P11809672.JPGbaner_oficjalny_hksslupca.png

Wydarzenia w 2004 roku w Harcerskim Kręgu Seniorów ZHP w Słupcy

WYDARZENIA W 2004 ROKU W HARCERSKIM KRĘGU SENIORÓW ZHP W SŁUPCY

04.01.2004

Decyzją Kapituły plebiscytu tytułem „Słupczanina Roku 2003” został uhonorowany hm. Władysław Szymański odbył się w sali kina „Grażyna” w Słupcy doroczny koncert „Słupczanin Roku”, podczas którego wyróżnienie zostało wręczone.

14.01.2004

W spotkaniu opłatkowym Skulskiej Wspólnoty ZHP w Słupcy im. ks. Antoniego Bogdańskiego uczestniczyli członkowie HKS ze Słupcy na czele z hm. Maria Cwudzińska, komendantką Kręgu Seniorów.Wspólnota Seniorów ZHP spotkała się w słupeckiej bursie. Przybyli komendanci i przedstawiciele Kręgów z Poznania, Inowrocławia, Janowca Wielkopolskiego, Kłodawy, Koła, Konina, Leszna, Mogilna, Skulska, Trzemeszna, Włocławka, a także gospodarze ze Słupcy. Przybyli, aby się ze sobą spotkać, ustalić zamierzenia do realizacji na 2004 rok. Podczas uroczystej zbiórki harcerskiej powołano Kapitułę, która decydować będzie o umieszczeniu w Mauzoleum Pamięci Harcerstwa w Skulsku, tabliczek zasłużonych instruktorów dla harcerstwa. Krąg „Wiarusy” z Poznania zobowiązał się do opracowania oprawy muzycznej liturgii Mszy Św. na Harcerski Patronalny Dzień Skupienia w Skulsku, jaki odbędzie się w czerwcu br. Na spotkaniu brzmiała wesoła i melodyjna harcerska poprzedzona wspomnieniami, przy akompaniamencie akordeonowym hm. Józefa Jasińskiego ze Słupcy.

Seniorzy Harcerscy z z Poznania, Inowrocławia, Janowca Wielkopolskiego,

Kłodawy, Koła, Konina, Leszna, Mogilna, Skulska, Trzemeszna, Włocławka,

ze Słupcy.

Foto hm. W. Szymański.

Od lewej: Andrzej Sikorski - dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Słupcy, phm. Henryk Wisła,

hm. Maria Cwudzińska - komendant HKS w Słupcy, dh. Janusz Szymczak - komendant

Wspólnoty Skulskiej, hm. Krystyna Górczyńska, phm. ... Posadzki z Konina.

Foto. hm. W. Szymański.

Od lewej hm. Władysław i hm. Jadwiga Szymańscy, hm. Edmund Głogowski

i hm. Maria Cwudzińska, phm. Eugeniusz Krajewski.

Od lewej: hm. W. Szymański, hm. Józef Jasiński, phm. Antoni Dobersztyn.

16.04.2004      

Na zaproszenie HKS „Wiarusy” Poznań – Śródka seniorzy słupeccy uczestniczyli w otwarciu  w Muzeum Walk Niepodległościowych w Poznaniu – Odwach; Stary Rynek 3 wystawy – „90 lat 2 Poznańskiej Drużyny Harcerzy im. Kazimierza Wielkiego”.

05.06.2004     

Udział w Harcerskim Patronalnym Dniu Skupienia w Skulsku. Z inicjatywy hm. Krystyny Górczyńskiej i przy pełnej aprobacie członków HKS w Słupcy, po pozytywnej decyzji Kapituły w Mauzoleum Harcerskim  w Skulsku, zawisły tabliczki epitafijne zasłużonych instruktorów Ziemi Słupeckiej Dh. Dh. śp. Stanisława Snaglewskiego i Jadwigi Karpińskiej.

ŚP. Stanisław Snaglewski ur. 27.07.1913r. zm. 31.12.1976 r. Organizator drużyn harcerskich w Słupcy. Opiekun  w latach 1945 – 50 drużyn męskich młodszoharcerskich i starszoharcerskich im. Tadeusz Kościuszki przy Szkole Podstawowej w Słupcy. Długoletni Instruktor Hufca ZHP w Słupcy. Organizator biwaków i obozów harcerskich. Nauczyciel języka polskiego w Liceum Ogólnokształcącym w Słupcy i Szkole Podstawowej w Słupcy. Działacz Związku Nauczycielstwa Polskiego w Słupcy.

Zdjęcie od hm. K. Górczyńskiej.

Ś.P.  Jadwiga Karpińska ur. 19 listopada 1915 r. zm. 9 października 1983 r. Drużynowa do roku 1939. Organizator po II wojnie drużyny żeńskiej harcerskiej im. Emilii Plater  w Słupcy. Długoletni Instruktor i działaczka Ruchu Przyjaciół Harcerstwa Kochana przez swoich wychowanków. Nauczyciela historii w Szkole Podstawowej i Liceum Ogólnokształcącym w Słupcy. Organizator Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej w Słupcy. Działaczka ZNP. Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski.

05.06.2004

Patronalny Dzień Skupienia w Sanktuarium w Skulsku.

W środku - od lewej phm. Władysława i hm. Stanisław Garsztkowie, hm. Krystyna

Górczyńska z HKS ze Słupcy.

Od lewej pwd. Ewelina Romańska i pwd. Maria Wójcik.

23.06.2004      

Udział w rejsie po jeziorach ślesińskich statkiem Dziwożona z okazji harcerskich „Wianków”.

14.07.2004       

Zaproszenie HKS z Mogilna.

23.07.2004     

Udział w uroczystościach w Gołąbkach na zaproszenie Kręgu z   Trzemeszna.

15.08.2004        

Delegacja Kręgu na uroczystej zbiórce z okazji  80-lecia Drużyny Harcerskiej im. Królowej Jadwigi w Janowcu Wielkopolskim.

Poczty sztandarowe HKS z Inowrocławia, Janowca Wlkp. i Poznania w kościele

w Janowcu na Mszy Św. w intencji zmarłych instruktorów harcerskich.

Foto. hm. W. Szymański.

Seniorzy harcerscy - uczestnicy Mszy Św. w kościele w Janowcu Wielkopolskim.

Foto. hm. W. Szymański.

03-05.09.2004   

Biwak Wspólnoty Skulskiej w Przyjezierzu.

Strona 87 Kroniki Harcerskiego Kręgu Seniorów ZHP prowadzonej

przez hm. Edmunda Głogowskiego.

Seniorzy harcerscy z Janowca wielkopolskiego, Słupcy i Konina.

Foto. hm. W. Szymański.

Wieczór z piosenką harcerską.

15-22.10.2004   

Udział w Jesiennych Spotkaniach seniorów na Głodówce.

Seniorzy harcerscy z Malborka, Jeleniej Góry, Słupcy przed schroniskiem na Gubałówce

koło Zakopanego.

Komendant schroniska Gubałówka prowadzi przy kominku

wieczór harcerskich wspomnień.

Seniorzy harcerscy z Kręgu z Malborka.

U hm. Lechosława Dalla w Muzeum Harcerskim w Zakopanym.

Hm. Jadwiga i hm. Władysław Szymańscy u grobu ks. Józefa Tischnera.

30.10.2004     

Wspólna zbiórka HKS, zuchów i harcerzy na słupeckim cmentarzu.  Zapalenie zniczy na grobach instruktorów i harcerzy.

15.11.2004      

Rozkaz komendanta hufca o powołaniu HKS w Słupcy.

Związek Harcerstwa Polskiego                                     Słupca dn. 15. 11.2004

                Komenda Hufca

      im. Aleksandra Kamińskie

                w Słupcy.

 

                                                     Rozkaz L2 / 2004

 

  1. Drużyny.

 

Powołuję do działania po okresie próbnym Drużynę Harcerską ze Szkoły Podstawowej w Gorzykowie – Gmina Witkowo , i nadaje jej numer statystyczny 9.

Powołuję do działania po okresie próbnym Krąg Seniorów w Słupcy.

Wierzę , że czas który będziecie spędzać wśród młodzieży harcerskiej i w Kręgu Seniorów będzie dla Was przygodą i satysfakcją.

 

CZUWAJ!

                                                                                  Komendant Hufca

                                                                                  ZHP Słupca

 

11.12.2004      

Udział w biesiadzie XXIX Ogólnopolskiego Sejmiku Ruchu Programowo-Metodycznego Wspólnoty Drużyn Grunwaldzkich zorganizowanego w Słupcy przez hm. Marię Główczyńską  w Szkole Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej  nr 1 w Słupcy.

11.12.2004

Trzy pokolenia harcerskie spotkały się na harcerskiej wigilii. Zuchy, harcerze młodsi, harcerze starsi,. Instruktorzy czynni i instruktorzy seniorzy, starszyzna harcerska, wspólnie razem postanowili spędzić ten szczególny wieczór grudniowy w ośrodku Hufca ZHP ze Słupcy w stanicy harcerskiej w Gaju. Przy ognisku harcerskim, za wigilijnym stołem nie zabrakło także przyjaciół, dobroczyńców i mieszkańców Gaju, Sokołowa, Ostrowa Prymasowskiego, gości z Gniezna, ze Słupcy, przedstawicieli samorządów i zaprzyjaźnionych organizacji pozarządowych. Zapłonęło harcerskie ognisko. Komendant Hufca ZHP podharcmistrz Stefan Olejniczak serdecznie powitał wszystkich, którzy w otoczyli kręgiem strzelający w niebo ogień harcerskiego ogniska.

Harcmistrzyni Jadwiga Szymańska, do zasłuchanej i wpatrzonej w ogień braci harcerskiej i przyjaciół tak oto w harcerskiej gawędzie „O zwyczajach wigilijn\ych w naszych rodzinnych domach” mówiła:

Płonie ognisko i szumią knieje, drużynowy jest wśród nas.

Zgromadziliśmy się przy płonącym ogniu, aby przeżyć kolejną harcerską wigilię, harcerską wigilię 2004 roku. Czy patrzyliście kiedyś dłużej w ogień? Raz jest żywy, wesoły, to znów się zmienia jakby zasmucony. Raz jest dostojny, poważny, to znów skacze po gałązkach, bawi się wesoło … Wiecie, dlaczego? Bo wyraża nasze uczucia, nasze wrażenia, nasze przeżycia!

Dziś nasze ognisko stało się stołem wigilijnym, który gromadzi zuchów, harcerzy, instruktorów i życzliwych im ludzi. Unoszą się nad nim ciepłe myśli. Zawsze znajdzie się tu miejsce dla zbłąkanej bądź samotnej osoby.

Wigilijny wieczór, to wieczór, na który czekamy, wieczór, do którego przygotowujemy się, wieczór zgody, pokoju, przyjaźni.

Jako osoba starsza od was dam wam pewną radę; obserwujcie przygotowania do wigilijnej wieczerzy, pomagajcie w jej przygotowaniu, starajcie się zapamiętać jak najwięcej z tego niepowtarzalnego wieczoru, abyście kiedyś sami mogli kontynuować tę tradycję w waszych domach, w waszych rodzinach. Nie dopuście by wielowiekowa tradycja zaginęła w szumie pędzącego świata. Z szacunkiem kontynuujcie tradycje naszych ojców.

Ta tradycja to: - oczekiwanie na gwiazdkę wigilijną, - stół wigilijny nakryty białym obrusem a pod nim sianko, -na pięknie zastawionym i udekorowanym stole dodatkowe nakrycie dla niespodziewanego gościa, -z kuchni wydobywające się aromaty, łaskoczące podniebienie, przyrządzanych potraw wigilijnych, -12 postnych potraw; ryb smażonych i gotowanych, śledzi w śmietanie czy w oliwie, klusek z makiem, pierogów z grzybami, barszczu z uszkami, grochu, kapusty, strucli i pierników, zupy grzybowej z łazankami, kutii, kompotu z suszonych owoców, - pachnąca lasem choinka migocąca światełkami a pod nią żłobek z dzieciątkiem, - modlitwa, - dzielenie się opłatkiem i składanie życzeń, radość z otrzymanych prezentów, śpiewanie kolęd, udział w Pasterce.

Współczesna choinka jarzy się światełkami elektrycznymi, błyszczą na niej różnokolorowe bombki o najróżniejszych, czasem zadziwiających kształtach, skrzą się wymyślne łańcuchy zakupione w sklepie. A gdy ja byłam dzieckiem na choinkę wieszaliśmy ozdoby choinkowe, które robiłam sama: były to łańcuchy z kolorowego papieru i słomek zabawki z wydmuszek, dzbanuszki, zwierzątka, mikołaje, orzechy owinięte w srebrne papierki po czekoladzie.

Podoba mi się ta dzisiejsza choinka, ale tamtą z lat dziecinnych wspominam z ogromnym wzruszeniem.

Wyobraźcie sobie teraz piękne drzewko a na jego czubku lśniąca gwiazda, od której spływają kaskady anielskich włosów – anielskie włosy!

Przymknijcie oczy i wsłuchajcie się w życzenia.

Druhny i druhowie!

Życzę Wam:

Anielskiej cierpliwości w sercu,

Anielskich chórów na dobranoc

Anielskiego spokoju w życiu

Anielskiej dobroci ze strony bliźnich

Anielskich skrzydeł, aby wzlecieć…

Życzę Wam wszystkim i sobie, żeby we własnych domach było nam jak w niebie.

Do płonącego ogniska uczestnicy, na prośbę hm Andrzeja Przybyły wrzucili drewniane patyki wypowiadając swoje życzenia i podziękowania.

Wszyscy udali się do stanicy by spożyć wigilijną kolację, w trakcie, której przybyli kolędnicy i zaprezentowali wigilijną szopkę. Potem wspólnie śpiewaliśmy kolędy i harcerskie pieśni, Mikołaj przyniósł wspaniałe podarunki.

Niezapomniany wigilijny wieczór zaszczycili swoją obecnością: harcerze 24 DH im. Władysława Broniewskiego ze Strzałkowa na czele z drużynową pwd. Grażyną Michalską, gromada zuchowa ze Słupcy z drużynową pwd. Iwoną Siupą, harcerze z 43 TDH „Cichociemni” ze Słupcy z drużynową pwd. Eweliną Romańską, harcerze starsi z Witkowa, Słupcy i Ostrowitego, którzy dzielne pomagali w przygotowaniu wieczoru, samorządowcy; sołtys z Sokołowa Czesław Starczewski z rodziną, wiceburmistrz Słupcy Wacław Cegielski z wnuczkiem, starosta słupecki Eugeniusz Grzeszczak, który złożył serdeczne życzenia wigilijne i świąteczne tu obecnym oraz harcerkom i harcerzom całego powiatu, Michał Pyrzyk sekretarz starostwa, prezes Stowarzyszenia Dzieci Niepełnosprawnych Maria Masłowska - Zamiatała wraz z Ireną Kujawą, seniorzy hm. Jadwiga i hm. Władysław Szymańscy, phm. Małgorzata i hm. Andrzej Wolscy, dobrodziej harcerski Janusz Wiśniewski ze Słupcy. Wspaniałą kolację przygotowała: Basia Kubiak. Obecna była też redaktor „PrzemianEwa Socha z Gniezna.

21.12.2004       

Opłatkowe spotkanie zorganizowane przez władze hufca w Komendzie Hufca przy Placu Parysa 9 w Słupcy.

 

Joomla templates by a4joomla