Niedaleko byłej granicy zaborowej między Rosją Carską a Prusami w Adamowie w dniu 22 maja 2019 roku spotkali się członkowie Kręgu Seniorów ZHP ze Słupcy. Jest to już czwarte spotkanie wiosenne u phm. Ireny i hm. Zdzisława Woźniaków. Pogoda dopisała.  Nieduży deszczyk ściągną na ziemię pyłki drzew liściastych a przyroda dostarczała bardzo czystego powietrza. Siedliśmy na tarasie domku wypoczynkowego w Adamowie i rozpoczęła się zbiórka.

Na początku zaśpiewaliśmy piosenkę „Na powitanie…”. Komendant podziękował za życzenia, jakie Krąg otrzymał od pwd. Zofii i hm. Eugeniusza Krajewskich  z Połczyna Zdrój i pwd. Haliny i pwd. Stefana Miętkiewiczów z Sandomierza. Omówił realizację zadań międzyzbiórkowych: na Zlocie Wielkopolskiej Rady Kręgów Starszyzny i Seniorów w Kaliszu reprezentowali Krąg hm. Wojciech Boruszak, hm. Eugeniusz Krajewski, hm. Stanisław Przydryga, hm. Władysław Szymański. Komendant krótko przybliżył wydarzenia zlotowe. Kaliskie spotkanie seniorów z Wielkopolski zostało zorganizowane 18 maja 2019 roku przez Krąg Starszyzny i Seniorów „Żurawie” z Kalisza, władze Hufca ZHP Kalisz i Wielkopolską Radę Starszyzny i Seniorów. Był to kolejny piękny Zlot na Wielkopolskiej Ziemi w najstarszym mieście polskim. Wypowiedź uzupełnił hm. Wojciech Boruszak. Komendant poinformował o wyśmienitej wypoczynkowej zbiórce zorganizowanej na początku maja przez hm. Marka Urbanowicza dla seniorów z Wielkopolski  w Ustroniu Morskim w „Willi Błękitna Laguna”.

Hm Stanisław Przydryga przypomniał śpiewając a cappella „Ciszę”; muzyka – Nino Rotta, słowa – Danuty Rosner (tekst powstał w 1992 roku na obozie w Bieszczadach. Pieśń śpiewana była przed Cudownym Obrazem na Jasnej Górze podczas uroczystości składania Votum ZHP w czasie światowego Zlotu Harcerstwa Polskiego w 1995 roku przez 147 WDH „Błękitni”.)

I zaśpiewaliśmy:

Już czas, pora iść poznawać świat
I ziarno dobra zasiać tam, gdzie jest go brak
I czuwać wciąż – omijać zło…
I trzeba do słońca i do gwiazd się piąć
I wszystko, co piękne z tego świata wziąć
I w ciszy posłuchać, co przynosi wiatr
Jak tętni, jak żyje wielki Boży świat!
Więc, idź szukaj dróg
I ludziom zawsze podaj swą pomocną dłoń
Bo trzeba umieć kochać wciąż – omijać zło…
I trzeba do słońca i do gwiazd się piąć
I wszystko, co piękne z tego świata wziąć
I w ciszy posłuchać, co przynosi wiatr
Jak tętni, jak żyje wielki Boży świat!
Czuwaj! Czuwaj! Czuwaj!”

Pieśń pięknie brzmiała w Adamowskim lesie a echo ją niosło hen na Jezioro Budzisławskie, którego tafla roztaczała się niedaleko domku wypoczynkowego phm. Ireny hm. Zdzisława Woźniaków.
Pwd. Stefan Miętkiewicz, grając na akordeonie, zaprosił do śpiewania ułożonego przez siebie tekstu piosenki „Dziś w Adamowie” – śpiewaliśmy z ochotą do melodii „Dalej wesoło” .

W dalszej części zbiórki członkowie zachęceni przez komendanta opowiadali o swoich wyjazdach w okresie miedzyzbiórkowym. Phm. Gosia relacjonowała wyjazd do południowej Hiszpanii, pwd. Tadeusz opowiadał o swoim pobycie w Lądku Zdrój a hm. Eugeniusz o wyjeździe do Połczyna Zdrój  zorganizowanego przez Krąg „Korzenie” z Gdańska, pwd Krzysztof o Świętej Lipce, phm. Irena o wędrówce po Tatrach.

Komendant zaprosił członków Kręgu do udziału: w „Dniu Skupienia” w Skulsku, spotkania z okazji 10-tej rocznicy powstania Kręgu w Wągrowcu, patriotycznego biwaku w Lubochni, XII Ogólnopolskiego Spotkania Seniorów ZHP na Pięciolinii w Przemyślu, 61 Ogólnopolskiego Harcerskiego Rajdu Świętokrzyskiego, XXVIII Ogólnopolskiego Złazu Seniorów i Starszyzny Związku Harcerstwa Polskiego – Rzeszowie, jesiennego wypoczynku seniorów ZHP na Głodówce, wypoczynku wrześniowego w Ustroniu Morskim.

Odbyliśmy spacer leśnym duktem w kierunku Jeziora Budzisławskiego. Na skraju lasu zrobiliśmy zdjęcie i rozmawiając w małych grupach wróciliśmy na miejsce naszej  środowej harcerskiej zbiórki.

Gospodarze phm. Irena i hm. Zdzisław poprosili na przygotowaną na grillu kiełbaskę i kaszankę, ale wcześniej pwd. Halina Miętkiewicz nauczyła nas jak na piłeczce golfowej należy dokonywać masażu stóp. Ciekawy profesjonały masaż i pokaz.

Jeszcze po grillu siedliśmy na trasie i toczyły się rozmowy, podczas których pwd. Stefan Miętkiewicz zapraszał do wspólnego śpiewania.

Tuż przed północą stanęliśmy do kręgu i po pożegnaniu oraz podziękowaniu phm. Irenie i hm Zdzisławowi Woźniakom za wspaniałe przyjęcie naszego Kręgu na harcerskiej zbiórce w Adamowie zakończyliśmy spotkanie. Ja jeszcze odwiozłem phm. Grażynkę do Jaroszyna a dalej hm. Krystynę i hm. Staszak do Zagórowa. W domu byłem o godzinie 12:00-tej w nocy.

Czuwaj! hm. Władysław Szymański, komendant

Adamów, dnia 22 maja 2019 roku.