 wrzesień 2019 Na zbiórce Kręgu Seniorów ZHP z Jarocina w Mieszkowie

Na zbiórce Kręgu Seniorów ZHP z Jarocina w Mieszkowie

     Hm. Andrzej Szymczak w imieniu Kręgu Seniorów Harcerskich „Zodiak”, z Jarocina zaprosił Krąg Seniorów ZHP ze Słupcy na zbiórkę harcerską do Mieszkowa. Reprezentowali krąg słupecki na zbiórce hm. Eugeniusz Krajewski, hm. Stanisław Przydryga hm. Władysław Szymański. Razem z nami brała udział druhna Ola Goss, instruktorka ze Szczepu nr 1 ze Słupcy, aktualnie zdobywająca stopień przewodnika – jej wyjazd był w ramach próby na ten stopień. Po drodze w Zagórowie zabieraliśmy hm. Stanisława. O godzinie 13:00 niedaleko Szkoły Podstawowej im. gen. Stanisława Taczaka w Mieszkowie witał nas hm. Andrzej Szymczak.
     "Kiedy i w jakich okolicznościach powstała osada Mieszków, skąd się wzięła nazwa i jakie miała znaczenie w okolicy – tego nie wiadomo. Jako ciekawostkę zacytować można Kwartalnik historyczny, gdzie autor przedstawia relację szwedzkiego kronikarza: „(…) ze Szwecji Styrbjörn walczy z polskim Miszką – Börnem w Jonsburgu nad ujściami Ody. Osiedlili się członkowie rodu Miszków-Bjornów nad Wartą, zakładając osadę Miszków – dziś Mieszków w pow. jarocińskim, rzecz ciekawa między osadami Rusko, Cerekwica z jednej strony a Iwanowem z drugiej (villa Ivani)”
     Znaleźliśmy się w Izbie Pamięci Powstańców Wielkopolskich znajdującej się w bibliotece szkoły w Mieszkowie. Komendant hm. Andrzej rozpoczął zbiórkę i po powitaniu zaprosił do gawędy o czasach 1918 i 1919 roku Pana Wojciecha Koterbę, szefa Grupy Rekonstrukcyjnej, który w mundurze Powstańca Wielkopolskiego w gawędzie przybliżył nam losy Powstańców Wielkopolskich tej Ziemi a także szczegółowo omówił eksponaty znajdujące się w Izbie Pamięci. Bezkrwawe działania zbrojne rozpoczęły się w Jarocinie na kilka tygodni przed 27 grudnia 1918 roku kiedy to powstanie wybuchło w Poznaniu. Mówił kim byli jarocińscy śmiałkowie, którzy w centrum zaboru pruskiego chwycili za bron i skutecznie zwycięsko pokonali zaborcę pruskiego.
      Opowiadał o Stanisławie Taczaku (ur. 8 kwietnia 1874 w Mieszkowie, zm. 2 marca 1960 w Malborku) – kapitanie piechoty Armii Cesarstwa Niemieckiego, pierwszym naczelnym dowódcy powstania wielkopolskiego, podpułkowniku Armii Wielkopolskiej oraz generale brygady Wojska Polskiego, zastępcy senatora wybranym w 1935 roku w województwie poznańskim, prezesie Zarządu Głównego Związku Weteranów Powstań Narodowych RP 14/19 w 1932 roku. W Izbie Pamięci znajdują się pamiątki po dumie Mieszkowa pierwszym dowódcy zwycięskiego powstania wielkopolskiego.
      W drugiej części zbiórki udaliśmy się na rynek w kształcie kwadratu otoczony zabytkowymi kamieniczkami, m.in. budynkiem, w którym niegdyś mieściła się szkoła oraz ratuszem. Na rynku oprócz figury Najświętszego Serca Pana Jezusa znajduje się ustawiony w 2009 pomnik upamiętniający urodzonego w Mieszkowie gen. Stanisława Taczaka. Jest to jedyny pomnik w Polsce poświęcony bohaterowi dowódcy powstania wielkopolskiego. Zapaliliśmy znicz i chwilą ciszy uczciliśmy pamięć bohatera.
       Doszliśmy także do głazu upamiętniającego Heliodora Cepa (ur. 29 listopada 1895 w Mieszkowie, zm. 16 kwietnia 1974 w Warszawie) – generała brygady Wojska Polskiego, uczestnika I wojny światowej, powstańca wielkopolskiego, naczelnego dowódcy łączności w czasie kampanii wrześniowej 1939 i dowódcy łączności Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, ofiary represji stalinowskich.
      W trzeciej części zbiórki gospodarze zaprosili nas w imieniu Pani sołtys Barbara Krysztofiak na doroczny festyn pt. „Pyra gzika mieszkowskiego parownika”. Oj potraw to tu było bardzo dużo a wszystkie jak wypada na piękną krainę - pyrlandję - z ziemniaków, kartofli bądź pyrów. Smaczne i bardzo różnorodne potrawy zachęcały do spożycia.
      Komendant Kręgu z Jarocina hm. Andrzej Szymczak podziękował pani sołtys za zaproszenie kręgu seniorów ze Słupcy i Jarocina na doniosłe wydarzenie i wręczył podziękowania i koszt słodyczy. Spotkaliśmy się jeszcze przy wspólnym stole w świetlicy.
      Gospodarze z jarocińskiego kręgu seniorów obdarowali nas prezentami związanymi z Jarocinem i powiatem jarocińskim. Tradycyjnie w świetlicy mieszkowickiej zbiórkę zakończyliśmy kręgiem splecionych rąk. Podziękowaliśmy i jeszcze na odjeździe otrzymaliśmy od miłych gospodarzy „co nieco” z bogatego stołu. Przez Żerków wróciliśmy do Słupcy.
      Dziękujemy członkom Kręgu Seniorów ZHP „Zodiak” a szczególnie hm. Andrzejowi Szymczakowi za zaproszenie na piękną harcerską zbiórkę do Mieszkowa w słoneczny wrześniowy dzień 2019 roku.

hm. Władysław Szymański

4 września 2019 Rozpoczęcie Roku Harcerskiego 2019-2020 przez Kręg Seniorów ZHP ze Słupcy

Rozpoczęcie Roku Harcerskiego 2019-2020 przez Kręg Seniorów ZHP ze Słupcy   

     Krąg Seniorów ZHP ze Słupcy  rozpoczął Rok Harcerski 2019-2020 na zbiórce harcerskiej, która odbyła się 4 września 2018 roku w Stawie u phm. Małgorzaty i hm. Andrzeja Wolskiego.
     W drugiej części zbiórki wieczorne ognisko rozpaliła hm. Krystyna Górczyńska. Przy strzelających w niebo iskrach i dzielnie palącym  się ognisku rozmawialiśmy o tym co nas czeka do końca 2019 roku a szczególnie o naszym Jubileuszowym 2020 roku. O roku, w którym będziemy obchodzić nasze 20 urodziny. Śpiewaliśmy piosenki harcerskie, szczególnie te, które w swej treści nawiązują do palącego się harcerskiego ogniska. Pięknie w ciszy wieczoru w Stawie brzmiała piosenka:

Ciemna noc legła w krąg,
Tylko gwiazdka gdzieś lśni
I zaczyna się palić ognisko.
Szumi świerkowy bór,
Gada potok wśród gór,
Śpiew harcerzy rozlega się blisko.

Ciemna noc legła w krąg,
Potok szemrze wśród skał,
Opowiada o sobie legendę.
Miło marzyć wśród drzew,
Gdy rozlega się śpiew,
Zawsze o was pamiętać ja będę.

 

W pierwszej części zbiórki podsumowaliśmy Rok Harcerski 2018-2019 a szczególnie okres od ostatniej naszej zbiórki w Adamowie a były to takie doniosłe wydarzenia jak:

Wycieczka członków Kręgu uczestniczących w zajęciach Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Słupcy - piękne miejsca turystyczne tuż, tuż „za miedzą”, na jubileuszu X-lecia powstania Kręgu Seniorów w Wągrowcu, uroczystości związane z Harcerskim XXIII Dniem Skupienia w Sanktuarium Matki Bożej Skulskiej, aktywny udział w ogólnopolskiej konferencji naukowej  na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza,  delegacja Kręgu na szczególnym wydarzeniu - „Kopce Wolności” w Ujeździe koło Grodziska Wielkopolskiego,  na zbiórce   harcerskiej w lesie koło Chałupsk, żegnamy śp. harcmistrzynię Zdzisławę Górczyńską, o Mauzoleum Pamięci Harcerstwa w Skulsku słów i zdjęć kilka, Komendant Kręgu Seniorów ZHP ze Słupcy w Bretanii i Normandii, piknik harcerski u hm. Olka Sekulskiego w Lubochni, XXVIII Ogólnopolski Złazu Seniorów ZHP Rzeszów 2019. To ostatnie wydarzenie szczegółowo w gawędzie przybliżali; phm. Irena Woźniak, hm. Wojciech Boruszak, hm. Władysław Szymański i harcmistrz Zdzisław Woźniak. Hm. Wojciech Boruszak jeszcze ciekawie opowiadał o wieży widokowej zbudowanej niedawno koło Krynicy Górskie dokąd dotarli złazowicze rzeszowscy z naszego Kręgu.

Przy wspólnym stole, na którym pojawiła się tradycyjna bardzo smaczna grochówka, sałatka, owoce, ciasto, kaszanka i kiełbasa z grilla, herbata, kawa rozmawialiśmy o bieżącym życiu w naszej organizacji - Związku Harcerstwa Polskiego. Komendant Kręgu prosił o reprezentowanie Kręgu jeszcze we wrześniu w Gołąbkach, dokąd zaprosili nas seniorzy z Trzemeszna i do Mieszkowa, gdzie zaprosili nas seniorzy harcerscy z Jarocina.

W późnych godzinach wieczornych kręgiem zakończyliśmy zbiórkę. Bardzo serdecznie komendant podziękował gospodarzom phm. Małgosi i hm. Andrzejowi za wyśmienite przyjęcie kolejny raz członków Kręgu w Stawie, podziękował także za wzbogacenie stołu w smaczne potrawy. Złożył życzenia phm. Irce i hm Zdzisławowi w związku z ich  wycieczką w ciekawe miejsca w Europie - do Czarnogóry.

Odwiozłem hm. Staszka do Zagórowa i już o 24:00 byłem w domu.

Władysław Szymański, komendant Kręgu.

Słupca-Staw dnia 04.09.2019 roku.

 

 

25 sierpień 2019 Czwarty dzień XXVIII Ogólnopolskiego Złazu Seniorów ZHP Rzeszów 2019

Czwarty dzień XXVIII Ogólnopolskiego Złazu Seniorów ZHP Rzeszów 2019

     Po spakowaniu naszych bagaży i po śniadaniu idziemy na Mszę świętą.
     Na jednej z ławek w kościele Dominikanów zauważyłem wraz z emblematem, rzeszowskiego Złazu tekst „Po Mszy świętej ruszamy w długą drogę – chętnie usiądziemy. Dziękujemy za pomoc”. Tak, tak ruszamy, bo my instruktorzy harcerscy jesteśmy ciągle w drodze…
     Msza święta w intencji seniorów harcerskich odbyła się w klasztorze pw. św. Jacka u Ojców Dominikanów w Rzeszowie. Ponad 400 seniorów harcerskich a także wielu parafian uczestniczyło w Mszy. Dziękowaliśmy Bogu za to, że mogliśmy tu w Rzeszowie być razem i wspominać nasze wspaniałe harcerskie lata.  Modliliśmy się w intencjach za zmarłych instruktorów harcerskich. I brzmiała w murach świątyni pieśń:

O Panie Boże, Ojcze nasz
W opiece Swej nas miej
Harcerskich serc Ty drgnienia znasz
Nam pomóc zawsze chciej

Wszak Ciebie i Ojczyznę
Miłując chcemy żyć
Harcerskim prawom życia, dnia
Wiernymi zawsze być

     W czworoboku ostatni raz stanęliśmy drużynami złazowymi na apelu kończącym XXVIII Ogólnopolskiego Złazu Seniorów ZHP Rzeszów 2019.
     Miłą niespodzianką było uhonorowanie przez hm. Ryszarda Zawadowskiego Medalami Świętego  Jana Pawła II hm. Bogdan Radysa oraz hm. Stanisława Dąbrowskiego oraz Medalem 100. Rocznicy urodzin Karola Wojtyły hm. Krystynę Szpak z Hufca Chełm, hm. Stanisława Dąbrowskiego z Komendy Chorągwi Lublin, hm. Bogdan Radys oraz Komendanta  Złazu hm. Krzysztof Grzebyka byłego Naczelnik ZHP, byłego Komendanta Chorągwi Lublin.
     Na ręce Komendanta Złazu skierowane były także podziękowania od komendantów kręgów lub patroli przybyłych na Złaz wraz z upominkami.
     Komendant Złazu hm. Krzysztof Grzebyk bardzo serdecznie podziękował sztabowi za ogromny trud jaki wykonali jego członkowie organizując i przeprowadzając rzeszowski ogólnopolski złaz  i wręczył niecodzienny upominek - bombkę w kształcie „grzybka”, która dumnie zawisła na szyi wyróżnionych. Troszkę było przy tej uroczystości zdrowego harcerskiego humoru i wesołości.
     W numerze 4 „Nowiny Złazowe” Mini-gazetkce XXVIII Ogólnopolskiego Złazu Seniorów ZHP tak pisał Komendant Złazu:

 CZUWAJ DRUHNY I DRUHOWIE!

Już za kilka chwil uroczyście zakończymy XXVIII Ogólnopolski Złaz Seniorów ZHP.

Dziękuję Wam wszystkim, którzy tworzyliście ze mną to wydarzenie. Szczególnie serdecznie pragnę podziękować za współpracę mojej całej komendzie, bez której ta impreza nie byłaby w stanie się odbyć. Niejednokrotnie darliśmy ze sobą „koty" by finalnie przygotować i dopiąć szczegóły wydarzenia, które dziś dobiega już końca. Dziękuję również całemu Sztabowi oraz Drużynie Sztabowej. Serce rośnie patrząc na tych młodych ludzi, którzy w pełni dobrowolnie podjęli się służby na Złazie. Wasza operatywność i zaradność są godne podziwu! Chapeau bas! Słowa podziękowania kieruję również wszystkim medykom, którzy w każdej chwili gotowi byli nieść pomoc tym, którzy takowej wymagali. I wreszcie dziękuje Wam druhny i druhowie, członkowie blisko 90 kręgów starszyzny reprezentujących 16 chorągwi ZHP - bez Was to wydarzenie nie miało by miejsca! To Wy tworzycie tą niepowtarzalną grupę ludzi, dzięki której harcerstwo BYŁO, JEST i BĘDZIE.

Kończąc, życzę Wam wszystkim dużo zdrowia, sił i wytrwałości na każdy dzień dzielący nas od kolejnego Złazu. Przesiąknięci atmosferą braterskości powróćcie bezpiecznie do swoich macierzystych środowisk, by tam nadal działać budując piękną historię ZHP.

Szczęśliwej podróży i „przy innym ogniu w inną noc do zobaczenia znów...".

Czuwaj!

Komendant XXVIII Ogólnopolskiego Złazu Seniorów ZHP hm. Krzysztof Grzebyk.

     Jeszcze rozkaz kończący Złaz. Gdzieniegdzie na pustoszejącym placu apelowy jeszcze rozmowy przyjaciół, jeszcze grupowe lub pojedyncze zdjęcia. No cóż  XXVIII Ogólnopolskiego Złazu Seniorów ZHP Rzeszów 2019 dobiegł końca.
     I ja chciałbym podziękować za trud jaki włożyli organizatorzy XXVIII Złazu w bardzo udane i fantastyczne spotkanie seniorów harcerskich z Polski na Ziemi Podkarpacia -  Komendzie Złazu, Sztabowi, Drużynie Sztabowej. Szczególnie dziękuje za opiekę, troskę  mojej drużynowej z 7 Drużyny „Bojkowie” phm. Małgosi Halik. Dziękuję hm. Wojtkowi Boruszakowi, naszemu kierowcy członkowi Kręgu ZHP ze Słupcy za szczęśliwą podróż na Złaz i do rodzinnego domu. Do spotkania na następnym złazie na Śląsku.

     Pozdrawiam czytających ten teks i przepraszam za uchybienia.

Czuwaj!
Uczestnik XXVIII Złazu hm. Władysław Szymański
komendant Kręgu ZHP ze Słupcy, Hufiec Konin, Chorągiew Wielkopolska

Słupca - Rzeszów  25 sierpień 2019 roku

 

Joomla templates by a4joomla