P11809672.JPGbaner_oficjalny_hksslupca.png

27 grudzień 2018 Podziękowanie od władz harcerskich Hufca ZHP Krotoszyn

Podziękowanie od władz harcerskich Hufca ZHP Krotoszyn

Czytaj więcej: 27 grudzień 2018 Podziękowanie od władz harcerskich Hufca ZHP Krotoszyn

28 grudzień 2018 Spotkanie harcerskich pokoleń Hufca ZHP Konin

Spotkanie harcerskich pokoleń Hufca ZHP Konin

28 grudnia 2018 roku w piątek od godziny 16:00 rozpoczęło się spotkanie harcerskich pokoleń Hufca ZHP Konin w restauracji "Żak Smak" w Morzysławiu. Rozpoczęła spotkanie hm. Justyna Chmielewska i poprosiła Komendanta Hufca hm. Michała Kałużnego o zapalenie ogniskowej świecy. Komendant powitał zebranych a szczególnie serdecznie prezydenta Konina Piotra Korytkowskiego. Złożył obecnym najlepsze życzenia a szczególnie na Nowy Rok 2019. Po prezentacji historycznego harcerskiego filmiku zdjęciowego zaprosił do zapalenia następnych świec byłych Komendantów Hufca ZHP Konin.

Czytaj więcej: 28 grudzień 2018 Spotkanie harcerskich pokoleń Hufca ZHP Konin

27 grudnia 2018 Znicz pamięci na mogile Powstańca Wielkopolskiego

 Wykaz Powstańców Wielkopolskich Ziemi Strzałkowskiej i Słupeckiej

Na stronie 442 i 442 (i następnych stronach - biogramy Powstańców) w książce Michała Pawełczyka Ziemia Strzałkowska w Powstaniu Wielkopolskim znajduje się wykaz Powstańców Wielkopolskich.

Czytaj więcej: 27 grudnia 2018 Znicz pamięci na mogile Powstańca Wielkopolskiego

15 grudzień 2018 Na jarmarku, znanym tu pod nazwą "Betlejem Poznańskie"

Na jarmarku, znanym tu pod nazwą "Betlejem Poznańskie"

W minioną sobotę 15 grudnia 2018 Studenci Trzeciego Wieku ze Słupcy odwiedzili Poznań.
         Plac Wolności powitał nas świątecznym nastrojem. Małe drewniane domku, z których uśmiechały się do nas świecidełka, docierał smak jadła polskiego, przysmaki kuchni regionalnej z bigosem, gofry i smażone chrusty, wtłaczał się silny zapach grzanego piwa i wina, biły po oczach kolorowe światełka, zapraszały wspaniałe wolno kręcące się  karuzele, diabelski młyn. Wszystko to powodowało, że udzielał się uczestnikom tego grudniowego spotkania klimat świątecznego jarmarku, znanego tu pod nazwą "Betlejem Poznańskie". Obserwowałem jak młodzi i trochę starsi a nawet dojrzali uczestnicy jarmarku biorą udział w różnych atrakcjach np. w strzelaniu z łuku. Ciąg tych najróżniejszych propozycji prowadził nas w wędrówce w dół ulicą  Paderewskiego aż na staromiejski poznański rynek.
          Odwiedziliśmy też Zamek Królewski odbudowany na Wzgórzu Przemysława, zamek usytuowany jest na zachód od Starego Rynku. Obecnie jest tu ekspozycja Muzeum Sztuk Użytkowych, mieści się na czterech piętrach i zajmuje 1500 metrów kwadratowych. Z wieży widokowej z wysokości 30 m oglądamy piękną architekturę starego Poznania.
        Wstępujemy do Muzeum Narodowego. Znajduje się się przy Alejach Marcinkowskiego. Muzeum Poznańskie - jedna z największych kolekcji malarstwa w Polsce.
      Wśród bardzo wielu wybitnych dzieł malarstwa olejnego są tu w poznańskim muzeum obrazy: Sofonisba Anguissolaha,  Marcello Bacciarelli, Giovanni Bellini, Bernardo Bellotto Canaletto, Paulus Bor, Olgi Boznańska, Vincenzo Catena i wielu, wielu innych artystów malarzy, których nie sposób tu wymienić. Spoglądają na nas autoportrety: Jacka Malczewskiego,  Tadeusza Pruszkowskiego, Stanisława Witkiewicza, Aleksandra Orłowskiego, Leona Wyczółkowskiego, Józefa Mehoffera i innych wybitnych polskich malarzy.
           Odwiedziliśmy wystawę obrazów olejnych Józefa Brandta.
           Na zakończenie dwugodzinnej wędrówki wśród setek dzieł malarskich zajrzeliśmy do miejsca, gdzie odbywały się warsztaty dla dzieci i młodzieży. Powstawały tu także piękne obrazki młodych Poznaniaków.

 Uczestnik wyjazdu hm. Władysław Szymański, komendant Kręgu Seniorów ZHP ze Słupcy


12 grudzień 2018 Zbiórka wigilijna Kręgu

Zbiórka wigilijna Kręgu

Już po raz 19-ty członkowie Kręgu Seniorów ZHP spotkali się na zbiórce wigilijnej 12 grudnia 2018 roku. Gdy wracam w przeszłość do tych szczególnych zbiórek to przypominają się miejsca gdzie przez te 19 lat spotykaliśmy się, by składając sobie życzenia wybiegać myślą do następnego grudniowego spotkania.

Odbyliśmy  świąteczne zbiórki: w harcówce przy Placu Parysa, w pomieszczeniach stacji krwiodawstwa przy ul Wojska Polskiego, w nieistniejącej już kawiarni „Cafe”, w „Cameleonie” i obecnie w „Białej Róży”.

Dzisiejsza zbiórka ma szczególny przebieg, gdyż składamy życzenia Jubilatce phm. Irenie Woźniak.

Po tradycyjnym zapaleniu Caritasowskiej świecy komendant odczytał ewangelię i złożył życzenia. Zabrzmiała kolęda „Bóg się rodzi”. Uhonorował Jubilatkę w Jej 70. urodziny dyplomem z podpisami wszystkich członków kręgu. Zaśpiewaliśmy „Harcerskie – sto lat”. Połamaliśmy się opłatkiem składając sobie indywidualnie życzenia. Usiedliśmy do wspólnej kolacji. Na stole pojawiły się tradycyjne potrawy. Pwd. Stefan Miętkiewicz przygotował do znanych melodii – kolęd piękne słowa, które z ochotą śpiewaliśmy. Zakończyliśmy tradycyjnym kręgiem. Komendant podziękował phm. Irenie Wożniak i pwd. Marii Woźniak – jubilatce z poprzedniego roku kalendarzowego za sfinansowanie kolacji. Podziękował też phm. Małgosi Wolskiej za upieczenie na kolację ciasta i pwd. Stefanowi Miętkiewiczowi za piękne teksty, które przygotował do znanych melodii piosenek i kolęd, pastorałek na dzisiejsze wigilijne spotkanie. 

Czuwaj!
hm. Władysław Szymańskii

Joomla templates by a4joomla