P11809672.JPGbaner_oficjalny_hksslupca.png

Wydarzenia w 2012 roku w Harcerskim Kręgu Seniorów ZHP w Słupcy (lipiec - wrzesień)

Wydarzenia w 2012roku w Harcerskim Kręgu Seniorów w  Słupcy (czerwiec - wrzesień)

13.07.2012

Komenda Hufca ZHP Mogilno i Komenda Stanicy Nieobozowej Akcji Letniej w Chałupskach na czele z komendantką hm. Barbarą Bultrowicz zaprosiła 13 lipca 2012 roku harcerzy seniorów z ościennych miejscowości, głównie zrzeszonych w Skulskiej Wspólnocie, na tradycyjne spotkanie integracyjne do bazy obozowej w Chałupskach.

     Przybyli goście z miejscowości: Bydgoszcz, Gniezno, Inowrocław, Janowiec Wielkopolski, Koło, Konin, Poznań-Wilda, Słupca (HKS reprezentowali: hm. Eugeniusz Krajewski, hm. Władysław Szymański, phm Małgorzata i hm. Andrzej Wolscy), Ślesin-Skulsk, Trzemeszno, Mogilno.

Zdjęcie od hm. W. Szymańskiego.

Foto hm. A. Wolski.

     Po kościele i jego podziemiach oraz pomieszczeniach poklasztornych oprowadzał nas przewodnik Zenon Popiołek.    

     Spotkanie integracyjne w Chałupskach rozpoczęło się apelem, na którym komendantka Hufca ZHP Mogilno i NAL hm. Barbara Bultrowicz wraz kadrą obozową powitała seniorów harcerskich oraz gości specjalnych. Goście otrzymali upominki wykonane przez uczestników II turnusu NAL. Przy obozowym stole biesiadnym zasiadło około 70 osób. Kadra obozowa przygotowała poczęstunek: grochówkę, bigos, kiełbaski. Była także kawa i ciasto.  

  

Foto hm. A. Wolski.        

      W trakcie spotkania toczyły się długie rozmowy, można było pośpiewać, a nawet potańczyć przy muzyce zorganizowanej przez kwatermistrza hm. Krzysztofa Kremera.

     Było to już z kolei dwunaste spotkanie integracyjne harcerskich seniorów w Chałupskach połączone z promocją mogileńskiej ziemi.

Foto hm. A. Wolski.

W drodze powrotnej z Mogilna na trzemeszeńskim cmentarzu u grobu

Śp. hm. Zdzisława Szymańskiego, byłego komendanta HKS Trzemeszno

zapaliliśmy znicz i odmówiliśmy modlitwę.

Foto od hm. W. Szymańskiego.

15.07.2012

Pozdrowienia z XLI Zlotu pod Grunwaldem przesłali harcerze ze Słupcy i z hm. Maria Główczyńska.

11.08.2012

Członkowie HKS Słupca - uczestnicy Zlotu:

od prawej: hm. Władysław. Szymański, phm. Małgorzata i hm. Andrzej Wolscy,

hm. Maria i Wojciech Boruszakowie.

Foto od hm. W. Szymańskiego.

Około tysiąc zuchów, harcerzy i instruktorów wzięło udział w Ostrowie Wielkopolskim w Zlocie Jubileuszowym Chorągwi Wielkopolskiej.W tzw. „Dniu Ostrowskim” w niedzielę 12 sierpnia 2012r.  o godzinie 10.00 w Parku 3 Maja nastąpiło odsłonięcie Kamienia Pamiątkowego,

 

Foto hm. Maria Boruszak.

po czym odbyła się Defilada Harcerska ulicami Kościuszki i Wrocławską do Rynku. Oficjalne otwarcie Zlotu miało miejsce podczas apelu na ostrowskim Rynku, gdzie nastąpiło również uroczyste przekazanie nowego sztandaru dla Ostrowskiego Hufca ZHP.

      Po apelu harcerze, seniorzy udali się do Konkatedry na mszę św., a z kolei ok. 14.30 zaczął się Festyn „Harcerze – Ostrowianom”.Festyn rozpoczął się od grochówki serwowanej z kuchni polowych wszystkim uczestnikom, zaś wśród licznych atrakcji na plan pierwszy wysunęło się z pewnością bicie rekordu Polski w ilości osób tańczących „zumbę”. Nie zabrakło również wspólnego śpiewania harcerskich piosenek.

I my tańczyliśmy "zumbę".

Foto hm. A. Wolski.

    Mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego i okolic korzystali ze wspólnej zabawy. Uroczystościom towarzyszyła wystawa w Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego "Początki harcerstwa wielkopolskiego w zbiorach ostrowskiego muzeum", zaś specjalnie dla nauczycieli, wychowawców i instruktorów, w sobotę 11.08. o godzinie 14.00 w auli I LO odbyła się konferencja popularno-naukowa „Wychowawcza Rola Harcerstwa” organizowana pod patronatem Ministera Edukacji Narodowej Krystyny Szumilas.

           Przez kolejne dni harcerze realizowali własne zajęcia programowe – w Parku Miejskim, na terenie Piasków – Szczygliczki oraz na lotnisku w Michałkowie, gdzie powstało specjalne miasteczko zlotowe – miejsce zakwaterowania harcerzy.

Zuchy ze Słupcy (uczestnicy Zlotu) wraz z hm. Marią Główczyńską Komendantką

Szczepu i seniorzy harcerscy ze Słupcy.

Foto od hm. W. Szymańskiego.

Zuchy ze Słupcy (uczestnicy Zlotu) wraz z hm. Marią Główczyńską Komendantką Szczepu

i  hm. W. Szymańskim, komendantem HKS.

Foto od hm. W. Szymańskiego.

Obozowa kaplica.

Foto od hm. W. Szymańskiego.

Na lotnisku w Michałowie, którego część pod swoje namioty zajmowali uczestnicy Zlotu.

Foto hm,. W. Szymański.

Trzecia część rodzinnego zdjęcia wykonanego na zakończenie Zlotu.

Foto hm. W. Szymański.

Dla harcerskich weteranów odbywał się równolegle Zlot Seniorów.

Foto hm. W. Szymański.

          W sobotę 11 sierpnia 2012r. rozpoczął się Zlot Seniorów uroczystym apelem, który zaszczycili swą obecnością Prezydent Miasta Jarosław Urbaniak, starosta ostrowski Paweł Rajski, Przewodniczący ZHP hm. Adam Massalski

I my poprosiliśmy Przewodniczącego ZHP hm. A. Massalskiego o wspólne zdjęcie.

Obok hm. A. Massalskiego seniorzy ze Słupcy a także z Piły, Leszna i Janowca Wlkp.

Foto od hm. A. Wolski.

oraz Naczelniczka ZHP hm. Małgorzata Sinica. Dotarł również na apel komendant Zlotu w Michałowie hm. Krzysztof Stankowski oraz komendant hufca z Ostrowa Wlkp. hm. Dariusz Potaszak.

        Wśród seniorów są m. innymi hm. Danuta Olkiewicz 93-letnia druhna oraz pwd. Stanisław Augustyniak 91-letni druh. Oboje z hufca ZHP Ostrów - najstarsi uczestniczy Zlotu 100-lecia.

        Ważnym wydarzeniem było otwarcie wystawy z działalności Kręgów z Wielkopolski pt. ”100-lat z życia Kręgów  Wielkopolskich”. Hm. Zbysław Jeżewski i phm. Krzysztof Kaczmarek oprowadzali seniorów po izbie tradycji harcerskiej.

Wizytówka naszego Kręgu prezentowana na wystawie.

Z naszego Kręgu udział W Zlocie wzięli Hm. Maria i hm. Wojciech Boruszakowie, hm. Władysław Szymański, phm. Małgorzata i hm. Andrzej Wolscy.

17.08.2012

Otwarcie wystawy 100-lecia ZHP w Wągrowcu. Krąg reprezentował hm. Władysław Szymański.

Na zdjęciu hm. Ala Kulkowska - w latach 70-tych

XX wieku instruktorka Hufca ZHP Słupca i hm. W. Szymański.

Zdjęcie od hm. W.Szymańskiego.

Foto od hm. W. Szymańskiego.

23-26.08.2012

XXI Ogólnopolski Złaz Seniorów i Starszyzny Harcerskiej ZHP w Łodzi do realizacji przyjęła Chorągiew Łódzka.

Z naszego Kręgu w Złazie uczestniczyli: hm. Władysław Szymański, phm. Małgorzata i hm. Andrzej Wolscy.

Hm. Andrzej Wolski, phm. Małgorzta Wolska, hm. Władysław Szymański.

Phm. Daniel Głowacki, komendant Zlotu.

Foto od hm. W. Szymańskiego.

Rozkazem Chorągwi w maju 2012 powołano Sztab XXI Złazu w Łodzi w osobach; phm. Daniel Głowacki – komendant, hm. Czesław Bolanowski, hm. Krzysztof Jakubiec, phm. Krzysztof Sobański, pwd. Andrzej Wojnarowski, pwd. Jarosław Dybowski i ho. Jarosław Janicki – kwatermistrz. Pełnomocnikiem komendantki chorągwi ds. złazu zostaje phm. Anna Jakubowska. Później do sztabu dochodzą instruktorzy harcerscy, ratownicy, realizatorzy kominka i koncertu, obsługi zakwaterowania oraz instruktorzy zorganizowanej wystawy i prezentacji zbiorów historycznych.

Uczestnicy zakwaterowani zostali w akademikach przy ul Politechniki i Seminarium Duchownym przy ul ks. Skorupki w Łodzi. Każdy uczestnik złazu otrzymał; poradnik złazowicza, znaczek złazu, lilijkę seniora ZHP, plakietkę, chustę z logo złazu oraz pamiątkowe Podziękowanie uczestnictwa w złazie. 23.08.2012r.  wieczorem w auli Zespołu Szkół przy ul Żeromskiego 115 kominek, który uświetnili swoją obecnością wojewoda Pani Jolanta Chełmińska, zastępca prezydenta Łodzi Krzysztof Piątkowski, kierownik Wydziału Seniorów GK ZHP hm. Zbigniew Południkiewicz oraz inni zaproszeni goście.

Kulminacyjnym punktem kominka była ceremonia przekazania Buławy przez pwd. Barbarę Borodziak od organizatorów XX Złazu 2011 roku z Warszawy, komendantowi phm. Danielowi Głowackiemu. Znaczek złazu na buławę nabiła Pani Jolanta Chełmińska. Na kominku wystąpił gościnnie senior Kręgu Harcerstwa Polskiego z czeskiego Cieszyna phm. Władysław Kristen w recytacji „Koncertu Jankiela” a kominek prowadził hm. Krzysztof Jakubiec.
Następnego dnia 24.08. uczestnicy zwiedzili autokarami najciekawsze miejsca Łodzi, w tym siedzibę  Chorągwi Łódzkiej, gdzie obejrzeli wystawę „100 lat Harcerstwa Łódzkiego", prezentację kolekcjonerska odznak harcerskich oraz prezentację sztandarów, proporców i zbiorów Komisji Historycznej.

Trasa wiodła do pięknego pomnika „Kamyka” w Parku Staromiejskim w Łodzi,  gdzie złożyliśmy hołd Dh. Aleksandrowi.

Wieczorem mieliśmy czas wolny na zwiedzanie słynnej ulicy Piotrkowskiej.

Instruktorzy Wydziału Seniorów GK ZHP, kierownicy referatów chorągwianych i sztab złazu, odbyli spotkanie, na którym postanowiono podarować Firmie „Miran” z Ksawerowa „10 lilijek seniora ZHP” – pozłoconych, wyróżnić; Muzeum Harcerstwa w Warszawie, Mauzoleum Harcerstwa ZHP w Skulsku, Parafię Katedralną w Łodzi, Komisję Historyczną Chorągwi Łódzkiej, hm. Jana Chojnackiego, hm. Zbigniewa Południkiewicza, hm. Ewę Grabarczyk, phm. Daniela Głowackiego oraz najstarszych seniorów złazu phm. Annę Kowalewską i hm. Jana Brzozowskiego.

25.08.2012r., dzień wycieczek autokarowych po regionie łódzkim w kierunkach; Łowicza, Łęczycy oraz Spały. Seniorzy zabezpieczeni w prowiant na drogę, pod opieką ratowników, opiekunów wycieczek wraz z profesjonalnymi przewodnikami zwiedzili najciekawsze miejsca godne uwagi z postojem na wypoczynek i pieczeniem kiełbasek. Wieczorem w auli Zespołu Szkół przy ul. Żeromskiego 115 odbył się koncert pt. Łódzkie muzyczne pejzaże a w roli Julka Tuwima wystąpił hm. Krzysztof Jakubiec oraz młodzieżowy zespół artystyczny ze Zduńskiej Woli. Kręgiem zakończono harcerskie seniorów spotkanie.

W Sulejówku.

Przed bunkrami w Konewce.

Foto hm. A. Wolski i hm. W. Szymański.

 

W niedzielę 26.08. w Katedrze Łódzkiej koncelebrowana była się Msza św. przez Proboszcza a asystował kapelana chorągwi łódzkiej ks. Robert Batolika. Podczas mszy złożono harcerskie dary i poświęcono pozłocone lilijki. Po Mszy św. w sali Seminarium nastąpiło zakończenie złazu. Marszałek Sejmu RP Pan Cezary Grabarczyk hm., życzył obecnym zdrowia i dalszych spotkań na harcerskiej szlaku.

Hm. Tadeusz Ochwat z Kręgu Seniorów „Czarne Diamenty” z Rybnika, obdarował; phm. Władysława Kristena z czeskiego Cieszyna, Parafię Katedralną oraz Wojewodę Panią Jolantę Chełmińską.

Druhna Anna Jakubowska oraz Daniel Głowacki w imieniu sztabu i chorągwi podziękowali seniorom za uczestnictwo i życzyli szczęśliwego powrotu do domów.

Do spotkania na XXII Złazie w 2013 roku w Szczecinie.

Złaz zakończono kręgiem i Bratnim słowem

Ostatni złazowy apel.

Foto od hm. W. Szymańskiego.

31.08.2012

Złotą Odznaką SGB z okazji 110 lecia Banku Spółdzielczego w Słupcy został wyróżniony hm. Eugeniusz Krajewski.

12.09.2012

W sali kominkowej Galerii Cafe w Słupcy spotkali się na zaproszenie hm. Krystyny Górczyńskiej członkowie Harcerskiego Kręgu Seniorów w Słupcy, by na uroczystej harcerskiej zbiórce złożyć życzenia Brylantowej Jubilatce z okazji Jej 75 urodzin.

Powitała nas gospodyni wieczoru zapraszając do bogato zastawionego stołu, na którym królował tort przyozdobiony harcerską lilijką, podkreślał symbolicznie szczególne wydarzenia spotkania.

Zbiórkę prowadził komendant Kręgu hm. Władysław Szymański, który zwracając się do Jubilatki takie oto w imieniu członków złożył życzenia.

Szanowna Druhno Harcmistrzyni Krystyno.

Jubilatko!

Z okazji  Brylantowego Jubileuszu

Twego urodzenia, życzymy Ci zdrowia,

spełnienia najskrytszych marzeń,

dobrych mądrych i oddanych przyjaciół.

Niech towarzyszy Ci szczęście

a Twój harcerski bagaż życiowych mądrości
niech będzie przykładem dla innych.

Żyj 100 lat.  Czuwaj!

Foto i wykonanie hm. W. Szymański.

Komendant wręczył jubilatce okolicznościowy dyplom,  hm. Eugeniusz Krajewski piękne storczyki a hm. Wojciech Boruszak okolicznościowy prezent od członków Kręgu.

Hm. Władysław zaprosił Jubilatkę do zapalenia symbolicznej  świecy.  Zabrzmiała harcerska piosenka. W krótkiej gawędzie komendant przybliżył obecnym drogę harcerską Dh. Krystyny.

Foto od hm. W. Szymańskiego.

Foto od hm. W. Szymańskiego.

21.09.2012

Polski harcerz harcmistrz Władysław Szymański, pielgrzym do Matki Boskiej Kelevarskiej.

Foto od hm. W. Szymańskiego.

Było to ponad 300 lat temu w okresie Bożego Narodzenia 1641 r. Pobożny kupiec imieniem Hendrick Busman pod­czas swej drogi z Weeze do Geldern przystanął pod przydrożnym krzyżem, aby się pomodlić. Na ówczesnym Kevelaeńskim błoniu, dzisiejszym placu na którym wznosi się kaplica, usłyszał on owo tajemnicze polecenie powtarz­ające się w trzech różnych dniach.

 W tym miejscu postawisz mi kapliczką"

 „Na miesiąc przed uroczystością Zielonych Świąt żona moja Mechel Schrouse ujrzała w nocnym widzeniu, w jaśniejącym świetle zarys kapliczki taki, jaki widziała na obrazku trzymanym niedawno przez dwu żołnierzy. "Takie zeznanie Hendricka Busmana zanotowano na syno­dzie w Venlo w protokole z dnia 13 lutego 1647 r.

Święty wizerunek jest zwyczajną, w międzyczasie pożółkłą  już ryciną o wymiarach 7,5 cmx 11 cm zaopatrzoną u dołu tekstem: „Wierna kopia wizerunku Matki Boskiej Pocieszycielki strapionych, znajdującego się na przedmieściu miasta Luxemburga, rozsławionego przez zaistniałe cuda i stały napływ pielgrzymów." Anno 1640 .

Za zgodą i przy pomocy kevelaeńskiego proboszcza, niejakiego Johannesa Schinka, rozpoczął wkrótce budowę przydrożnej kapliczki.

Minęły niespokojne lata wojny 30-letniej  (1618-1648). Minęły następne trzy wieki a pielgrzymi z bliska i z daleka, z kraju i z zagranicy jak przed dziesiątkami i setkami lat tak i dzisiaj odwiedzają proste sank­tuarium „Pocieszycielki strapionych" w Kevelaer przynosząc pokaźnych roz­miarów świece wotywne. Tabliczki na świecach wskazują na odległe czasy pielgrzymek i rozległość obszaru, z którego przychodziły. Pątnicy w wielu swych potrzebach i troskach podczas ziemskiego pielgrzymowania szukają pomocy i pociechy u Tej, którą dał nam Jezus.

Kevelaer - miasto w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Düsseldorf, w powiecie Kleve leży ok. 6 km od granicy z Holandią. Liczy około 30. tys. mieszkańców. Najbardziej znane w Niemczech Sanktuarium Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych, które rocznie odwiedza około 800 000 pielgrzymów.

W kościele dla pielgrzymek - obecnej Kaplicy Świecniezliczona ilość vot i podziękowań świadczy o cudownych wydarzeniach jakie za łaską Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych miały tu miejsce.

We wrześniowych (18-21) słonecznych dniach do tej duchowej stolicy Niemiec dotarł w indywidualnej pielgrzymce harcmistrz Władysław Szymański komendant Harcerskiego Kręgu Seniorów ze Słupcy.

23.09.2012

Hm. Eugeniusz Krajewski, sekretarz naszego Kręgu, uczestniczył w  spotkaniu śladami św. Brata Alberta. 200 duchowych spadkobierców idei i dzieła św. Brata Alberta - albertyni i albertynki pielgrzymują śladami swojego założyciela św. Brata Alberta (Adama Chmielowskiego). W niedzielę, 23 września, odwiedzili Słupcę, w której ojciec ubogich mieszkał w 1847 roku. Mszy św. przewodniczył przy ołtarzu polowym ks. Jacek Dziel.

29.09.2012

Ognisko harcerskie u phm. Małgosi i hm. Andrzeja Wolskich w Stawie.

Foto hm. W. Szymański.

23-30.09.2012

W wycieczce do Węgierskiej  Górki wzięli udział Hm. Maria i hm. Wojciech Boruszak oraz pwd. Halina i pwd. Stefan Miętkiewiczowie Wycieczkę zorganizował Uniwersytet III Wieku w Słupcy.

Joomla templates by a4joomla