P11809672.JPGbaner_oficjalny_hksslupca.png

Wydarzenia w 2011 roku w Harcerskim Kręgu Seniorów ZHP w Słupcy (lipiec - grudzień)

Wydarzenia w 2011 roku w Harcerskim Kręgu Seniorów w  Słupcy (lipiec - grudzień)

15.07.2011

W piątek, 15 lipca Komenda Hufca ZHP Mogilno oraz Komenda Stanicy Nieobozowej Akcji Letniej w Chałupskach zaprosiły przedstawicieli z zaprzyjaźnione HKS na spotkanie do Mogilna. Spotkanie rozpoczęło się o godz. 11:00 zbiórką przy fontannie w parku miejskim oraz zwiedzaniem zrewitalizowanego parku i amfiteatru letniego. Uczestnicy spotkania zapalili także znicz przy pomniku ks. Piotra Wawrzyniaka.

O godz. 15:00 w bazie obozowej w Chałupskach odbyło się spotkanie integracyjne z wszystkimi harcerzami. W spotkaniu wzięło udział ponad 60 instruktorów seniorów z: Konina, Ślesina, Skulska, Słupcy, Inowrocławia, Trzemeszna, Gniezna, Janowca, Poznania, Bydgoszczy oraz Mogilna.

Harcerski Krąg Seniorów ze Słupcy reprezentowali phm. Małgorzata hm. Wolscy i hm. Władysław Szymański.

Było to już jedenaste z kolei spotkanie integracyjne harcerskich seniorów Skulskiej Wspólnoty w Chałupskach połączone z promocją mogileńskiej ziemi. Podczas poprzednich spotkań goście zwiedzili: Zespół poklasztorny zakonu benedyktynów wraz z kościołem św. Jana Apostoła z XI w., kościół farny i plebanię św. Jakuba z początku XVI w., Muzeum Ziemi Mogileńskiej w Chabsku, Kopalnię Soli w Przyjmie i Kawernowy Magazyn Gazu, nowoczesny basen w Mogilnie, zabytkowy cmentarz w Mogilnie, barkę „Barka Cafe” przycumowaną na stałe przy brzegu mogileńskiego jeziora.

Zdjęcie od hm. Kazimiery Rosińskiej.

Zdjęcie od hm. W. Szymańskiego.

13.08.2011                                                                                                                                         

Harcerski Krąg Starszyzny „Bezimienni” w Gnieźnie zorganizował spotkanie z okazji 91. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Spotkanie odbyło się na terenie prywatnej posesji druha Komendanta hm. Aleksandra Sekulskiego i Jego małżonki Zdzisławy w Lubochni niedaleko Gniezna.
Kolejny raz uczestniczyli harcerscy seniorzy z Mogilna, Poznania-Czwartacy; Dziewiątacy; z Jeżyc, ze Słupcy, z Trzemeszna oraz Krąg Seniorów Harcerskich „Lech” z Gniezna. Komendant hm. Aleksander Sekulski w gawędzie przedstawił rolę generała Józefa Hallera w Bitwie Warszawskiej. Pieśni patriotyczne i harcerskie śpiewane przez obecnych podkreślały nastrój ważnej rocznicy.

Deszcz lał jak z cebra, lecz uczestnicy spotkania bawili się świetnie pod rozstawioną wielką wiatą i przy zastawionym stole biesiadnym - grochówka i golonki z kapustą przygotowane przez gospodarza oraz ciasta wypieku gnieźnieńskich druhen.

Zdjęciem rodzinnym i harcerskim kręgiem zostało zakończone historyczne spotkanie.

Z Harcerskiego Kręgu Seniorów ZHP w Słupcy udział w historycznym spotkaniu wzięli: hm. Krystyna Górczyńska, hm. Eugeniusz Krajewski i hm. Władysław Szymański. Do Telewizji Gniezno wywiadu udzieliła hm. Krystyna Górczyńska.

25-28.09.2011

Członkowie Harcerskiego Kręgu Seniorów ze Słupcy w dniach 25-28 września uczestniczyli w XX Jubileuszowym Ogólnopolskim Złazie Seniorów i Starszyzny Harcerskiej w Warszawie zorganizowanym przez Chorągiew Stołeczną ZHP

Łącznie w złazie uczestniczyło ok. 400 osób zakwaterowanych w domach studenckich Wojskowej Akademii Technicznej.

Słupczanie uczestniczący w złazie to: hm. Krystyna Górczyńska, hm. Maria Boruszak, hm. Wojciech Boruszak, hm. Władysław Szymański, phm. Małgorzata Wolska, hm. Andrzej Wolski

DZIEŃ PIERWSZY – 25.08.2011r. (czwartek)

Dotarliśmy na miejsce Złazu - tereny Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie – Bemowo. Po zakwaterowaniu nas w Domach Asystenckich lub Studenckim i po smacznej obiadokolacji odbył się złazowy apel harcerski. Reprezentowane były kręgi seniorackie ze wszystkich Chorągwi a także skauci ze Słowacji, Czech i Austrii. W czasie apelu o godz. 19:00 niemiłosiernie cięły komary. Po apelu w sali kinowej WAT-u obejrzeliśmy widowisko pt. „Warszawa da się lubić” w wykonaniu Stowarzyszenia Harcerzy Seniorów „OKĘCIE”. Sympatyczne piosenek i sceny sytuacyjnych z czasów przedwojennej Warszawy, okupacji, Powstania Warszawskiego i odbudowy Stolicy.

Foto hm. P. Napieralski.

Foto hm. P. Napieralski.

DZIEŃ DRUGI – 26.08.2011r. (piątek)

Podzieleni przez organizatorów udaliśmy się na trasy 3 wycieczek (czas od 9.00 do 17.30):

   1. Szlakiem rezydencji i siedzib królewskich – Wilanów, Łazienki, Trakt Królewski, Zamek Królewski ( w tej uczestniczyli członkowie naszego Kręgu ).

   2. Warszawa Fryderyka Chopina – Uniwersytet, Łazienki, Zamek Królewski, Powązki, Belweder.

   3. Szlakiem polskiej demokracji – Parlament RP, Zamek Królewski, Pałac Prezydencki.

Po kolacji (godz. 19:30 – 21:00 ) odbyło się ognisko harcerskie        

DZIEŃ TRZECI – 27.08.2011r.

Zwiedzaliśmy ogromne tereny WAT-u. Oficerowie przewodnicy zapoznawali nas z historią WAT-u, uzbrojeniem WP.

Foto hm. P. Napieralski.

Po obiedzie Muzeum Powstania Warszawskiego. Temperatura w tym dniu dochodziła w słońcu do 35 stopni. Czas zwiedzania Muzeum z przewodnikiem 2 godziny. Zwiedzanie tego szczególnego Muzeum wymaga jednak skupienia i zadumy.

Samo Muzeum robi wrażenie! Zebrano w nim pamiątki, zdjęcia, dokumenty, broń, ubiory z 63 dni bohaterskiej walki, gehenny i tragedii ludzkiej, powstańców jak i całej ludności Warszawy. Zdjęcia Stolicy są porażające.

Po zwiedzaniu Muzeum na trawniku obok, młodzież przedstawiła wiersze i piosenki harcerskie nawiązujące do Powstania. Zapalony znicz złożyliśmy pod ścianą z nazwiskami poległych, układając z nich duży znak Polski Walczącej.

Foto hm. P. Napieralski.

Foto hm. P. Napieralski.

Po kolacji czas wolny – zajęcia integracyjne w podgrupach. My gościliśmy Olgę Slivkovą ze Słowacji i wraz z nią śpiewaliśmy polskie harcerskie piosenki i wsłuchiwaliśmy się w melodyczne piosenki skautów słowackich które prezentowała pięknie śpiewając Olga.

wyładowań atmosferycznych uszkodzona została aparatura. Iluminacji stadionu nie doczekaliśmy się (podobno była około północy) gdyż musieliśmy wracać tramwajem do bazy.

DZIEŃ CZWARTY – 28.08.2011r. (sobota)

Pielgrzymowaliśmy do kościoła św. Stanisława Kostki na Mszę św. o godz. 8:30. Msza św. rozpoczęła się 8:50, po której złożyliśmy kwiaty na grobie błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki i odwiedziliśmy muzeum poświęcone Błogosławionemu.  Obok kościoła w parku, zawiązany został krąg zakończył XX Jubileuszowy Złaz Seniorów i Starszyzny Harcerskiej – Warszawa 2011.

Zdjęcie od hm. A. Wolskiego.

W drodze powrotnej odwiedziliśmy Niepokalanów Nieborów i Arkadię.

O godzinie 20:00 szczęśliwie dojechaliśmy do Słupcy i na cmentarzu parafialnym w drugą rocznicę śmierci śp. Hm. Jadwigi Szymańskie zapaliliśmy u Jej grobu znicz i zanuciliśmy Modlitwę harcerską.

12-18.09.2011                                                                                                                            

Jesienne spotkanie harcerskich seniorów na Głodówce.

Foto hm. W. Szymański.

hm. Władysław Setniewski.

Spotkanie prowadził, już po raz dziesiąty, hm. Władysław Setniewski związany z Głodówką od 1985 roku jako kierownik przez 18 lat, obecnie organizator spotkań harcerskich seniorów. Uczestnicy spotkania: phm. Jadwiga Grobel, hm. Jadwiga Kowalik, phm. Wiesława Kowalik, hm. Janina Koziar, phm. Leszek Pikuła, phm. Wiesława Pikuła, pwd. Alicja Sianko, pwd. Czesław Sykut, hm. Maria Sykut - Lubań Śląski, hm. Kazimiera Rosinska - Mogilno, hm. Władysław Szymański, hm. Andrzej Wolski - Słupca.

Foto hm. A. Wolski.

Foto hm. A. Wolski.

       W programie przeważały wycieczki do bardzo ciekawych okolic i miejsc. Były spotkania przy rozpalonym kominku, a  hm. Władysław Setniewski opowiadał różne historie o Głodówce i okolicach, o ciekawych mieszkańcach. Były też śpiewy harcerskie.

      Wycieczki rozpoczęliśmy od regionu historyczno - geograficznego Spisz na pograniczu polsko – słowackim.       

      W Słowacji na Spiszu zwiedziliśmy miasto powiatowe Lewoczę. W miejscowości słowackiej Spiski Czwartek ciekawy obiekt - kościół św. Władysława. W spiskim Kieżmarku oglądaliśmy Zamek Kieżmarski z XV wieku, ewangelicki drewniany kościół pw. Trójcy Świętej wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO w 2008 roku. Od 1990 roku odbywają się europejskie targi rzemiosła ludowego.

       W Sromowcach Wyżnych koło Czorsztyna mieliśmy okazję być w ośrodkach harcerskich: Orle Gniazdo i Dworek Cisowy. W Łopusznej, powiat Nowy Targ, byliśmy w muzeum gdzie zgromadzone są ciekawe pamiątki związane z osobą ks. prof. Józefa Tischnera.  W Bukowinie Tatrzańskiej zażywaliśmy kąpieli w basenach termalnych. Odwiedziliśmy Muzeum Powstania Chochołowskiego, kościół gotycki św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim z XV wieku zbudowany z drewna modrzewiowego bez użycia gwoździ..

       W Bachledówce na Podhalu przed kościołem Matki Boskiej Częstochowskiej widzieliśmy wesele góralskie. W Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem Lesław Dall historyk i harcmistrz zapoznał nas z ekspozycją o życiu i twórczości Karola Szymanowskiego. 

  

Foto hm. A. Wolski.

 

Zdjęcie od hm. A. Wolskiego.

Foto hm. W. Szymański.

  

Zdjęcie od hm. W. Szymańskiego. 

Wstąpiliśmy to takich miejsc i obiektów jak: Jaszczurówka, kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa z 1908 roku, Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach, cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem,  najstarszego cmentarza z połowy XIX wieku, na którym pochowani są zasłużeni dla Zakopanego, Podhala i Tatr, najstarszego kościołem drewnianym w Zakopanem, lata 1847-1852., na Gubałówkę.

      W drodze powrotnej do Słupca, odwiedziliśmy Opactwo Benedyktynów w Tyńcu, wstąpiliśmy do Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze. W częstochowskiej dzielnicy Zawodzie zwiedziliśmy Park Miniatur usytuowany pod Złotą Górą.

       Jesienne spotkanie harcerskich seniorów było bardzo udane. Program opracowany przez prowadzącego hm. Władysława Setniewskiego sprawił, że zabraliśmy z sobą dobrą pamięć o pięknie krajobrazu polskich i słowackich gór, o zabytkach historycznych i nowych obiektach, o życiu mieszkańców. Atmosfera ze strony kierownictwa i kadry, jak i wśród uczestników była bardzo miła. Sprzyjała nam też  słoneczna pogoda.

21.09.2011

Odprowadziliśmy na mogileński cmentarz  Śp. hm.  Zdzisława Szymańskiego.

Foto hm. W. Szymański.

Foto hm. A. Wolski.

Foto hm. A. Wolski

22.10.2011                                                                                                                                        

W XIX Zjeździe Hufca ZHP Konin HKS reprezentowali hm. Władysław Szymański i hm. Andrzej Wolski.

Na stanowisko komendanta Hufca ZHP Konin im. Szarych Szeregów  został wybrany harcmistrz Michał Kałużny.

Foto hm. W. Szymański.

Kilku instruktorów uhonorowanych zostało nagrodami Naczelnika ZHP oraz komendanta Hufca ZHP Konin. Hm. Władysław Szymański został wyróżniony decyzją Komendanta Hufca ZHP Konin  Odznaką honorową „Za Zasługi dla Hufca ZHP Konin” nr 169 z 18.10.2011r.

Do Komisji Rewizyjnej wybrano: phm. Aleksandrę Tomkowiak (przewodnicząca), hm. Krzysztofa Lamprychta  (zastępca), phm. Magdalenę Kurowską, hm. Urszulę Madajczak oraz hm. Lecha Kwiatkowskiego.

Do Sądu Harcerskiego wybrano:  hm. Lidię Huderewicz  (przewodnicząca) oraz hm. Dariusza Paździocha (zastępca), hm. Irenę Duczmal.

Wybrano również nową komendę w składzie: phm. Tomasz Rybarczyk, hm. Alina Głowacka, pwd. Natalia Wołkiewicz, hm. Ewa Chojnowską .W wyborach wzięło udział 62 uczestników.

Foto hm. A. Wolski.

Przyjęty został również program rozwoju hufca oraz stanowisko w sprawie projektu strategii ZHP.

Foto od hm. A.Wolskiego i hm. W. Szymańskiego.

27.10.2011

Ławników do Sądu Okręgowego w Koninie wybrano podczas sesji Rady Miasta w Słupcy.

W tajnym głosowaniu Rady Miasta Słupcy ławnikiem do  Sądu Okręgowego został hm. Eugeniusz Krajewski.

 

21.11.2011

Po długotrwałej chorobie zmarł w Bygoszczy śp. dr Mieczysław Szymański urodzony w Zagórowie syn Joanny i Mikołaja, brat komendanta Kręgu Harcerskiego ZHP w Słupcy. Z zawodu lekarz z umiłowania kompozytor melodii na organy i akordeon. Wspaniały akordeonista. Pochowany w Bydgoszczy na cmentarzu w sektorze XI przy ulicy Wiślanej.

14.12.2012

Uroczysta zbiórka połączona z wieczerzą wigilia odbyła się w Zakładzie Aktywność Zawodowej ul. Batorego 1 w Słupcy  o godzinę 18:00.

Foto hm. A. Wolski

Foto hm. A. Wolski

Joomla templates by a4joomla