Po spakowaniu naszych bagaży i po śniadaniu idziemy na Mszę świętą.

Na jednej z ławek w kościele Dominikanów zauważyłem wraz z emblematem, rzeszowskiego Złazu tekst „Po Mszy świętej ruszamy w długą drogę – chętnie usiądziemy. Dziękujemy za pomoc”. Tak, tak ruszamy, bo my instruktorzy harcerscy jesteśmy ciągle w drodze…

Msza święta w intencji seniorów harcerskich odbyła się w klasztorze pw. św. Jacka u Ojców Dominikanów w Rzeszowie. Ponad 400 seniorów harcerskich a także wielu parafian uczestniczyło w Mszy. Dziękowaliśmy Bogu za to, że mogliśmy tu w Rzeszowie być razem i wspominać nasze wspaniałe harcerskie lata.  Modliliśmy się w intencjach za zmarłych instruktorów harcerskich. I brzmiała w murach świątyni pieśń:

O Panie Boże, Ojcze nasz
W opiece Swej nas miej
Harcerskich serc Ty drgnienia znasz
Nam pomóc zawsze chciej

Wszak Ciebie i Ojczyznę
Miłując chcemy żyć
Harcerskim prawom życia, dnia
Wiernymi zawsze być

W czworoboku ostatni raz stanęliśmy drużynami złazowymi na apelu kończącym XXVIII Ogólnopolskiego Złazu Seniorów ZHP Rzeszów 2019.

Miłą niespodzianką było uhonorowanie przez hm. Ryszarda Zawadowskiego Medalami Świętego  Jana Pawła II hm. Bogdan Radysa oraz hm. Stanisława Dąbrowskiego oraz Medalem 100. Rocznicy urodzin Karola Wojtyły hm. Krystynę Szpak z Hufca Chełm, hm. Stanisława Dąbrowskiego z Komendy Chorągwi Lublin, hm. Bogdan Radys oraz Komendanta  Złazu hm. Krzysztof Grzebyka byłego Naczelnik ZHP, byłego Komendanta Chorągwi Lublin.

Na ręce Komendanta Złazu skierowane były także podziękowania od komendantów kręgów lub patroli przybyłych na Złaz wraz z upominkami.

Komendant Złazu hm. Krzysztof Grzebyk bardzo serdecznie podziękował sztabowi za ogromny trud jaki wykonali jego członkowie organizując i przeprowadzając rzeszowski ogólnopolski złaz  i wręczył niecodzienny upominek – bombkę w kształcie „grzybka”, która dumnie zawisła na szyi wyróżnionych. Troszkę było przy tej uroczystości zdrowego harcerskiego humoru i wesołości.

W numerze 4 „Nowiny Złazowe” Mini-gazetkce XXVIII Ogólnopolskiego Złazu Seniorów ZHP tak pisał Komendant Złazu:

CZUWAJ DRUHNY I DRUHOWIE!

Już za kilka chwil uroczyście zakończymy XXVIII Ogólnopolski Złaz Seniorów ZHP.

Dziękuję Wam wszystkim, którzy tworzyliście ze mną to wydarzenie. Szczególnie serdecznie pragnę podziękować za współpracę mojej całej komendzie, bez której ta impreza nie byłaby w stanie się odbyć. Niejednokrotnie darliśmy ze sobą „koty” by finalnie przygotować i dopiąć szczegóły wydarzenia, które dziś dobiega już końca. Dziękuję również całemu Sztabowi oraz Drużynie Sztabowej. Serce rośnie patrząc na tych młodych ludzi, którzy w pełni dobrowolnie podjęli się służby na Złazie. Wasza operatywność i zaradność są godne podziwu! Chapeau bas! Słowa podziękowania kieruję również wszystkim medykom, którzy w każdej chwili gotowi byli nieść pomoc tym, którzy takowej wymagali. I wreszcie dziękuje Wam druhny i druhowie, członkowie blisko 90 kręgów starszyzny reprezentujących 16 chorągwi ZHP – bez Was to wydarzenie nie miało by miejsca! To Wy tworzycie tą niepowtarzalną grupę ludzi, dzięki której harcerstwo BYŁO, JEST i BĘDZIE.

Kończąc, życzę Wam wszystkim dużo zdrowia, sił i wytrwałości na każdy dzień dzielący nas od kolejnego Złazu. Przesiąknięci atmosferą braterskości powróćcie bezpiecznie do swoich macierzystych środowisk, by tam nadal działać budując piękną historię ZHP.

Szczęśliwej podróży i „przy innym ogniu w inną noc do zobaczenia znów…”.

Czuwaj!

Komendant XXVIII Ogólnopolskiego Złazu Seniorów ZHP hm. Krzysztof Grzebyk.

 

Jeszcze rozkaz kończący Złaz. Gdzieniegdzie na pustoszejącym placu apelowy jeszcze rozmowy przyjaciół, jeszcze grupowe lub pojedyncze zdjęcia. No cóż  XXVIII Ogólnopolskiego Złazu Seniorów ZHP Rzeszów 2019 dobiegł końca.

I ja chciałbym podziękować za trud jaki włożyli organizatorzy XXVIII Złazu w bardzo udane i fantastyczne spotkanie seniorów harcerskich z Polski na Ziemi Podkarpacia –  Komendzie Złazu, Sztabowi, Drużynie Sztabowej. Szczególnie dziękuje za opiekę, troskę  mojej drużynowej z 7 Drużyny „Bojkowie” phm. Małgosi Halik. Dziękuję hm. Wojtkowi Boruszakowi, naszemu kierowcy członkowi Kręgu ZHP ze Słupcy za szczęśliwą podróż na Złaz i do rodzinnego domu. Do spotkania na następnym złazie na Śląsku.

Pozdrawiam czytających ten teks i przepraszam za uchybienia.

Czuwaj!
Uczestnik XXVIII Złazu hm. Władysław Szymański
komendant Kręgu ZHP ze Słupcy, Hufiec Konin, Chorągiew Wielkopolska

Słupca – Rzeszów  25 sierpień 2019 roku