P11809672.JPGbaner_oficjalny_hksslupca.png

L - biogramy

L - biogramy

Lewandowski Józef harcmistrz

   W Koźminie włączył się do pracy wychowawczej dziećmi w harcerstwie. W 1927 został przybocznym i drużynowym, pięć lat później komendantem Hufca. W1932 i 1933 roku uczestniczył w światowych Zlotach Skautów - Jamboree w Pradze i Budapeszcie z udziałem Baden Powella, twórcy skautingu.
Razem z żoną organizowali sześciotygodniowe obozy wędrowne na Kresach w okolicy Jaremczy, na Bukowinie, także wzdłuż polskiego wybrzeża i w Wielkopolsce.
   Urodził się 21 listopada 1906 roku w Ciążeniu, jako syn Marcina i Heleny z Sypniewskich. Ojciec trzech córek. Ukończył Szkołę Podstawową w Ciążeniu, Państwowe Męskie Seminarium Nauczycielskiego w Rogoźnie i poznańską Wyższą Szkołę Handlową.
   Od 1925 do wybuchu drugiej wojny światowej, nauczyciel matematyki i przyrody w Koźminie. Wielkopolskim. W grudniu 1934 roku ożenił się z Heleną Kaute (1903-89; koleżanka z pracy).
   We wrześniu 1939 ostrzeżony przez żonę jednego z nauczycieli, że miejscowi Niemcy umieścili Go na liście do rozstrzelania - za przedwojenną aktywność dydaktyczno - wychowawczą i społeczną opuścił Koźmin, przeniósł się w okolice Ciążenia, w rejon Słupcy. Żona z córkami wyprowadziła się do teściów w Ciążeniu. Długo ukrywał się. Pod koniec okupacji hitlerowskiej - zatrudniany w ciążeńskiej gminie
   Wiosną 1945 cała rodzina wróciła do Koźmina. Uczy w Szkole Ogrodniczej. W 1947 - nauczyciel i dyrektor Rocznej Szkoły Przysposobienia Spółdzielczego (dla dorosłych) w Górzynie, potem w Psarach i Niechanowie koło Witkowa, Wyrzysk, Technikum Rachunkowości Rolnej Brzostów (uczył przedmiotów ekonomicznych) oraz Technikum Ekonomiczne w Tczewie (nauczyciel, dyrektor) aż do emerytury. W wieku 68 lat Józef Lewandowski przeszedł na emeryturę; Zmarł 11 lipca 1996 roku w Tczewie, spoczywa na cmentarzu Rokitki.
Odznaczony między innymi Krzyżem Harcerskim, Odznakom Dziesięciolecia Służby Harcerskiej, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Wyróżniony wielokrotnie nagrodami przez władze oświatowe.

Opracował hm. Władysław Szymański

Słupca, 30.05.2015 roku.

Opracowano w oparciu o książkę:
Janiny Danuty Łaniec (córka Dh. Józefa Lewandowskiego) "Z historii Gminy Ciążeń".
(Danuta Łaniec jest absolwentką poznańskiej AE i Studium Pedagogicznego na UAM oraz Uniwersytetu Warszawskiego; doktor nauk ekonomicznych; pedagog - olsztyńskie licea ekonomiczne, metodyk - OOM Olsztyn, wizytator - region Warmii i Mazur; nauczyciel akademicki - WSP Olsztyn, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Wyższa Szkoła Informatyki i Ekonomii Olsztyn, ponad 100 wypromowanych magistrów..., jest publicystką z zainteresowaniami badawczymi: gospodarka regionu, wychowanie ekonomiczne, a także metodyka badań społecznych oraz - z mężem Stanisławem - współautorką dwóch monografii dotyczących Lidzbarka Warmińskiego i okolicznych wsi oraz prac zbiorowych).
oraz o:
Michał Pietrowski „Z dziejów harcerstwa koźmińskiego: 1916-1986”.

Joomla templates by a4joomla