P11809672.JPGbaner_oficjalny_hksslupca.png

Śp. Harcmistrz Ryszard Rąbczewski

Śp. Harcmistrz Ryszard Rąbczewski

ur. 17 sierpnia 1929 r. w Słupcy zm. 9 czerwca 2008 r. we Wrześni

 

          Po roku 1945 aktywnie włączył się w rodzinnej Słupcy w działalność ZHP. Harcerz, zastępowy, drużynowy w latach 1945-1949. W latach 60-tych XX stulecia długoletni komendant hufca ZHP Słupca. Organizator i Komendant bardzo wielu harcerskich obozów letnich hufca Słupcy.

W 1950 roku aresztowany (jako „buntownik, wróg ludu”, członek Związku Młodych Patriotów Polskich a potem Polskiej Partii Wolności) wraz z innymi licealistami ze Słupcy i skazany na sześć lat ciężkiego więzienia.

           A w roku 1956 po powstaniu powiatu słupeckiego razem z innymi instruktorami harcerskimi organizuje hufiec ZHP, którego zostaje długoletnim  komendantem. Wspaniały instruktor  o wyjątkowym zmyśle organizacyjnym cechach przywódczych, organizator gromad i drużyn harcerskich specjalnościowych – żeglarskich, twórca klubów krótkofalarskich, kręgów instruktorskich, wielu akcji programowych, szkoleniowych, obozów i zimowisk harcerskich.

          Wielokrotnie wyróżniany przez Komendantów Chorągwi Wielkopolskiej i Konińskiej.

         Pasjonat harcerskiego wychowania, harcerskiej drogi dla siebie i innych. Do końca życia utrzymujący kontakty z instruktorami harcerskimi i środowiskami drużyn zuchowych i harcerskich.

 

 

Joomla templates by a4joomla